Badanie moczu – kiedy jest zlecane i o czym mówi nam barwa moczu? Wyjaśnia Mama Pediatra
![Tekst o badaniu i znaczeniu barwy moczu. Na zdjęciu: Zbliżenie na pasek testowy - HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/05/istock-1074268776-1140x761.jpg)
Mocz może przybierać przeróżne barwy, które czasem wskazują na poważne choroby. Pomoże nam je zidentyfikować badanie ogólne moczu. Lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska wyjaśnia, kiedy je zazwyczaj wykonujemy i jaki kolor moczu powinien nas zaniepokoić.
Proste i potrzebne badanie
Jak pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana w sieci jako Mama pediatra, badanie moczu jest proste, ogólnodostępne i daje sporo odpowiedzi na pytania rodziców.
„Już 100 lat przed naszą erą opisywano 20 różnych rodzajów moczu. Jak oni to oceniali? Wiedzieli, że mocz bywa słodki i „ciągną do niego” mrówki. Niech Was to nie obrzydza, bo każdy z nas swój mocz popijał jeszcze prenatalnie. W 20 tygodniu życia płodowego (półmetek ciąży) 90 proc. składu płynu owodniowego to właśnie mocz dziecka” – pisze lekarka.
Badanie ogólne moczu najczęściej jest zlecane, gdy dziecko ma infekcję przebiegającą z gorączką bez innych objawów. „Łapiecie mocz dziecka, aby oddać go do badania i otrzymujecie wynik na papierze. A tam całe mnóstwo parametrów!” – pisze Chmurzyńska-Rutkowska.
Mocz nie zawsze jest żółty
Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska podkreśla, że barwa to jeden z jej ulubionych parametrów, które widnieją na wynikach badania ogólnego moczu. Jak tłumaczy, już oceniając ją gołym okiem, możemy zauważyć kilka odmienności i często bywają one powodem zgłoszenia się do lekarza. „Mocz nie jest tylko żółty” – zaznacza. Z jakimi barwami możemy się spotkać?
- Różowy mocz – taką barwę możesz zauważyć po zjedzeniu buraków. Jednak warto wiedzieć, że raptem 0,5 ml krwi w litrze moczu wystarczy, aby zmienił on barwę na różową, a przy większej ilości na czerwoną. Jak podkreśla lekarka, krew w moczu powinna być powodem zgłoszenia się do lekarza.
- Niebieskozielony mocz – pojawi się m.in. w zakażeniu bakterią Pseudomonas aeruginosa;
- Zielonożółty lub brązowy mocz – wskazuje na żółtaczkę;
- Intensywnie żółty mocz – pojawia się po zażyciu dużej ilości witaminy B czy w leczeniu nitrofurantoiną
- Ciemnobrązowy mocz – wskazuje na porfirię albo methemoglobinemię;
- Brązowoczarny mocz – to sygnał, że możemy mieć alkaptonurię;
„Niby zwykły mocz a może dać tak wiele wskazówek” – kwituje lekarka.
Mama pediatara
Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest lekarką, której profil Mama Pediatra na Instagramie obserwuje prawie 60 tysięcy użytkowników. „Żona, mama i lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii” – tak sama o sobie pisze.
Chmurzyńska-Rutkowskaedukuje rodziców i odpowiada na nurtujące ich pytania. Podkreśla, że pokazuje „pediatryczne spojrzenie na macierzyństwo”. Regularnie porusza też temat szczepień, popierając inicjatywę „Szczepimy bo myślimy”.
RozwińZobacz także
![akcja jestem, badam się](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/badam32-horz-850x436.jpg)
„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych
![Fakty i mity: Przeziębienie pęcherza](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/03/woman-sitting-on-ground-2868847a-850x553.jpg)
„Nie siadaj na betonie, bo złapiesz wilka”, czyli przeziębienie pęcherza. Czy to prawda?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/07/58608519_416378445578910_2508815755358308303_n-850x425.jpg)
„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra
się ten artykuł?