Biegunka u noworodka karmionego piersią, a karmionego sztucznie. Jakie są różnice i jak pomóc?
Większość noworodków choć raz w swoim krótkim życiu ma biegunkę. Zazwyczaj jej przyczyną jest niewłaściwa dieta mamy, choć powodem mogą być również alergie, pasożyty lub infekcje. Leczenie zależy od rozpoznania czynnika, który spowodował ten stan. Nieleczona biegunka może być powodem do hospitalizacji.
Możliwości terapeutyczne przy tak maleńkim dziecku są mocno ograniczone. Preparaty farmaceutyczne podaje się tylko w określonych przypadkach. W sytuacjach, gdy stolce są luźne i częste, konieczne jest odpowiednie nawadnianie malucha. Czym się charakteryzuje biegunka u noworodka i jak pomóc tak małemu dziecku?
Jak rozpoznać biegunkę u noworodka karmionego piersią, a jak u karmionego mlekiem modyfikowanym?
Zdrowy noworodek, który jest karmiony piersią, robi kupki blisko 10 razy dziennie. Jest to zupełnie normalne zjawisko u tak małego dziecka. I nie jest to jeszcze biegunka. Kłopot z biegunką pojawia się w momencie, gdy ilość wypróżnień w ciągu doby jest większa niż zwykle. Oddawane stolce są też innej konsystencji niż dotychczas. Podobnie wygląda biegunka u noworodka karmionego sztucznie.
U noworodka z biegunką może pojawić się gorączka. Ma ono wzdęty brzuszek i skurcze jelit. Może być rozdrażnione i często płacze. W niektórych przypadkach w oddawanym stolcu można zaobserwować krew z domieszką śluzu albo ropę. Wtedy koniecznie trzeba iść do lekarza.
Biegunka u noworodka – przyczyny
Jest szereg przyczyn, które mogą spowodować biegunkę u noworodka. Bardzo ważne jest szybkie znalezienie powodu, w wyniku którego powstała. Przy biegunce noworodek może się odwodnić, ponieważ małe dzieci szybko tracą elektrolity.
Czynniki, które mogą powodować u noworodka biegunkę:
- zakażenia na tle wirusowym (popularny rotawirus),
- infekcja bakteryjna na skutek zakażenia salmonellą,
- pasożyty,
- ząbkowanie,
- niewłaściwa dieta mamy przy karmieniu piersią,
- alergia pokarmowa,
- nietolerancja na gluten.
Szybkie rozpoznanie przyczyny biegunki może poprawić samopoczucie malucha. U niektórych noworodków z biegunką konieczna jest hospitalizacja.
Biegunka u noworodka – objawy
Objawy biegunki u noworodka, które powinny niepokoić to zwiększona częstotliwość wypróżnień. W czasie trwania biegunki jest ich więcej niż 10 na dobę. Zwracać należy też uwagę na wygląd oddawanego stolca i jego zapach. Jeśli jest on luźny, nawet wręcz wodnisty i na dodatek brzydko pachnie – czas iść do lekarza. Wizyta u pediatry jest niezbędna, jeśli w kupce dziecka jest krew, śluz lub ropa.
Maluch podczas biegunki może gorączkować. Czasem wymiotuje albo ma wzdęty i bolący brzuch. Dolegliwości powodują u niego apatię na przemian z rozdrażnieniem. Jest marudny i często płacze.
Zobacz także
Biegunka u noworodka – co robić?
Noworodka z biegunką, który jest karmiony sztucznie, trzeba intensywnie nawadniać. Letnią wodę powinno się podawać dziecku częściej niż dotychczas. Nie może być ona zbyt ciepła, bo nasila u dziecka odruch wymiotny. Wymioty są bardzo częstym zjawiskiem przy biegunce.
Maluch karmiony piersią powinien być do niej przystawiany ze zwiększoną częstotliwością. Częste, ale małe porcje pokarmu pomogą mu odzyskać kontrolę nad przewodem pokarmowym. Niektórym dzieciom można podać napary z ziół.
Biegunka u dziecka – jak jej zapobiec ?
Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, należy szczególną uwagę zwracać na higienę. Butelki i smoczki muszą być wyparzone w gorącej wodzie. Mleko powinno być przygotowywane tuż przed podaniem. Nie wolno go robić na zapas, ponieważ łatwo się psuje.
Dla noworodków karmionych piersią, kluczowym czynnikiem do uniknięcia biegunki jest dieta mamy. Kobietę w okresie karmienia obowiązują wyjątkowe restrykcje żywieniowe. Nie powinna ona jeść potraw ostrych ani zbyt słonych. Musi unikać posiłków smażonych lub na wpół surowych. Kategorycznie nie powinna palić tytoniu ani pić alkoholu. Dla dziecka konsekwencje tego mogą być dużo gorsze niż biegunka.
W niektórych przypadkach biegunkę u noworodka leczy się antybiotykoterapią, Najczęściej odbywa się to w szpitalu, gdzie dziecko podaje się nie tylko leki, ale i probiotyki osłaniające żołądek. Jeśli dziecko znajdzie się w szpitalu, warto zapytać o tę kwestię lekarza prowadzącego.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?