Będzie obowiązek izolacji przy małpiej ospie. Zmiany mają spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce
Osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę, będą objęte obowiązkiem izolacji w warunkach domowych. Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany te mają dotyczyć osób, które nie wymagają hospitalizacji.
Obowiązek izolacji przy małpiej ospie
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zmienia dotychczasowe rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących obowiązku hospitalizacji, opublikowano w czwartek, 28 lipca, na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zmiany te mają spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej przed szerzeniem się ospy małpiej – choroby dotychczas w kraju niewystępującej, projektowane rozporządzenie obejmuje obowiązkiem izolacji w warunkach domowych osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności, osoby, u których stwierdzono zakażenie lub chore oraz podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią, niewymagające hospitalizacji”.
Teraz projekt został skierowany do konsultacji publicznych z trzydniowym terminem na zgłaszanie uwag. Skrócenie terminu konsultacji publicznych i opiniowania projektu wynika z konieczności jak najszybszego wejścia projektowanych przepisów w życie i wprowadzenia izolacji.
Małpia ospa w Polsce
W minioną środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej. Obecnie około 20-30 osób przebywa w szpitalach. Pacjenci mają dość łagodne objawy.
Przypomnijmy: w maju wprowadzono obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na małpią ospę, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Każdy przypadek obowiązkowo należy zgłaszać do służb sanitarnych.
Małpia ospa – co warto o niej wiedzieć?
Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu w Europie wykryto przypadki zakażeń w prawie każdym państwie.
Choroba ta objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.
źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362405/katalog/12898233#12898233
Polecamy
„Medycyna daje nam nową możliwość ochrony dzieci przed RSV”. Jest lek, ale nie dla wszystkich
Lawinowy wzrost przypadków krztuśca w Polsce. Skutki budzą grozę. „Naderwane przyczepy mięśni, wylewy do gałek ocznych”
Grypa uderzyła z ogromną siłą. Lekarze: „40 pacjentów, a na oddziale 17 miejsc”
Lekarze mówią o pladze zakażeń bakteryjnych. „W środowisku szpitalnym namnażają się co 8 minut”
się ten artykuł?