Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
Leczenie trądziku – zwłaszcza hormonalnego, androgennego, który dotyka głównie kobiet po 30. roku życia – wymaga często współpracy dermatologa, endokrynologa i ginekologa w celu ustalenia i wdrożenia odpowiednich terapii. Na tej drodze niezbędne jest wykonanie badań, które pomogą właściwie określić problem. Jakich testów nie może zabraknąć w diagnostyce trądziku? Wyjaśniają Paulina Osiadły-Sroka i Sylwia Drzymalska ze „Strefy kosmetologa”.
Jakie badania należy wykonać, by właściwie zdiagnozować trądzik?
Sprawdzenie poziomu androgenów oraz progesteronu (jego niski poziom stymuluje produkcję łoju) już przed pierwszą wizytą u dermatologa z pewnością pomoże w ocenie występujących zaburzeń. Jakie jeszcze testy diagnostyczne warto/należy zrobić przy trądziku? Tę kwestię poruszają na Instagramie kosmetolożki Paulina Osiadły-Sroka i Sylwia Drzymalska. Na profilu „Strefa kosmetologa” specjalistki piszą, że w pierwszej kolejności warto sprawdzić hormony:
- Prolaktyna – zbyt wysoki poziom powoduje wzrost produkcji androgenów oraz zwiększa syntezę cytokin prozapalnych;
- FSH i LH (hormony folitropina i lutropina – przyp. red.) – regulują wydzielanie hormonów płciowych;
- Testosteron, dihydrotestosteron – wzmożona produkcja łoju, czego konsekwencją jest przetłuszczająca się skóra, rozszerzone pory, zaskórniki i ropne zmiany;
- Kortyzol – hormon stresu, jego stale podwyższony poziom powoduje ciągłe podwyższanie poziomu glukozy;
- Piątka tarczycowa (TSH, FT3, FT4, antyTG, antyTPO) – niedoczynność powoduje spowolnienie procesów regeneracyjnych, skóra staje się sucha i szorstka, osłabienie bariery naskórkowej i nadmierne rogowacenie naskórka, nadczynność – wzmaga nadmierną pracę gruczołów łojowych, wzmożone pocenie się.
Specjalistki radzą też, by zbadać poziom cholesterolu, gdyż „im wyższy jego poziom, tym większa ilość hormonów steroidowych”.
Dobrze jest również sprawdzić glukozę i insulinę, a to dlatego, że „zbyt wysoki ich poziom sprzyja pojawianiu się zmian zapalnych, wydłuża gojenie i powoduje wzmożone przetłuszczanie skóry”.
Poza tym – tłumaczą ekspertki – w diagnostyce laboratoryjnej trądziku nie powinno zabraknąć następujących badań:
- Próby wątrobowe (ALT, AspAT, bilirubina) – podwyższone próby wątrobowe świadczyć mogą o różnych schorzeniach, m. in. o stanie zapalnym wątroby, który objawiać się będzie również na skórze pod postacią wyprysków, zaczerwienienia czy świądu;
- Cynk (fosfataza alkaliczna) – działa sebostatycznie, a także wspiera metabolizm testosteronu;
- Witamina D3 – aktywna w procesie różnicowania keratynocytów, działa przeciwzapalnie, dlatego zbyt niski poziom stymuluje powstawanie zmian zapalnych.
Nie można też pominąć histaminy – występującego naturalnie i w organizmie neuroprzekaźnika oraz mediatora procesów zapalnych i mediatora odczynu alergicznego.
Oczywiście – zaznaczają specjalistki – wymienione przez nie badania nie wyczerpują listy wskaźników diagnostycznych w przypadku trądziku i powinny być dopasowane do indywidualnego przypadku każdego pacjenta.
„Strefa Kosmetologa”
Instagramowy profil „Strefa Kosmetologa” prowadzą kosmetolożki Paulina Osiadły-Sroka i Sylwia Drzymalska, absolwentki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kosmetolożki zajmują się recenzjami produktów i zabiegów, nowinkami, które pojawiają się w kosmetologii oraz udzielają porad kosmetycznych.
Profil obserwuje blisko 4,5 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Omijałam szerokim łukiem swoje odbicie w lustrze i czułam, że nie jestem w stanie już nic zrobić, że trądzik mnie powoli niszczy”. Akcja #Trądziknietabu mówi „stop” stygmatyzacji osób z trądzikiem
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
„Makijaż zaczyna się od skóry. Najważniejsza jest zdrowa skóra. Lubię jak oddycha, pracuje, żyje, jesteśmy z nią w kontakcie” – mówi Monika Harwas – Drzymulska, charakteryzatorka i makijażystka
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?