Przejdź do treści

Biegunka u dziecka – domowe sposoby. Ile może trwać biegunka u dziecka?

Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból brzucha i biegunka u dziecka jest częstą dolegliwością, która może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Nie zawsze wiąże się z poważną chorobą, jednak wymaga szczególnej troski i odpowiedniego postępowania, ponieważ może doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia.

Biegunka u małych dzieci jest reakcją obronną organizmu na drobnoustroje lub substancję toksyczną. Odpowiedzią podrażnionych jelit jest przyspieszenie perystaltyki i przesuwania się strawionego pokarmu, co skutkuje częstszym oddawaniem stolców. Biegunkę u dziecka leczy się najczęściej w warunkach domowych.

Biegunka u dziecka – objawy

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) biegunka u dziecka to objaw związany ze zwiększoną ilością wypróżnień: minimum 3 razy na dobę. Rozwolnienie rozpoznaje się także wtedy, gdy charakter stolca jest zmieniony na półpłynny lub płynny (mogą znajdować się w nim niestrawione resztki pokarmu), kiedy jest go dwukrotnie więcej, a także kiedy jest widoczna w nim krew lub śluz.

Biegunka u małego dziecka może przebiegać bez innych dolegliwości, jednak częściej zdarza się, że towarzyszą jej następujące objawy:

Ile może trwać biegunka u dzieci?

Czas trwania rozwolnienia zależy od przyczyny, która je wywołała, od zastosowanego leczenia oraz ogólnych mechanizmów obronnych organizmu. Wyróżnia się dwie postacie biegunki u dziecka – ostrą i przewlekłą. Pierwsza z nich może trwać nawet 14 dni, jednak najczęściej kończy się przed upływem tygodnia. Jest bardzo uciążliwa i łatwo się nią zarazić. Szacuje się, że każdy maluch przeszedł ją przynajmniej raz przed ukończeniem 5. roku życia. Jeżeli objawy utrzymują się powyżej 4. tygodni, jest to przewlekła biegunka u dziecka.

Biegunka u dziecka – przyczyny

Przyczyny biegunki u dziecka są różne, od zupełnie niegroźnych, związanych ze zjedzeniem niezdrowego pokarmu, po poważne choroby układu pokarmowego. Często jest to jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Poznanie czynnika, który wywołał rozwolnienie, pozwala na zapobieganie nawrotom i efektywniejsze wyleczenie.

Przyczyny ostrej biegunki u dziecka:

  • infekcje wirusowe układu pokarmowego (rotawirusy),
  • zakażenia bakteryjne (E.coliSalmonella),
  • przejedzenie lub zatrucie,
  • nadwrażliwość lub alergia pokarmowa,
  • infekcje poza układem pokarmowym: zapalenie ucha, układu moczowego lub górnych dróg oddechowych,
  • ząbkowanie,
  • sytuacje stresowe,
  • antybiotykoterapia.

Przyczyny przewlekłej biegunki u dziecka:

  • zakażenia pasożytami (tasiemiec, lamblie, czerwonka),
  • nadwrażliwość i alergia pokarmowa,
  • zapalenia jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit,
  • nietolerancja glutenu (celiakia), nietolerancja laktozy,
  • reakcja na niektóre leki.

Biegunka ze śluzem i krwią u dziecka

Domieszka krwi w stolcu w przebiegu biegunki u dziecka (czerwone nitki w kale lub na papierze toaletowym) oznacza najczęściej zakażenie bakteryjne, pasożytnicze lub alergię pokarmową. Może pojawić się również w wyniku uszkodzenia i podrażnienia odbytu przez częste podcieranie. Swoje obawy należy skonsultować z lekarzem. Można także pobrać próbkę kału do badania laboratoryjnego.

Biegunka ze śluzem u dziecka nie powinna stanowić powodów do obaw. Śluz jest produkowany przez błonę śluzową przewodu pokarmowego w celu jej nawilżenia i ochrony. Kiedy ilość wypróżnień się zwiększa, wydzieliny jest więcej, dlatego może być widoczna w kale.

Zobacz także

Biegunka u dziecka – leczenie i leki

Rozwolnienie, które przebiega wraz z innymi objawami i trwa dłużej niż 3 dni, powinno być skonsultowane z pediatrą. Obecnie leczenie biegunki u dziecka opiera się głównie na nawadnianiu, uzupełnianiu elektrolitów oraz stosowaniu specjalnej diety. Leki, które mogą zostać przepisane przez lekarza, nie hamują rozwolnienia, ale łagodzą objawy i pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną jelit i chronić ich błonę śluzową. Są to probiotyki oraz smecta.

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka

Łagodna biegunka u dziecka bez innych objawów może być leczona domowymi sposobami:

  1. Obfite pojenie. Dziecko powinno popijać dużo niegazowanej, niesłodzonej wody, elektrolitów lub ziół. Należy je podawać małymi łykami co kilka minut, aby nie dopuścić do wymiotów.
  2. Dieta biegunkowa, czyli podawanie dziecku lekkostrawnych posiłków opartych na gotowanej marchewce, ryżu, pieczonym jabłku. Wraz z ustępowaniem objawów dołącza się gotowane warzywa, chude mięso, kasze.
  3. Masowanie brzucha okrężnymi ruchami, które przyniesie ulgę w bólu.
  4. Ciepłe okłady lub termofor na brzuch.
  5. Pielęgnacja skóry w okolicy odbytu w celu zapobieganiu podrażnieniom i odparzeniom. Należy przemywać pupę dziecka przegotowaną wodą i delikatnym mydłem.

Biegunka u dziecka – zagrożenia

Rozwolnienie najczęściej trwa kilka dni i ustępuje samoistnie, jednak wymaga obserwacji i odpowiedniego postępowania, ponieważ może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Największym zagrożeniem jest jednoczesne wystąpienie gorączki, wymiotów i biegunki u dziecka, zwłaszcza rocznego lub dwuletniego, ponieważ następuje wtedy największa i najszybsza utrata płynów, a ich uzupełnianie jest utrudniane przez zwracanie treści z żołądka. Taki stan jest najczęściej wskazaniem do hospitalizacji.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?