Przejdź do treści

Będzie rewolucja w antykoncepcji dla mężczyzn? Nowy żel wydaje się obiecujący

Para w intymnej sytuacji - Hello Zdrowie
Nowy żel wydaje się być efektywny i bezpieczny Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele wskazuje na to, że antykoncepcja przestanie spoczywać na barkach kobiet. W fazie badań klinicznych jest żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. „Hamuje produkcję nasienia szybciej niż podobne, eksperymentalne, oparte na hormonach środki dla mężczyzn” – przekazali naukowcy.

Żel łączy w sobie dwa hormony

Są wyniki testów innowacyjnego żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Przedstawiono je podczas corocznego spotkania Endocrine Society ENDO 2024 w Bostonie.

„Opracowanie bezpiecznej, wysoce skutecznej, niezawodnej i odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn jest potrzebą wciąż niezaspokojoną” – mówiła główna autorka badania dr Diana Blithe, szefowa Programu Rozwoju Antykoncepcji w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH).

Dodała, że wcześniejsze próby stworzenia środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie powiodły się. „W większości z nich ograniczeniem jest powolny początek tłumienia spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników – wyjaśniła dr Blithe.

Nowy żel omija ten problem i prezentuje się obiecująco. Łączy w sobie dwa hormony: octan segesteronu i testosteron. Hamuje produkcję nasienia szybciej niż inne środki. Taki wniosek wysnuli naukowcy po przebadaniu 222 mężczyzn, którzy raz dziennie wcierali sobie żel w okolicę łopatek. Naukowcy regularnie dokonywali pomiarów liczby plemników. Okazało się, że 86 proc. uczestników badania osiągnęła liczbę miliona lub mniej plemników na mililitr nasienia do około 15 tygodniach eksperymentu, czyli zgodnie z założeniem naukowców.

Implant antykoncepcyjny 4 cm długości oraz 2 mm szerokości

Środek najlepiej stosować na ramionach

Na tę chwilę nie zanotowano działań niepożądanych. Co najważniejsze, żel nie wpływa też negatywnie na utrzymanie prawidłowych czynności seksualnych i innych funkcji zależnych od androgenów.

„Z pewnością uważam, że to duży postęp w porównaniu z tym, co osiągnęliśmy do tej pory. W warunkach rzeczywistych codzienne stosowanie żelu może być nieco trudniejsze niż wstrzykiwanie środków. W przypadku żelu pacjenci mogą o nim zapomnieć lub go zmyć. Ale nie sądzę, żeby jeden dzień przerwy był znaczącą rzeczą” – zauważyła Frances Hayes, zastępca szefa klinicznego Oddziału Endokrynologii Rozrodu w Massachusetts General Hospital w Bostonie

Jest jeszcze jedno zagrożenie: przeniesienie żelu na partnerkę lub np. dziecko. Żeby temu zapobiec, zaleca się stosować środek na ramionach, a nie na brzuchu lub w innym miejscu.

Zakończenie obecnej fazy badań planowane jest na koniec tego roku.

Źródło: interestingengineering.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: