Przejdź do treści

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety. NFZ: „Znieśliśmy ograniczenie wiekowe”

Pacjentka w trakcie badania USG
Badania prenatalne bez ograniczeń wiekowych / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dotychczas prawo do nieodpłatnych badań prenatalnych miały zagwarantowane tylko pacjentki od 35. roku życia. Nowe rozporządzenie ministra zdrowia znosi to kryterium wieku. Od teraz wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie od tego, ile mają lat, mogą skorzystać z tych badań bezpłatnie. Jakie konkretnie badania zrefunduje NFZ? Wyjaśniamy.

Bezpłatna diagnostyka prenatalna bez kryterium wieku

W środę 5 czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 767), które jest elementem pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”. Rozporządzenie zniosło kryterium wieku kobiety przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami taka diagnostyka była nieodpłatna dla pacjentek, które ukończyły 35 lat. Teraz NFZ zapłaci za badanie każdej kobiety w ciąży.

„Od dziś każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne – niezależnie od wieku. Znieśliśmy ograniczenia wiekowe w programie badań prenatalnych” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych.

Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu projektu zmian, celem programu badań prenatalnych jest identyfikacja ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i ich diagnostyka we wczesnym okresie ciąży oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. Wady wrodzone są przyczyną poronień, zgonów niemowląt i niepełnosprawności u dzieci – stwierdza się je u 2-4 proc. żywo urodzonych noworodków, przy czym ok. 30 proc. wad ma podłoże genetyczne.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne. W przypadku badań biochemicznych to czas między 11. a 14. tygodniem ciąży. USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych powinno zostać wykonane w I trymestrze pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, a w II trymestrze między 18. a 22. tygodniem ciąży.

Do włączenia do programu nadal będzie wymagane skierowanie zawierające informację o zaawansowaniu ciąży (wiek ciąży w tygodniach) wystawione przez lekarza, który ją prowadzi. Zaś w przypadku konieczności wykonania badania genetycznego i pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza) wymagane będzie skierowanie z informacją o wskazaniach do badania wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza specjalisty wykonującego badania prenatalne.

Anna Tess Gołebiowska: "Urodziłam dziecko, ponieważ mój mąż jest pro-choice"

Nowe możliwości dla przyszłych mam

Jak informuje resort zdrowia, dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Badania, które NFZ będzie refundować, to m.in.:

  • USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A,
  • USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu.

Do zmian, które wprowadza nowe rozporządzenie ministra zdrowia, odniósł się na swoim profilu na Instagramie ginekolog Wojciech Falęcki. Podkreślił on, że na bezpłatne badania oceniające ryzyko wad chromosomowych i preeklampsji oraz anatomii płodu jego pacjentki czekały od dawna.

„Do tej pory powtarzałem, czym różni się kobieta 33- a 35-letnia. Każda ma prawo do nowoczesnej diagnostyki. Pamiętajmy, nie szukamy patologii na siłę. Szukamy potwierdzenia, że dziecko jest zdrowe, a w razie podejrzenia choroby płodu możemy właściwie zaplanować poród” – wyjaśnił.

Wpis lekarza spotkał się z dużym odzewem. W komentarzach głos zabrały głównie kobiety, który nie kryły radości z informacji o refundacji badań dla wszystkich pacjentek niezależnie od wieku.

„Świetna wiadomość. Badania prenatalne to nie fanaberia kobiet w ciąży, tylko zwyczajne prawo nasze i dziecka do najlepszej możliwej profilaktyki i ewentualnego leczenia. Tak to trzeba postrzegać” – napisała jedna z obserwatorek.

„Super! Dzięki temu, że zrobiłam badania wiedziałam, że córka urodzi się z chorym sercem i urodziłam we właściwym miejscu, gdzie dostała odpowiednią pomoc. Ludzie, mam wrażenie, nadal myślą, że badania prenatalne = chęć aborcji… A to szansa na życie” – dodała kolejna.

„Cieszę się, że nasz kraj stawia w końcu milowy krok w stronę tak podstawowej kwestii, jaką jest diagnostyka kobiet w ciąży” – czytamy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: