Bedoes w ważnej kampanii o zdrowiu psychicznym. „Rozmowa ma moc” – przekonuje
„Nie rób sobie tego, powiedz jej!” – przekonuje Bedoes 2115. Raper dołączył do kampanii promującej projekt „Młode Głowy”, który działa na rzecz poprawy zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.
„Rozmowa ma moc”
Bedoes 2115 zaangażował się w kampanię „Młode Głowy”, za którą stoi Fundacja „Unaweza”. Cel? Poprawa zdrowia psychicznego młodzieży. Raper wystąpił w krótkim, lecz niezwykle ważnym wideo „Powiedz to na głos”.
Film przedstawia nastolatka, który wrócił do domu, siada na kanapie i zaczyna słuchać muzyki. W tym momencie do pokoju wchodzi jego matka, która pyta go o to, jak minął mu dzień i co słychać w szkole. „Nie chcę tam wracać”, „Mam już dość, mamo”, „Jestem obrzydliwy” – słyszymy, jak nastolatek powtarza w myślach. Niestety chłopak nie decyduje się wyjawić prawdziwych uczuć swojej mamie. Na pytania odpowiada wręcz mechanicznie i twierdzi, że w szkole jest „normalnie”. „Bedi, twoje nuty zawsze pomagają” – pisze za to komentarz pod teledyskiem Bedoesa w sieci.
„Powiedz jej! Powiedz jej! K***a powiedz jej” – krzyczy głowa rapera ukryta w plecaku nastolatka.
Dzięki rozmowie nastolatka z Bedoesem 2115 dowiadujemy się, że w szkole znęcają się nad nim rówieśnicy i często myśli o śmierci. Bohater filmu boi się jednak otworzyć przed mamą. Uważa, że ta go nie zrozumie i stwierdzi, że „użala się nad sobą”.
„Mamo, nigdy nie jestem szczęśliwy. W szkole ktoś wiecznie się ze mnie śmieje. Mam tego dosyć. Codziennie myślę o tym, żeby…umrzeć” – mówi do matki, ale nadal jedynie w myślach, co uświadamia mu Bedoes 2115.
Młody bohater prowadzi jedynie monolog wewnętrzny i nawet nie otwiera ust. „To jest w cholerę trudne” – tłumaczy chłopak.
„To jest naprawdę jedyny sposób. Musisz powiedzieć to na głos” – przekonuje do rozmowy raper.
Finalnie nastolatek decyduje się wyjawić mamie prawdę o tym, co dzieje się w jego życiu. „Rozmowa ma moc” – słyszymy na koniec filmu.
„Niech to nie będzie kolejny filmik, który przescrollujesz”
Spot z udziałem rapera powstał w odpowiedzi na raport o psychicznej kondycji młodych ludzi w naszym kraju, jaki Fundacja Unaweza opublikowała w kwietniu 2023 r. Jak wynika z danych, co trzeci badany młody człowiek ma podejrzenie depresji. Co dziesiąty próbował odebrać sobie życie, a czterech na dziesięciu miało myśli samobójcze.
„Każdy z nas czasem ma problemy, ważne, żeby wiedzieć, że można o nich mówić i sięgać po pomoc. Rozmowa ma moc – nie tylko ta z Bedoesem” – czytamy na stronie projektu „Młode Głowy”.
Występujący w spocie Bedoes 2115 od lat otwarcie opowiada o tym, że sam zmaga się z problemami psychicznymi. Z tego powodu postanowił dołączyć do kampanii. Za reżyserię spotu odpowiedzialny jest Karol Kołodziński, za zdjęcia reprezentowany przez Papaya Roster Igor Połaniewicz.
Rozwiń„Ja też kiedyś byłem głównym bohaterem tego filmu. Jeśli oglądasz to i czujesz się jak on, jeśli widzisz choć jedno podobieństwo, to wiedz, że jest dla nas nadzieja i damy radę wygrać z każdym kur***m. Niech to nie będzie kolejny filmik, który przescrollujesz – porozmawiaj z bliskimi. To nie jest tylko pier***e w spocie – dasz radę” – napisał na swoim profilu na Instagramie Bedoes 2115.
Wsparcie w kryzysie psychicznym – gdzie szukać pomocy?
Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:
-
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).
-
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 (Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci)
-
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – 800 12 00 02
- Infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki – 800 800 605
Zobacz także
„Kiedy zamrażamy złość, musimy zamrozić ogólne czucie siebie. A to znaczy, że może być trudno o miłość, empatię, współczucie” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Kozak
Anna Kiedrzynek: Świat bez szpitali psychiatrycznych nie jest możliwy, natomiast świat, w którym szpitale są małymi placówkami w centrach miast, owszem
„Zaburzenia adaptacyjne to wynik silnej wrażliwości, naturalna reakcja organizmu na sytuacje przekraczające zasoby człowieka” – mówi psycholożka Barbara Wesołowska-Budka
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Aleksandra Mirosław o zaburzeniach psychicznych: „Pojawiły się u mnie stany lękowe, z którymi zmagam się do dziś”
„Inni mają gorzej”, czyli czego nigdy nie mówić, gdy chcemy pomóc osobie w kryzysie. Tłumaczy Julia Kaffka
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
się ten artykuł?