Co oznacza biały nalot na języku i jak go usunąć?
Biały nalot na języku nie musi być groźny, ale jeśli biały język nie zmienia koloru i pojawiają się też inne objawy, warto poznać tego przyczyny. Dowiedz się, co oznacza biały osad na języku i jak się go pozbyć.
Co oznacza biały nalot na języku?
Biały nalot na języku może stanowić cenne źródło informacji o aktualnym stanie zdrowia. Może świadczyć o niedoborach składników mineralnych, stanie zapalnym jamy ustnej lub problemach z układem pokarmowym. Niekiedy wystarczy lepiej zadbać o higienę lub zmienić nawyki żywieniowe. Może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto wiedzieć, o czym świadczy i jak pozbyć się białego nalotu na języku.
Biały język występuje u człowieka fizjologiczne i nie świadczy o żadnym procesie patologicznym. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy jest go znacznie więcej lub zmieniła się jego konsystencja. Najczęstsza przyczyna białego nalotu na języku u dzieci i dorosłych to nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że podczas szczotkowania zębów konieczne jest mycie także języka (od tyłu do przodu). W tym celu można wykorzystać szczoteczkę ze specjalną gumową nakładką. Zapobiega ona namnażaniu się bakterii.
Jakie są przyczyny osadu na języku u dorosłego?
Do białego nalotu na języku przyczynia się częste stosowanie płynów do płukania ust, które mają w składzie nadtlenek wodoru (wodę utlenioną). Można zaobserwować go także po wypiciu kawy lub mocnej herbaty. U osób, które palą papierosy, często pojawia się biały nalot na języku i kwaśny smak w ustach, zwłaszcza rano. Jest on wynikiem działania substancji drażniących. Należy pamiętać, że u palaczy taki objaw może świadczyć o leukoplakii, czyli rogowaceniu komórek, które jest uznawane za zmianę przedrakową. Inne przyczyny białego nalotu na języku to:
- infekcje grzybicze jamy ustnej,
- nieodpowiednie nawyki żywieniowe,
- odwodnienie,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- przyjmowanie antybiotyku,
- cukrzyca,
- przerost migdałka gardłowego,
- kiła,
- dur brzuszny,
- anemia,
- choroby układu pokarmowego,
- niedobory składników odżywczych.
Przyczyny białego nalotu na języku u dzieci
Przyczyną białego nalotu na języku u dzieci jest najczęściej nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku, gdy brak jeszcze uzębienia. Sprzyja to pozostawaniu resztek strawionego pokarmu na powierzchni języka, a to z kolei może powodować infekcje grzybicze, np. pleśniawki. Niepokojące objawy to gęsty, biały nalot o konsystencji twarożku, a także ból, pieczenie i niechęć do jedzenia.
Biały nalot na języku u niemowlaka karmionego piersią jest zwykle spowodowany pozostawaniem resztek mleka. Małe dzieci nie produkują jeszcze wystarczającej ilości śliny, dlatego w jamie ustnej pojawia się osad. Aby zapobiegać namnażaniu się bakterii, warto przemywać język i dziąsła niemowlaka gazikiem nasączonym przegotowaną wodą.
Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe
-
Biały nalot na języku a leukoplakia (rogowacenie białe). Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka oraz policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.
-
Biały osad na języku a szkarlatyna (płonica). To jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu i pojawia się charakterystyczny symptom dla tej choroby – malinowy język.
-
Biały nalot na języku a dur brzuszny. W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nie pokrywa on czubka oraz brzegów języka, które są intensywnie czerwone.
- Biały język a kiła. Kiła to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w jej drugim stadium.
Czy ból gardła i biały nalot na języku są niebezpieczne?
Biały nalot na języku, ból gardła i często wysoka gorączka mogą świadczyć o anginie. Jest to infekcja bakteryjna obejmująca migdałki podniebienne, które również są pokryte białym osadem. W takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarza i zastosowanie antybiotykoterapii.
Warto także pamiętać, że może wystąpić nieprzyjemny posmak w ustach i biały nalot na języku po antybiotyku. Jest to spowodowane drażniącym działaniem substancji leczniczej i osłabieniem odporności. Jeżeli nalot stanie się gruby, a w jamie ustnej pojawią się bolesne zmiany, najprawdopodobniej doszło do infekcji grzybiczej, która jest częstym powikłaniem antybiotykoterapii.
Biały nalot na języku a grzybica jamy ustnej
Biały, gruby nalot na języku, często o konsystencji twarożku, który rozprzestrzenia się na gardło, podniebienie i przełyk, a także sprawia dolegliwości bólowe, świadczy o zakażeniu grzybiczym. Odpowiada za nie grzyb Candida albicans. Przyczyną infekcji jest często osłabienie organizmu, nieprawidłowa dieta (produkty bogate w cukier), antybiotykoterapia. Leczenie grzybiczego białego nalotu na języku polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych i zmianie sposobu odżywiania.
Jak usunąć nalot na języku?
Biały nalot na języku może być prawdziwym utrapieniem. Jak się go pozbyć? W tym celu stosuje się leki przeciwgrzybicze, osłonowe oraz płukanki antyseptyczne. Konieczna jest więc wizyta u lekarza. Terapię może wspomóc leczenie białego nalotu na języku domowymi sposobami, które obejmuje:
- spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie,
- picie kwaśnych soków lub jedzenie kwaśnych owoców,
- płukanie jamy ustnej szałwią i olejem kokosowym,
- ograniczenie jedzenia produktów mlecznych, pszennych i słodkich,
- prawidłową higienę jamy ustnej,
- zaprzestanie palenia tytoniu.
Bibliografia:
- Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Sycz R., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna, 3/2017.
- N. Szeląg, Halitoza, „Asysta Dentystyczna”, nr 4, 2016.
- Pilarska M., Stany zapalne gardła, ”Apteka Media”, 2014.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Polecamy
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
się ten artykuł?