Aspiryna nie dla dzieci. Może powodować zagrożenie zdrowia a nawet życia. Ostrzega farmaceutka
Aspiryna, choć ma wiele dobroczynnych zastosowań, nie dla wszystkich jest bezpieczna. Dlaczego nie powinno się podawać jej dziecku? Kto jeszcze nie może jej zażywać? Temat tego popularnego leku poruszyła Anna Wyrwas, farmaceutka prowadząca w mediach społecznościowych profil „Będąc Młodym Farmaceutom”.
Kwas acetylosalicylowy, inaczej aspiryna, to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i przeciwzakrzepowy. Pomaga przy bólach głowy, zębów, mięśni a nawet migrenowych. Znany od lat specyfik podawany był nie tylko dorosłym, ale i dzieciom.
Ostatnio jedna pacjentka pytała mnie w aptece, czy może podać 9-latce aspirynę (kwas acetylosalicylowy, ASA) przy gorączce – zainspirowała mnie do napisania tego posta. Faktycznie, kiedyś dawno temu dzieciom zdarzało się podawać ASA – sama pamiętam tę rozkruszoną, kwaśną tabletkę na łyżeczce wymieszaną z odrobiną wody. Jednak już się tego nie robi
– pisze na swoim profilu na Instagramie farmaceutka.
Dlaczego nie podawać dziecku aspiryny?
- Odczyny gorączkowe często zależą od zakażeń wirusowych, a zastosowanie ASA w takich przypadkach zagraża życiu i zdrowiu – właśnie u dzieci.
- Aspiryna jest jest przeciwwskazana w infekcjach wirusowych u dzieci ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Prowadzi on m.in. do uszkodzenia wątroby i mózgu i może stanowić zagrożenie życia.
- ASA nie podajemy dzieciom poniżej 12. roku życia, a niektóre źródła mówią, aby nie podawać do 16.-18. roku życia.
- Oczywiście istnieją wskazania do stosowania ASA u dzieci: na przykład w chorobie Kawasaki, młodzieńczym zapaleniu stawów czy w leczeniu przeciwpłytkowym.
- U dzieci i nastolatków stosuje się bezpieczniejsze leki, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Kwas acetylosalicylowy zostawmy dorosłym
– wyjaśnia ekspertka.
Kto nie powinien brać aspiryny?
Nie tylko dzieci znajdują się w grupie osób, które nie powinny stosować aspiryny. Kto jeszcze?
- osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
- małe dzieci,
- kobiety w ciąży (może wpłynąć na występowanie rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u dzieci. Do tego może dojść do różnych powikłań okołoporodowych),
- osoby ze skazami krwotocznymi,
- pacjenci z chorobą von Willebranda,
- astmatycy.
Warto też pamiętać, że aspiryna to acetylowa pochodna kwasu salicylowego i jest składnikiem wielu leków złożonych.
Będąc Młodym Farmaceutą
Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w mediach społecznościowych pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 19 tys. osób. Ekspertka często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki.
RozwińPolecamy
„Ona się dusi!”. Policjant stoczył heroiczną walkę o życie niemowlęcia, które zadławiło się w restauracji
Trzyletnia dziewczynka ważąca 8 kg trafiła na OIOM. „Nie dostawała jeść ze względów ideologicznych”
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
się ten artykuł?