Badania, które powinnaś wykonać po poronieniu
Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu rodziców, a zwłaszcza matki. Jeśli spotkało ciebie, pamiętaj, że masz szansę na kolejną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Bardzo ważne jest jednak wykonanie badań, które pomogą ustalić przyczynę poronienia.
Poronieniem określa się zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Zdecydowana większość poronień (ok. 80 proc.) ma miejsce w pierwszym trymestrze. Dla marzących o dziecku rodziców to niezwykle bolesne doświadczenie, z którym niełatwo się pogodzić. W tym trudnym czasie lekarz będzie jednak zachęcał kobietę do przeprowadzenia badań. Których?
– To zależy, czy było to pierwsze poronienie w życiu kobiety, czy niestety kolejne. Przyjęło się, że po trzecim razie mówi się o „poronieniu nawykowym” i w tym przypadku pula badań, które powinno się wykonać, jest już znacznie większa – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Badania, które warto wykonać po pierwszym poronieniu:
- Badanie histopatologiczne – jest jednym z pierwszych badań rekomendowanych po poronieniu, wykonywanym jeszcze w szpitalu. Nie pomoże ustalić przyczyny przedwczesnego zakończenia ciąży, ale pozwala stwierdzić np. obecność stanu zapalnego w jamie macicy.
- Badania infekcyjne (w kierunku patogenów z grupy TORCH) – pozwalają ustalić, czy poronienia nie spowodowała infekcja. Pod skrótem kryją się nazwy czynników zakaźnych (T – T. gondi, toksoplazmoza, R – Rubella virus, różyczka, C – Cytomegalovirus, cytomegalia, H – Herpes simplex, wirus opryszczki, O – others, inne zakażenia, np. listerioza, kiła, wirus HIV).
- USG narządu rodnego – dzięki temu badaniu można sprawdzić, czyli nie występują anatomiczne wady macicy (np. macica jednorożna, macica dwurożna, macica podwójna). Podczas badania ultrasonograficznego można również ustalić, czy w macicy nie występują zrosty, mięśniaki, guzy bądź niewydolność szyjki mogące przyczyniać się do poronień.
- Badania hormonalne – wielu lekarzy ok. trzy miesiące po zakończeniu ciąży zaleca oznaczenie poziomu hormonów: progesteronu, estrogenu, hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) oraz hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4).
Badania, które warto wykonać po kilku poronieniach (prócz wyżej wymienionych):
- Badania immunologiczne – pozwalają określić, czy w organizmie kobiety nie ma przeciwciał skierowanych przeciwko obcym tkankom. Należy przeprowadzić je w ciągu sześciu tygodni po poronieniu. Badania immunologiczne obejmują diagnostykę w kierunku występowania: zespołu antyfosfolipidowego (antykoagulant toczniowy oraz przeciwciała antykardiolipinowe), przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), przeciwciał przeciwko antygenom łożyska (APA), anty-TPO oraz anty-TG (dwa ostatnie związane są z diagnozą autoimmunologicznych chorób gruczołu tarczycy).
- Badania genetyczne rodziców – w czasie tego badania sprawdzany jest kariotyp cytogenetyczny rodziców pod kątem nosicielstwa genów, które predysponują do występowania chorób związanych z większą liczbą poronień u kobiety (m.in. trombofilia wrodzona, badanie genu MTHFR).
- Badanie genetyczne płodu – lekarze mogą próbować ustalić przyczynę poronienia, badając pod względem genetycznym tkanki zarodka bądź łożyska. Obejmuje to diagnostykę w kierunku m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau. Lek. med. Krzysztof Kucharski tłumaczy, że przyczyną ok. 60–70 proc. wszystkich poronień jest nieprawidłowość genetyczna u dziecka na samym początku rozwoju.
- Histeroskopia macicy (HSC) – wziernikowanie macicy pozwoli dokładnie ocenić stan wewnętrznych ścian macicy. Dzięki badaniu można zaobserwować wszelkie nieprawidłowości w endometrium. HSC umożliwia ponadto pobranie wycinków do analizy.
Ginekolog lek. med. Krzysztof Kucharski przyznaje, że niektórym pacjentkom po doświadczeniu poronienia zaleca się psychoterapię, szczególnie jeśli to już kolejna utrata ciąży. – Niektóre pacjentki bardzo przeżywają doświadczenie poronienia. W tym przypadku spotkanie z psychoterapeutą jest jak najbardziej wskazane – uważa specjalista.
Mężczyźnie lekarz zleci wykonanie badania nasienia.
Jeśli zależy ci na pełnej diagnostyce, wszystkie powyższe badania możesz wykonać już po pierwszym poronieniu. Pozwoli ci to lepiej przygotować się do kolejnej ciąży i zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu. Dokładny zakres badań jest ustalany przez lekarza.
konsultacja: lek. med. Krzysztof Kucharski
Polecamy
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Belgia wprowadza urlop z tytułu utraty ciąży. Zarówno dla kobiet jak i ich partnerów. „Piękna inicjatywa”, „Bardzo potrzebne prawo”
Anne Hathaway musiała odgrywać scenę porodu tuż po swoim poronieniu. „To były najtrudniejsze chwile w mojej karierze”
„Poronienie było dla mnie przeżyciem granicznym”. Agnieszka Bar wystawą opowiada o traumie trzykrotnej utraty
się ten artykuł?