Astma alergiczna ‒ domowe sposoby na ataki duszności
Astmę alergiczną określa się również mianem astmy atopowej. Największą grupę osób chorujących na tę postać choroby stanowią dzieci. Kontakt z alergenem skutkuje napadem kaszlu, nasilająca się dusznością i katarem, którego opanowanie jest możliwe tylko dzięki lekom lub sprawdzonym i skutecznym terapiom naturalnym.
Obecnie astmę na tle alergicznym diagnozuje się częściej niż jakiekolwiek inne odmiany tej choroby. Zmaga się z nią blisko 10% populacji. U wielu chorych problemem jest codzienny kontakt z alergenem, a unikanie go jest często niemożliwe. Oprócz stosowania tradycyjnych leków rozkurczających oskrzela, chorzy sięgają również po naturalne sposoby wspomagające walkę z chorobą. Jakie to metody?
Mechanizm powstawania astmy alergicznej
Astma alergiczna (inaczej astma atopowa) jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych postaci choroby u osób borykających się z dychawicą. Duża liczba chorych to dzieci, u których mechanizm powstawania tego schorzenia jest powiązany z predyspozycjami rodzinnymi.
Mechanizm powstawania astmy alergicznej wiąże się z wytwarzaniem przez organizm przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko konkretnemu czynnikowi wyzwalającemu reakcję alergiczną. Czynnik sprawczy dolegliwości określa się mianem antygenu. Po przeniknięciu do organizmu antygen łączy się z przeciwciałami, co skutkuje pojawieniem się objawów uczuleniowych.
Jedną z odmian astmy atopowej jest astma oskrzelowa alergiczna. W porównaniu z klasyczną dychawicą atopową nie ma w jej przypadku konkretnego czynnika wyzwalającego napady. Można jedynie przypuszczać, że winowajcą dolegliwości są w tym przypadku infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych.
Astma alergiczna (astma atopowa) ‒ objawy
Astma atopowa jest chorobą przewlekłą. Charakterystyczna jest dla niej nadreaktywność oskrzeli, w których na skutek kontaktu z alergenem tworzy się stan zapalny. Podczas napadów chory doświadcza męczącego kaszlu. W oskrzelach zalega mu gęsty śluz, którego nie może odkrztusić. Skutkuje to dusznością i uniemożliwia zaczerpnięcie powietrza. W badaniu osłuchowym chorego słychać świsty i furczenia w oskrzelach.
Objawem astmy na tle alergicznym jest również katar. Jego przyczyną jest najczęściej kontakt z pyłkami traw i drzew. Nasilenie symptomów jest zauważalne zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Takimi symptomami charakteryzuje się zwłaszcza astma alergiczna u dzieci.
Zobacz także
Astma alergiczna ‒ leczenie
Leczenie astmy atopowej polega na stosowaniu kortykosteroidów wziewnych i donosowych, oraz leków rozkurczających oskrzela. Ważne jest unikanie kontaktu z alergenem na tyle, na ile to możliwie. Rozpoznanie czynnika sprawczego napadów zależy od wyników punktowych testów skórnych. Chorzy powinni również wykonać badanie poziomu przeciwciał IgE we krwi.
Astma alergiczna ‒ domowe sposoby
Leczenie dychawicy na tle alergicznym może być wspomagane domowymi sposobami. Mimo różnych opinii, domowe sposoby radzenia sobie z napadami duszności są bardzo skuteczne. Jest wiele preparatów i surowców naturalnych, które mogą złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Domowe sposoby na radzenie sobie z astmą to między innymi:
- suplementacja witaminą D ‒ niski poziom witaminy D w organizmie powoduje tendencję do nawracających infekcji górnych dróg oddechowych;
- inhalacje z olejków eterycznych ‒ zwłaszcza sosnowego, miętowego i eukaliptusowego;
- inhalacje z soli fizjologicznej;
- stosowanie przypraw (np. imbiru, kurkumy, czosnku, majeranku, tymianku), które mają działanie przeciwzapalne i wykrztuśne;
- miód ‒ ma działanie łagodzące infekcje i jest skuteczny w powstrzymywaniu kaszlu, także tego związanego z napadami astmy;
- suplementacja kwasami Omega-3 ‒ kwasy tłuszczowe bardzo dobrze hamują procesy zapalne w organizmie;
- zioła ‒ zwłaszcza lepiężnik różowy, uznawany za fenomenalne odkrycie, jeśli chodzi o leczenie astmy. Hamuje procesy zapalne w drogach oddechowych i reakcje alergiczne. Można go kupić w sklepach zielarskich.
Metodą na poradzenie sobie z astmą alergiczną są też aerozole usuwające roztocza z pomieszczeń, w których przebywa osoba cierpiąca na tę chorobę. Można je kupić w aptekach. Ostatecznie można sięgnąć po homeopatię. Preparaty homeopatyczne powinny być jednak stosowane w porozumieniu z lekarzem. O wybór takich środków warto zapytać wykwalifikowanego specjalistę.
Polecamy
Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
się ten artykuł?