Tak, biegunka jest objawem towarzyszącym miesiączce. „Porozmawiajmy o tym!”
Biegunka w czasie okresu to jedna z tych rzeczy, o których mówi niewiele dziewczyn, jednak bardzo wiele jej doświadcza. Do tej pory opieraliśmy się jedynie na opowieściach osób menstruujących, teraz potwierdziło to badanie – biegunka jest często objawem towarzyszącym miesiączce.
Mało się o tym mówi, ale problem istnieje
Choć na temat biegunki w czasie okresu powstaje wiele żartów, to dziewczynom, które mają z nią problem, wcale nie jest do śmiechu. A jak się okazało, to wcale nie jest wąska grupa osób. 37 proc. ankietowanych kobiet wskazało biegunkę jako problem, z którym mierzą się w czasie miesiączki. Badanie przeprowadzono w Harvard University i wzięło w nim udział ponad 6 tys. osób.
To pokazuje, jak mało wiemy objawach towarzyszących podczas okresu i jak bardzo brakuje nam rzetelnych badań na ten temat. Nie jesteś przekonana, że rzeczywiście tak jest? Zróbmy więc mały eksperyment. Wpisz w wyszukiwarkę Google hasło „objawy towarzyszące menstruacji”. Ile jest wyników? No właśnie… Zaledwie 137 tys. Dla porównania, gdy wyszukamy „gdzie kupić ładną torebkę?”, otrzymujemy ich ponad 2 mln.
Biegunka w czasie okresu – skąd taki objaw towarzyszący?
Wiemy, że hormony podczas okresu wpływają na nasze emocje, ale nie zawsze jesteśmy świadome, że oddziałują także na układ pokarmowy. Stąd właśnie biegunka w trakcie miesiączki.
W układzie trawiennym znajdują się receptory progesteronu, zatem jego poziom wpływa na pracę jelit – ich rozluźnianie i kurczenie się. To z kolei powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowych do jelita grubego, co w konsekwencji może prowadzić do luźnych wypróżnień, a nawet biegunki. Jej pojawienie się może mieć też związek ze zwiększeniem kurczliwości macicy, która także wpływa na ruch jelit.
Więc jeśli akurat w czasie okresu zawsze lub niemal za każdym razem łapie cię biegunka, możesz być pewna: to nie przypadek.
„Porozmawiajmy o tym!”
„To badanie daje nam koleje narzędzie, abyśmy mogli powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!” – mówi jedna z autorek badania Sumbul Desai. „Im więcej, jako lekarze, mamy dowodów na podjęcie decyzji dotyczących przypadków klinicznych (…), tym lepiej” – dodaje.
Świadomość tego, że biegunka jest często objawem towarzyszącym miesiączce, jest o tyle ważna, że będziesz w stanie wstępnie wykluczyć ewentualną chorobę. Jeśli jesteś mamą, nie zapominaj, żeby zawsze rozmawiać otwarcie z córkami (ale z synami też!) o tym, jak ciało zachowuje się w czasie okresu i jakie symptomy są całkowicie normalne. Pamiętaj: okres to nie wstyd! I biegunka też.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
A jednak warto pić mleko. Szklanka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
się ten artykuł?