Przejdź do treści

Białe kropki na penisie – przegląd patologii o podobnych symptomach

Na zdjęciu: Człowiek układa białe klocki na których widnieje schemat męskiego układu rozrodczego
Białe kropki na penisie – przegląd patologii o podobnych symptomach Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Białe kropki na penisie mogą być mało znaczącą zmianą dermatologiczną, ale także poważną chorobą wymagającą leczenia. Jeżeli po kilku dniach od pojawienia się nie znikną, warto wybrać się do urologa, który oceni białe krostki na prąciu i zaleci dodatkowe badania pomocne w diagnozie problemu, a następnie zaproponuje najlepszą terapię.

Prosaki na prąciu – białe kropki to jeden z objawów

Żółte lub białe kropki na penisie najczęściej są objawem prosaków. Widać je także na mosznie, mogą się rozsiewać również na ręce, twarz i klatkę piersiową. Prosaki na żołędzi występują rzadziej. To drobne, 1-2 mm zmiany, przypominające wyglądem ziarno prosa – stąd też wzięła się ich nazwa. Łatwo je pomylić z tzw. plamkami Fordyce’a, chociaż występują raczej w większych odstępach od siebie.

Nie można się nimi zarazić, nie wywołują także żadnych dodatkowych objawów. To nie choroba, a raczej defekt kosmetyczny. Powstaje na skutek zatkania się ujścia gruczołów łojowych, które nadmiernie wypełniają się wydzieliną i przez to rosną oraz stają się widoczne. Dlatego też skuteczna maść na prosaki nie istnieje, białe krostki o takiej etiologii powinny zniknąć same w ciągu kilku tygodni.

Na zdjęciu: mężczyzna w gabinecie lekarskim, tekst o czerwonych plamach na żołędzi /fot. Adobe Stock

Kaszaki na penisie a białe grudki

Białe grudki na penisie to mogą być także kaszaki, które mają takie samo podłoże, co prosaki – rozwijają się w skutek zatkania ujścia gruczołów łojowych prącia. One też mogą się pojawiać na innych częściach ciała, np. na mosznie, twarzy, w pachwinach czy w okolicach szyi i głowy.

Zarówno kaszaki na penisie, jak i prosaki wyglądają bardzo podobnie, ale w przypadku tej pierwszej zmiany na czubku grudek może się pojawić czarna kropka – to ujście mieszka włosowego. Kaszaki są też zdecydowanie większe, osiągają nawet kilkadziesiąt milimetrów średnicy, przez co nie występują w skupiskach. To kolejna zmiana, w przypadku której leczenie nie powinno być konieczne – takie defekty znikają same.

na zdjęciu: męski układ rozrodczy, tekst o budowie i funkcjach męskiego układu rozrodczego /fot. Adobe Stock

Białe kropki na penisie – czy to plamki Fordyce’a?

Plamki Fordyce’a to w rzeczywistości powiększone gruczoły łojowe, które ulokowane są w skórze. Występują na całym ciele, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. W przypadku prącia są widoczne na całej długości skóry napletka. Najczęściej mają blady, cielisty kolor, niekiedy jednak przyjmują postać białych kropek lub grudek o średnicy od 1 do 3 mm.

Plamki Fordyce’a nie są objawem choroby. Mówi się, że stanowią przypadłość idiopatyczną, a więc bez wyraźnie określonej przyczyny. To jedynie nieznaczny defekt kosmetyczny, który nie wpływa na kondycję ciała. U bardzo wrażliwych osób może jednak prowadzić do rozwoju kompleksów. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować leczenie z wykorzystaniem laserowych technik chirurgicznych.

Kłykciny kończyste a białe kropki na penisie

Kłykciny kończyste to objaw zarażenia wirusem HPV. Białe kropki na penisie, na mosznie lub w okolicy odbytu mogą być wynikiem właśnie tej choroby wenerycznej. Na początku wyglądają niepozornie i łatwo je pomylić z niegroźnymi prosakami czy kaszakami. Nie są bolesne ani nie swędzą. Potem jednak zaczynają się łączyć w skupiska i rozwijać, przyjmując postać wyraźnie odstających od skóry wykwitów o szarawej, czerwonej lub białawej barwie.

Leczenie kłykcin kończystych opiera się na farmakologii i chirurgii. Leki z wyboru zawierają podofiline, imiquimod lub podofilotoksynę. Metody chirurgiczne obejmują natomiast laseroterapię, elektrokoagulację, krioterapię lub klasyczne usunięcie operacyjne zmian. To choroba zakaźna, więc po jej zdiagnozowaniu nie należy uprawiać stosunków płciowych.

Aby zachować profilaktykę, seks należy zawsze uprawiać w prezerwatywie – również oralny. Istnieją także szczepienia przeciwko HPV, które znacząco zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów narządów płciowych o podłożu wirusowym i wspomnianych kłykcin kończystych.

Białe krostki na penisie to pryszcze?

Choć może się to wydawać abstrakcyjne, białe krostki na penisie mogą być pryszczami. Łatwo je odróżnić, dlatego że tego typu dermatozy są zwykle bolesne, niekiedy swędzące i przyjmują postać pojedynczego dużego wyprysku, wypełnionego ropą. Nie wyciska się takiej zmiany! Można w ten sposób przysporzyć sobie więcej szkód niż pożytku, np. prowadząc do powstania blizny. Pryszcz prędzej czy później zniknie sam. A żeby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto zadbać o odpowiednią higienę intymną.

Białe krostki na żołędzi mogą być objawem grudek perlistych prącia

Grudki perliste prącia przyjmują postać drobnych białych narośli ułożonych w rzędzie wokół żołędzi penisa. Nie są szkodliwe ani zakaźne, nie mogą wywołać żadnych objawów u partnerki seksualnej. Nie wyglądają jednak estetycznie i mogą stanowić poważny problem podczas intymnych zbliżeń zarówno dla wstydzącego się mężczyzny, jak i dla kobiety, która nie wie, czym są wyraźnie widoczne grudki.

Nie ustalono przyczyny powstawania grudek perlistych prącia. Nie wykryto także jasnych czynników ryzyka. Dostępne metody leczenia obejmują chirurgię laserową, operacyjną oraz krioterapię – wszystkie z wymienionych sposobów pozwalają na skuteczne pozbycie się tych zmian dermatologicznych.

Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć?

Białe kropki na penisie – mięczak zakaźny

Kiedy mowa jest o białych kropkach na penisie, warto także wspomnieć o chorobie wirusowej, jaką jest mięczak zakaźny. Objawem są białe guzkowate krostki, które z czasem zaczynają rosnąć i czerwienią się w wyniku rozwoju stanu zapalnego. Mięczak zakaźny może zniknąć sam, ale kiedy symptomy są bardzo dokuczliwe, lekarz może wdrożyć leczenie:

  • zabieg w celu usunięcia zmiany, np. krioterapię lub laseroterapię,
  • miejscowo stosowane preparaty z kwasem salicylowym.

Wstrzymaj się od współżycia, dopóki mięczak nie zniknie, możesz nim bowiem zarazić swoją partnerkę. Wirus przenosi się także na ubraniach czy ręcznikach, dlatego zadbaj szczególnie o higienę osobistą w czasie rekonwalescencji.

 

Bibliografia:

  1. American Academy of Dermatology Association (AADA), Molluscum contagiosum: Diagnosis and Treatment.
  2. https://aids.gov.pl/zpdp/ [dostęp 29.07.2024].
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/folliculitis/symptoms-causes/syc-20361634 [dostęp 29.07.2024].
  4. Love L. W., Badri T., Ramsey M. L., Pearly Penile Papule, StatPearls 2023.
  5. Ngan V., Fordyce spots, DermNet 2014.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?