„Bez względu na wszystko, zawsze znajdzie się światełko na końcu tunelu”. Bella Hadid o międzypokoleniowej traumie
„Jako córka ojca uchodźcy i matki imigrantki rozumiem, jaki wpływ ma trauma międzypokoleniowa na rodzinę, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne” – powiedziała Bella Hadid podczas spotkania z Al-Mayassą bint Hamad Al-Thani, kolekcjonerką sztuki i członkinią katarskiej monarchii. To kolejny raz, gdy supermodelka zabrała głos w istotnej społecznie sprawie.
Bella Hadid o swoim zdrowiu psychicznym
Bella Hadid to jedna z supermodelek, która swoją popularność wykorzystuje, by mówić o ważnych społecznie sprawach. 26-latka w licznych rozmowach z przedstawicielami mediów od lat podkreśla, że dzielenie się z innymi swoimi problemami jest dla niej bardzo ważne, ale też trudne.
„Media społecznościowe nie są prawdziwe. Do każdego, kto walczy: proszę, zapamiętaj to. Czasami wszystko, co musisz usłyszeć, to to, że nie jesteś sam/a. Więc powiem ci: Nie jesteś. Kocham cię, widzę cię, słyszę cię” – napisała pod koniec 2021 roku modelka w swoich mediach społecznościowych.
Wówczas też Hadid przyznała, że od dłuższego czasu zmaga się z problemami psychicznymi. Była modelka Victoria’s Secret już w 2019 roku publicznie mówiła, że cierpi na depresję. 26-latka nie ukrywa, że w przeszłości nadużywała alkoholu, co mogło potęgować jej zaburzenia lękowe.
Działania na rzecz Bliskiego Wschodu
Bella Hadid wraz z siostrą Gigi od lat są też mocno zaangażowane w działania na rzecz Bliskiego Wschodu. Ojciec modelek Mohamed Hadid jest bowiem Palestyńczykiem. Na początku listopada Bella Hadid spotkała się z Al-Mayassą bint Hamad Al-Thani, kolekcjonerką sztuki i członkinią katarskiej monarchii. Podczas wydarzenia modelka opowiedziała o własnym pochodzeniu i o tym, że czuje, że musi wypowiadać się w obronie tych, którzy znajdują się w kryzysie.
„Dziękuję Waszej Ekscelencji za zorganizowanie tego niesamowitego wieczoru celebrującego dekadę wymiany kulturowej umożliwiającej dialog. Jako osoba, której korzenie rodzinne sięgają tego regionu, jestem dumna, że dzięki mojej popularności mogę opowiadać Zachodowi o pięknie Bliskiego Wschodu” – napisała Bella Hadid w poście ze zdjęciami z tego wydarzenia na Instagramie.
I dodała, że bez względu na to, co straci po drodze, zawsze będzie bronić praw człowieka, a jej głos zawsze będzie używany do przemawiania w imieniu niesłyszanych.
Międzypokoleniowa trauma
Modelka podzieliła się też swoim doświadczeniem międzypokoleniowej traumy. Matka Belli, Yolanda Hadid, urodziła się w Holandii, a ojciec uciekł w 1948 r. z ojczyzny do Syrii. Później osiedlił się w Ameryce.
„Jako córka ojca uchodźcy i matki imigrantki rozumiem, jaki wpływ ma trauma międzypokoleniowa na rodzinę, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. W miarę jak dorastałam, zrozumiałam, że cierpienie nie jest wyborem, ale możemy zdecydować, jak będziemy sobie z nim radzić. Pragnę przypomnieć, że bez względu na wszystko, zawsze znajdzie się światełko na końcu tunelu” – dodała Bella Hadid.
Rozwiń
Zobacz także
„Ciało reaguje szybciej niż nasz umysł i dłużej trzyma napięcie”. Pani Fizjotrener o powiązaniu emocji z konkretnym narządem w organizmie
„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko
„Empatia jest naszym naturalnym odruchem. Ale musimy zachować kawałki normalności” – apeluje psycholożka
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
Michalina: „Czasem fantazjowałam o tym, że rozumiem matematykę. Ale częściej rano wymiotowałam ze strachu”. Czym jest HMA?
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
się ten artykuł?