„Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę”. Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o nerwicy lękowej
Nerwicę potocznie określą się grupę różnych zaburzeń lękowych. Może zmagać się z nią aż 8 milionów Polaków. To zaburzenie dotyka osób bez względu na ich status społeczny, finanse, wiek czy płeć. Niedawno artysta Sebastian Karpiel-Bułecka wyznał, że zmaga się z nerwicą lękową. Jego zdaniem, to może dziwić wiele zdrowych osób.
„Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne”
Sebastian Karpiel-Bułecka, piosenkarz, muzyk i skrzypek jest spełniony zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Sławę przyniósł mu zespól Zakopower, którego jest założycielem i liderem. Od lat prowadzi udane życie u boku modelki i prezenterki telewizyjnej Pauliny Krupińskiej, z którą doczekał się dwójki dzieci: córki Antoniny i syna Jędrzeja.
Ostatnio w podcaście „Wprost o kulturze” artysta zdecydował się na szczere wyznanie. Powiedział, że od lat zmaga się z nerwicą lękową.
„Zaburzenia psychiczne to nie tylko depresja, to także np. nerwica lękowa, z którą sam się zmagam. Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne – widzą faceta, który ma żonę, dzieci, w miarę dobrze wygląda i nagle ktoś taki mówi, że ma lęki, że tak, jak to było w moim przypadku, boi się, że wyjdzie na scenę i umrze – przyznał Sebastian Karpiel-Bułecka w podcaście.
To kolejny artysta, który głośno mówi o zmaganiach z tym zaburzeniem. O nerwicy lękowej mówiła także niedawno aktorka Maja Bohosiewicz. Podzieliła się szczerym wyznaniem w mediach społecznościowych.
„Leczę się na nerwicę lękową – choć szczerze uważam, że choroba ma obrzydliwą nazwę, sugerującą, że ktoś jest 'jakiś znerwicowany’. Tutaj chodzi o silne napady lęku” – wyznała Maja Bohosiewicz na Instagramie.
Nerwica lękowa: co to jest?
Nerwica lękowa to potoczna nazwa zespołu lęku uogólnionego – zaburzenia, którego przyczyną jest zazwyczaj długotrwały stres, spowodowany przeciążeniem obowiązkami domowymi i zawodowymi oraz problemami osobistymi. Osoby zmagające się z tego rodzaju lękiem żyją w ciągłym napięciu i strachu. Charakterystycznym objawem nerwicy lękowej jest odczuwanie lęku przed różnymi osobami, sytuacjami, stanami, których nie można jednoznacznie określić. Niektórzy odczuwają również lęk przed różnymi przedmiotami lub zwierzętami.
Nerwica lękowa – objawy
Objawy tego rodzaju nerwicy można podzielić na fizyczne (somatyczne) oraz psychiczne. Objawy fizyczne nerwicy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka, nasilają się szczególnie, gdy osoba jest ich nieświadoma. Objawy psychiczne nerwicy są trudniej uchwytne, obejmują sferę poznawczą oraz emocjonalną człowieka.
Objawy somatyczne nerwicy lękowej to:
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- uczucie ściskania w żołądku,
- mdłości, wymioty,
- kołatanie serca,
- ból, kłucie i gniecenie w klatce piersiowej,
- drżenie rąk i nóg,
- nadmierna potliwość,
- zaburzenia równowagi,
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami.
Objawy dotyczące sfery psychicznej są szczególnie zauważalne zwłaszcza w silnej nerwicy. Należą do nich m.in.:
- niepokój i strach,
- problemy z pamięcią, które mogą przybierać postać amnezji,
- problemy z koncentracją,
- poczucie zagrożenia,
- poczucie bycia na skraju, na krawędzi,
- zaburzenia nastroju,
- obniżenie nastroju,
- roztargnienie,
- niecierpliwość,
- przygnębienie,
- napady paniki w nieoczekiwanych momentach.
Leczenie nerwicy lękowej
W przypadku nerwicy lękowej zaleca się, przede wszystkim, psychoterapię. Pomaga ona w rozpoznawaniu bodźców, które wywołują lęk oraz wypracowaniu mechanizmu, który pomoże pacjentowi z nimi sobie radzić. W przypadku silnej nerwicy lękowej, która nie pozwala normalnie na co dzień funkcjonować, zaleca się leczenie psychiatryczne oraz przyjmowanie antydepresantów.
Polecamy
Keira Knightley gorzko o komentarzach dotyczących jej wyglądu: „To było publiczne upokorzenie”
Depresja to walka z mrokiem. Czy można przezwyciężyć jej objawy?
Czym jest aleksytymia i jakie są jej przyczyny?
Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?
się ten artykuł?