Przejdź do treści

Bicze szkockie – działanie, cena, wskazania, efekty

Tekst o biczach szkockich, ich użyciu i korzyściach. Na zdjęciu: Kobieta siedząca w basenie - HelloZdrowie
Bicze szkockie – działanie, cena, wskazania, efekty Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bicze szkockie to zabieg hydroterapii polegający na naprzemiennym oddziaływaniu zimnej i ciepłej wody kierowanej na pacjenta silnym strumieniem. Efektem działania temperatury i ciśnienia jest m.in. rozluźnienie mięśni, redukcja bólu i przyspieszenie metabolizmu. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania biczów szkockich?

Czym są bicze szkockie?

Bicze szkockie to rodzaj biczów wodnych, czyli zabiegów wchodzących w skład hydroterapii. Polegają one na kierowaniu na ciało pacjenta silnego strumienia naprzemiennie ciepłej i zimnej wody.

Bicze szkockie łączą efekty działania ciśnienia oraz zróżnicowanej temperatury. Zabiegi wykonywane są w ośrodkach rehabilitacyjnych, uzdrowiskach, ośrodkach SPA, na basenach.

Bicze szkockie – metodyka zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent zdejmuje biżuterię i myje ciało. Podczas hydroterapii może być nago lub w kostiumie kąpielowym. W czasie biczów szkockich przebywa w przystosowanym pomieszczeniu, w którym ustawia się w odległości 3,5-4 metrów od specjalnej katedry natryskowej obsługiwanej przez wykwalifikowanego pracownika ośrodka.

Na początku na osobę poddawaną zabiegowi za pomocą dysz kierowany jest strumień ciepłej wody (około 40 st. Celsjusza). Po 0,5-1 minucie masażu ciepłą wodą, stosuje się przez 5-10 sekund natrysk zimny (temperatura około 18-20 st. Celsjusza). W taki sposób zmienia się temperaturę kilkakrotnie w czasie jednej sesji, kończąc zabieg chłodną wodą. W czasie zabiegu wykorzystuje się także różne ciśnienie strumienia (ma to na celu uzyskanie efektu „uderzenia” wodą).

Pojedyncza sesja trwa zwykle około trzech minut. Zaleca się wykonywanie biczów wodnych kilka razy w tygodniu.

Rehabilitacja w domu - jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Bicze szkockie – wskazania

Głównymi wskazaniami do stosowania biczów szkockich są:

  • nerwobóle – zabieg ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • choroby przewlekłe mięśni i stawów – bicze szkockie mogą działać przeciwbólowo, rozluźniać mięśnie, zwiększać elastyczność tkanki łącznej i zapobiegać sztywności stawów,
  • bóle mięśni,
  • nadwaga lub otyłość.

Bicze szkockie – efekty zabiegu

Zmiany temperatury i oddziaływanie ciśnienia podczas biczów szkockich wywołują znaczące reakcje adaptacyjne organizmu. Jakie efekty zdrowotne związane są z tymi zmianami przystosowawczymi?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Bicz szkocki a układ krążenia

Bicze szkockie powodują przyspieszenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne, dzięki czemu zapewniają lepsze dotlenienie tkanek. Poddanie się zabiegowi skutkuje także zwiększeniem diurezy (wydalania moczu), co sprzyja efektywnemu usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i innych niepożądanych substancji.

Wpływ biczów szkockich na układ ruchu

Bicze szkockie mogą być wykorzystane do wspomagania procesu leczenia chorób mięśni i stawów.

Zastosowanie silnego strumienia wody podczas zabiegu ma efekt podobny do tradycyjnego masażu – zmniejsza napięcie mięśni i powoduje ich rozluźnienie. Bicze szkockie poprawiają również elastyczność włókien kolagenowych i redukują sztywność stawów, dzięki czemu mogą umożliwiać zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów. Oprócz tego wspomagają proces eliminowania obrzęków.

Bicze szkockie a odchudzanie

Oddziaływanie zimnej wody zmusza organizm do zwiększenia wydatkowania energii (kilokalorii) na procesy związane z termoregulacją. Dzięki temu przyspiesza się przemiana materii, co sprzyja redukowaniu tkanki tłuszczowej. Za sprawą pobudzania krążenia krwi bicze wodne mogą również przyczyniać się do zwiększenia jędrności skóry.

Poprawa samopoczucia dzięki biczom szkockim

Zabiegi biczami szkockimi pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na psychikę. Zapewniają obniżenie odczucia zmęczenia oraz wprowadzają w stan relaksu, poprawiając samopoczucie pacjenta.

Kobieta

Przeciwwskazania do wykonywania biczów szkockich

Wymienia się kilka grup pacjentów, którym nie zaleca się zabiegów biczami szkockimi, ponieważ mogą być dla nich szkodliwe lub nawet niebezpieczne. Ten rodzaj hydroterapii przeciwwskazany jest u osób:

  • z chorobami układu krążenia, w tym nadciśnieniem tętniczym i/lub zaawansowaną miażdżycą,
  • z chorobami nerek,
  • posiadającym skłonności do tworzenia się wybroczyn i krwiaków na skórze,
  • chorym na hemofilię,
  • z żylakami kończyn dolnych,
  • o drobnej budowie ciała, bardzo szczupłym, niedożywionym,
  • ze zmianami zapalnymi ogólnymi lub miejscowymi,
  • z infekcjami dróg oddechowych,
  • z otwartymi ranami skóry,
  • w czasie ciąży.

Bicze szkockie – cena zabiegu

Cena pojedynczego zabiegu biczami szkockimi wykonywanego prywatnie to około 50 złotych. Zabiegi wykonywane są nieodpłatnie u pacjentów przebywających w sanatoriach, którzy otrzymali skierowanie lekarza na ten rodzaj hydroterapii.

 

Bibliografia:

  1. Helbin J., Kolarzyk E. (2005) Wykorzystanie walorów środowiska naturalnego we wspomaganiu leczenia farmakologicznego, Problemy Higieny i Epidemiologii, 86(1): 22-26.
  2. Mooventhan A., Nivethitha L. (2014) Scientific Evidence-Based Effects of Hydrotherapy on Various Systems of the Body, North American Journal of Health Sciences, 6(5): 199-209.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?