Przejdź do treści

Australia pierwszym krajem, który całkowicie wyeliminuje raka szyjki macicy?

Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Australia może stać się pierwszym krajem, w którym rak szyjki macicy zostanie wyeliminowany. Wszystko za sprawą darmowych szczepień.

Australia, jako pierwszy kraj na świecie, jest na dobrej drodze do całkowitego zwalczenia raka szyjki macicy. Wszystko dzięki decyzji sprzed 12 lat o darmowych szczepieniach przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, HPV. Choroba, która w 2018 roku odnotowała 930 przypadków wśród australijskich kobiet, za 20 lat ma stać się bardzo rzadka i nie będzie już uważana za problem zdrowia publicznego.

Brodawczak ludzki – wirus HPV

Brodawczak ludzki jest wirusem szeroko rozprzestrzenionym wśród ludzi. Znane jest 100 rodzajów tego wirusa, a 13 z nich prowadzi do rozwoju nowotworów. Rak szyjki macicy jest najczęściej powodowany przez HPV. Wirus brodawczaka prowadzi także do nowotworu odbytu, sromu, pochwy, penisa, a także tkanki nabłonkowej krtani, gardła czy jamy ustnej.

Najczęstszą drogą zakażenia tym wirusem jest kontakt płciowy. Jednak zagrożeni zakażeniem są wszyscy, ponieważ do zarażenia dochodzi także poprzez kontakt skórny z osobą chorą. Rozpowszechnianiu tego wirusa sprzyja fakt, że większość ludzi, którzy są nim zarażeni, nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jeśli program bezpłatnych szczepień będzie kontynuowany, jest duże prawdopodobieństwo, że za 10-20 lat w Australii u żadnej kobiety nie rozwinie się rak szyjki macicy

prof. Ian Frazer z australijskiego University of Queensland

Australia wprowadziła darmowe szczepienia przeciw HPV

Rząd Federalny Australii w 2007 roku zdecydował o wprowadzeniu darmowych szczepień dla dziewczynek w wieku 12-13 lat. Pięć lat później objął tym programem także chłopców. Obecnie bezpłatną szczepionkę dostają także starsze nastolatki do 19. roku życia. Dzięki szczepieniom wytworzyła się tzw. odporność populacyjna – osoby zaszczepione chronią te niezaszczepione, uniemożliwiając rozprzestrzenienie wirusa. W rezultacie, jak podaje australijski International Papillomavirus Society, liczba zachorowań wśród kobiet w wieku 18-24 w przeciągu dziesięciu lat spadła w Australii z 22,7 proc. do 1,1, proc.

Polska mówi „Nie”

W Polsce zeszłoroczny projekt wprowadzenia obowiązkowych i finansowanych przez państwo szczepień przeciwko HPV spotkał się ze sprzeciwem środowisk antyszczepionkowych i nie został wprowadzony. Jednak niektóre samorządy na własną rękę finansują szczepienia przeciwko HPV. Brak szczepień oraz regularnych badań cytologicznych sprawiły, że w Polsce co roku wykrywa się raka szyjki macicy u ponad 3 tys. kobiet, a 1,7 tys. rocznie umiera. W porównaniu do krajów Unii Europejskiej, Polska przekracza o 15 proc. ogólną średnią zachorowań.

Szwecja w czołówce za Australią

Z państw europejskich Szwecja ma bardzo niski poziom zachorowań na raka szyjki macicy. Jest to efekt powszechnych badań cytologicznych, które pozwalają na wykrycie zmian w tkance, zanim rak zdąży się rozwinąć. Aby zobaczyć, jak wygląda tkanka zaatakowana przez raka szyjki macicy, szwedzcy lekarze przyjeżdżają teraz do Polski.

Australia – plany na przyszłość

Obecnie w Australii rocznie na 100 tys. kobiet przypada jedynie siedem przypadków nowych zachorowań (średnia światowa jest dwa razy większa). Naukowcy sugerują, że rak szyjki macicy zostanie niemal zlikwidowany na poziomie krajowym w ciągu najbliższych 50 lat. W 2066 r. będzie to tylko jeden przypadek zachorowań na 100 000.

Profesor Karen Canfell, dyrektor ds. Badań w Cancer Council NSW, po tym, jak ogłosiła sukces australijskiej walki z rakiem szyjki macicy, zaznaczyła, że ​​kolejnym krokiem podzielenie się efektami z całym światem. „To wspaniała wiadomość dla australijskich kobiet. Od lat przodujemy w zwalczaniu raka szyjki macicy. Teraz podzielimy się naszymi badaniami i metodami z resztą świata w ramach globalnych starań, aby całkowicie wyeliminować tego raka.”

 

Czy wież, że...

Osoby, które przechodzą zakażenie bezobjawowo, mogą nadal zarażać innych

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?