Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
Z atopowym zapaleniem skóry (AZS) boryka się wiele osób. To codzienny dyskomfort i stres, który jest spowodowany objawami, które towarzyszą temu schorzeniu. Co więcej, sam stres dodatkowo wzmaga objawy atopowego zapalenia skóry, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować skórę atopową. Pozwoli to na zmniejszenie dyskomfortu i zwiększenie codziennego komfortu.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry wiąże się z niewłaściwym dojrzewaniem keratynocytów. Mowa tu o komórkach skóry i ich nieprawidłowym metabolizmie. AZS charakteryzuje się przede wszystkim przyspieszonym przejściem keratynocytów z warstwy podstawowej do warstwy rogowej – to prowadzi do łuszczenia się skóry, a także do jej szybszego podrażniania. Oprócz tego praca gruczołów łojowych i potowych jest dodatkowo zaburzona, co jest wynikiem tego, że ceramidy w skórze mają niewłaściwą budowę. Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie właściwości ochronnych i barierowych skóry, co oznacza, że różnego rodzaju alergeny oddziałują na skórę dużo silniej. Dodatkowo skóra znacznie wolniej się regeneruje i jest skrajnie sucha – przyczyną takiego stanu rzeczy jest znacznie mniejsza liczba syntez lipidów. Inne cechy charakterystyczne AZS to zaczerwienie i swędzenie skóry, a także dużo częstsze zakażenia bakteryjne.
Jakie są przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry?
Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą być bardzo różne. Po pierwsze, może być to czynnik genetyczny – jeśli jedno lub oboje rodziców mają AZS, to ryzyko zachorowania u dziecka wzrasta. Przyczyną może być również czynnik środowiskowy, czyli szkodliwe związki chemiczne obecne w powietrzu albo kontakt z alergenami powietrznopochodnymi, na przykład roztoczami, alergenami obecnymi w sierści zwierząt czy kontakt z alergenami pochodzenia grzybicznego i bakteryjnego.
A jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry? Pierwszy objaw to przede wszystkim mocne przesuszenie skóry, jej zaczerwienie i swędzenie. W skrajnych przypadkach choroby konieczna jest stała opieka lekarska, a czasami nawet hospitalizacja i leczenie biologiczne.
W jaki sposób pielęgnować skórę atopową?
Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy dbać o jej oczyszczenie i nawilżenie, a także o to, aby robić to w sposób delikatny. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Oznacza to konieczność odstawienia wszelkich silnych preparatów myjących – dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja nawet z tradycyjnego mydła. Innymi słowy, bardzo ważne, aby skórę atopową pielęgnować tylko i wyłącznie środkami, które są specjalnie do tego celu przeznaczone.
Biorąc kąpiel, korzystać powinno się z ciepłej lub letniej wody – bardzo istotne jest, aby woda nie była zbyt gorąca. Wysoka temperatura wody może bowiem niekorzystnie oddziaływać na kondycję skóry. Po zakończonej kąpieli skórę należy dokładnie osuszyć. Ważne, aby ręcznikiem nie wycierać skóry, ale przykładać go do niej, ponieważ pocieranie skóry ręcznikiem może doprowadzić do jej podrażnienia. Na koniec należy nałożyć preparat nawilżający na skórę.
Jakie kosmetyki stosować do skóry atopowej?
Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej prowadzi do odbudowy płaszcza hydrolipidowego, jej nawilżenia, regeneracji i łagodzenia objawów. Ważne jest zatem, aby do pielęgnacji skóry atopowej wykorzystywać preparaty z substancjami aktywnymi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odbudowy płaszcza hydrolipidowego i nawilżania skóry. Substancjami aktywnymi wykorzystywanymi w dermokosmetykach są arginina, gliceryna oraz mocznik. W przypadku regeneracji skóry atopowej bardzo dobrze sprawdza się alantoina, cynk, olej z wiesiołka i witamina E. Jeśli zaś chodzi o działanie przeciwzapalne, warto stosować wyciąg z owsa, niacynamid czy olej z rokitnika. Wybierając maści na atopowe zapalenie skóry, istotne jest, aby stawiać na takie produkty, które bogate są we wskazane składniki. Maść powinna mieć właściwości odżywiające, a także szybko wchłaniającą się konsystencję. Dzięki temu preparat nie będzie pozostawiał poczucia lepkości. Oczywiście bardzo ważne jest również to, aby maść nie podrażniała skóry. Powinna przywracać i utrzymywać równowagę mikrobiomu. Na szczęście dziś na rynku nie brakuje wysokiej jakości kosmetyków dedykowanych właśnie skórze atopowej. Należy jednak mieć na uwadze, aby zawsze stawiać na preparaty wysokiej jakości.
Jeżeli preparaty przeznaczone dla skóry atopowej nie przynoszą zadowalających efektów, warto skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Polecamy
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
Jak objawia się przewlekła migrena. Leczenie migreny przewlekłej
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
się ten artykuł?