Badanie moczu a okres – czy jest wykluczone w czasie menstruacji?
Istnieje taka forma diagnostyki, co do której funkcjonuje niepisany zakaz wykonywania w czasie miesiączki. To badanie moczu. Jak się jednak okazuje, nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie. Badanie moczu podczas okresu może zostać przeprowadzone, a czasami bywa wręcz konieczne. Jak jednak pobrać próbkę do analizy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Czy można zrobić badanie moczu podczas okresu?
Zapewne spotkałaś się z informacją o niezalecanym przeprowadzaniu badania moczu w czasie menstruacji, a nawet tuż przed nią i chwilę po. Nie bez powodu! Nawet staranne przygotowanie do pobrania próbki nie daje pewności co do tego, że nie zostanie ona zabrudzona krwią. To bardzo istotne, ponieważ obecność krwi w moczu, a nawet wykrycie pojedynczych krwinek, stanowi ważny parametr wykorzystywany w diagnostyce m.in.:
- napadowej nocnej hemoglobinurii,
- nowotworów układu moczowego,
- gruźlicy,
- kamicy nerek,
- uszkodzenia układu moczowego,
- rabdomiolizy mięśni szkieletowych,
- martwicy włókien mięśniowych.
Badanie moczu w czasie menstruacji nie jest zalecane, co nie znaczy, że nie można go wykonać w ogóle. Jeśli lekarz podejrzewa poważne schorzenia, które potwierdzić lub wykluczyć może analiza próbki uryny, nie należy odwlekać diagnostyki o kilka dni, aż okres się skończy. W tym czasie infekcja może rozwinąć się na tyle, że leczenie będzie bardzo skomplikowane i długotrwałe. Niekiedy też dochodzi do powikłań w obrębie dróg moczowych.
Jak wygląda próbka moczu pobrana w czasie okresu?
Pobieranie moczu w czasie okresu zawsze rodzi ryzyko, że znajdzie się w nim krew. Jest to szczególnie prawdopodobne w pierwszych dniach menstruacji, gdy ilość wydalanej krwi jest największa. Nawet jeśli po przebudzeniu dokładnie umyjesz i zdezynfekujesz okolice intymne, nie możesz mieć pewności, że do pojemnika na mocz nie przedostaną się śladowe ilości krwi. Z podobnego względu lekarze nie zalecają wykonywać diagnostyki w czasie owulacji, kiedy to u wielu kobiet również występują plamienia.
Jeśli krew menstruacyjna przedostanie się do strumienia moczu zbieranego do pojemnika, próbka przybiera brunatne zabarwienie o różnym nasileniu (co nie znaczy, że takie zabarwienia zawsze świadczy o obecności krwi). Z tego względu specjalista podczas interpretacji wyników powinien po prostu wziąć pod uwagę fazę cyklu miesiączkowego.
Jak pobrać mocz do badania podczas okresu?
Pobieranie próbki moczu w czasie okresu niczym nie różni się od wykonywania tej czynności w innych fazach cyklu. Większy nacisk musisz jednak położyć na etap mycia okolic intymnych. Podczas oddawania próbki do analizy, poinformuj personel, że była ona pobierana w czasie menstruacji. Jest to tak samo istotne, jak podanie listy przyjmowanych leków przed wykonaniem morfologii.
Aby pobrać prawidłowo mocz do badania i zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia go krwią menstruacyjną, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
- Mocz do badania pobierz z porannego wypróżniania (przerwa od ostatniej wizyty w toalecie nie powinna być krótsza niż 4 godziny, choć najlepiej, żeby trwała 8 godzin).
- Umyj dokładnie okolice intymne wodą z antyseptycznym mydłem.
- Osusz okolice intymne papierowym ręcznikiem.
- Możesz dodatkowo zdezynfekować okolice intymne preparatem przeznaczonym do stosowania na błony śluzowe.
- Zacznij wypróżniać się do toalety (lub do brodzika prysznica, jeśli tak ci wygodniej) i dopiero po 1-2 sekundach skieruj pod strumień moczu pojemnik. Taka kolejność jest ważna, ponieważ cewkę moczową naturalnie zasiedlają bakterie. Zostaną wydalone wraz z pierwszą mikcją i nie zafałszują wyników analizy.
- Wypełnij pojemnik do objętości 50-100 ml.
- Dostarcz próbkę do laboratorium tak szybko, jak to możliwe. Jeśli wiesz, że udasz się tam dopiero za kilka godzin, schowaj pojemnik z moczem do lodówki. To zapobiegnie szybkiemu namnażaniu się bakterii.
O czym jeszcze pamiętać przed badaniem moczu podczas okresu?
Jeśli uwielbiasz sport, a podczas okresu czujesz się na tyle dobrze, że nie musisz z niego rezygnować, wstrzymaj się od biegania czy intensywnego aerobiku przed badaniem moczu. Efektem może być bowiem obecność w próbce ciał ketonowych. Zrezygnuj też ze współżycia dobę wcześniej. Badanie próbki będzie wówczas utrudnione ze względu na plemniki – czasami analiza osadu jest wręcz przez to niemożliwa.
Spróbuj też nie stresować się nadmiernie. Czasami to trudne, zwłaszcza że jednymi z objawów napięcia przedmiesiączkowego są wzmożona drażliwość, trudność w opanowaniu emocji czy lękliwość. Musisz jednak wiedzieć, że pobieranie moczu do badania w stanie podwyższonego stresu zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się w nim czerwonych i białych krwinek oraz białka. I wreszcie, na 2-3 dni przed badaniem zrezygnuj z alkoholu. Wpływa on na gospodarkę wodno-elektrolitową, a tym samym także na wyniki analizowanej próbki moczu.
Bibliografia:
- Badanie ogólne moczu, Katedra Analityki Medycznej, Wydział Nauk Medycznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
- Dąbrowska M., Malata E., Dobowa zbiórka moczu (DZM), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, 2020.
- Układ moczowy, Pracownia Multimedialna Katedry Anatomii CMUJ.
- Walentowicz M., Krzemiński D., Kopański Z., Liniarski M., Tabak J.,Dyl S., Kieczka-Radzikowska K., Mazurek M., Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska, Journal of Clinical Healthcare 2017, nr 3, s. 5-8.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Irmina Walczak: „Cykliczność miesiączki przypomina nam, że jesteśmy częścią natury, w której wszystko ma swój czas”
się ten artykuł?