Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że hemoroidy mogą być uwarunkowane genetycznie. Wskazują też, co może być ich przyczyną. Jeden z autorów badania, prof. Mauro D’Amato, zaznacza, że dzięki nowym wnioskom naukowców możliwe będą nowe, alternatywne metody leczenia choroby hemoroidalnej.
Hemoroidy a DNA
Do tej pory ekspertom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania hemoroidów. Podejrzewają oni, że choroba hemoroidalna może wynikać m.in. z przerostu lub zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu i nadmiernego poszerzenia połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej. Nowe badanie genetyczne rzuca nowe światło na przyczyny występowania tej dolegliwości.
Naukowcy wzięli pod lupę zmiany DNA w genomach 218 920 osób zmagających się z chorobą hemoroidalną i 725 213 zdrowych ludzi. Rezultaty były zaskakujące. Zidentyfikowano 102 nowe regiony genomowe, które mogą być powiązane z chorobą hemoroidalną.
Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „Gut” wynika, że w dużej mierze ulegają one ekspresji w naczyniach krwionośnych i tkankach przewodu pokarmowego i wspólnie kontrolują funkcje mięśni gładkich. Ale to nie wszystko. Odgrywają też istotną rolę w rozwoju i integralności struktur nabłonkowych i śródbłonkowych jelita.
Co jest przyczyną choroby hemoroidalnej?
„Nasze badanie doprowadziło nas do wniosku, że choroba hemoroidalna jest wynikiem dysfunkcji mięśni gładkich, nabłonka i tkanki łącznej” – ujawnia Dr Zheng.
Nowe badanie może sprawić, że poszerzą się możliwości leczenia hemoroidów. Obecnie cięższe postacie choroby wymagają leczenia chirurgicznego, niedługo jednak może się to zmienić.
Prof. Mauro D’Amato z CIC bioGUNE w Bilbao w Hiszpanii, podkreśla, że wyniki wskazują na udział kilku procesów biologicznych i szlaków w chorobie hemoroidalnej. Ta wiedza może pomóc naukowcom w znalezieniu alternatywnych metod leczenia ukierunkowanych właśnie na te konkretne szlaki.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to popularna nazwa guzków krwawniczych – struktur naczyniowych położonych w błonie śluzowej odbytu, które występują u każdego człowieka. Są to jamiste sploty naczyń krwionośnych, które napełniają się krwią i w ten sposób uszczelniają kanał odbytu. Gdy czujemy parcie, hemoroidy opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie.
Do choroby hemoroidalnej, czyli zapalenia hemoroidów, dochodzi w wyniku nadmiernego przekrwienia guzków, ich rozciągnięcia i niewystarczającego opróżnienia. Utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych może powodować zapalenie innych tkanek odbytu i doprowadzić do powstania żylaków odbytu. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób po 30. roku życia, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy osób starszych (ze względu na zmniejszone napięcie mięśni w tych okolicach), kobiet w ciąży, pacjentów otyłych oraz osób, które przeszły operację w okolicach krocza.
Źródło: Medicalxpress
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
„Pierwszy atak był dla nas zaskoczeniem, bo mój syn świetnie się rozwijał” – mówi Jolanta Kuryło, pomysłodawczyni kampanii „Uwaga – to jest napad!”
się ten artykuł?