Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
„To naprawdę dziwne, że w ogóle o tym nie mówiłam. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech, bo myślą, że staram się być zabawna. Myślą, że to specjalne, zachowanie dla jaj. Zawsze niesamowicie mnie urażało” – wyznała Billie Eilish. Artystka otworzyła się w programie Davida Lettermana na temat zespołu Tourette’a, który zdiagnozowano u niej, gdy miała 11 lat.
Billie Eilish o zespole Tourette’a
Billie Eilish, wielokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, wystąpiła w programie „Mojego następnego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać” Davida Lettermana. 20-latka uznawana za „głos pokolenia Z” niechętnie opowiada o życiu prywatnym. Tym razem jednak w rozmowie z prezenterem zrobiła wyjątek i otworzyła się na temat zespołu Tourette’a, który zdiagnozowano u niej, gdy miała 11 lat.
Artystka nie przepada za opowiadaniem o swojej chorobie, jednak podczas zmiany oświetlenia w studiu, Eilish miała tik, który został zauważony przez Lattermana. Odparła wtedy, że tak właśnie objawia się zespół Tourette’a i chętnie opowie o nim więcej.
„Właściwie to uwielbiam odpowiadać na pytania [o zespół Tourette’a – przyp. red.], bo to dla mnie naprawdę ciekawe” – przyznała.
Zespół Tourette’a należy do chorób tikowych dających pierwsze sygnały najczęściej w okolicach siódmego roku życia. Objawy Tourette’a to przede wszystkim takie tiki ruchowe jak: pociąganie nosem, mruganie oczami, a także tiki głosowe, czyli pochrząkiwanie i mlaskanie czy wykrzykiwanie wulgaryzmów.
„Poruszam uchem w tył i w przód, unoszę brew, klikam żuchwą, zginam ramię” – wyliczała artystka i dodała: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”.
„Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech”
Eilish wyjaśniła, że gdyby sfilmować ją wystarczająco długo, z pewnością będzie można zaobserwować u niej całą paletę tików. Jak wyznała, przez lata nauczyła się jednak żyć z chorobą.
„Nie jest tak, że ją lubię, ale to część mnie […] i czuję się z tym całkiem pewnie” – stwierdziła.
I dodała, że tiki nie pojawiają się u niej, kiedy śpiewa, jeździ konno lub mocno się na czymś koncentruje. Przyznała również, że ludzie często odczytują jej tiki jako próbę bycia zabawną i śmieją się.
„To naprawdę dziwne, że w ogóle o tym nie mówiłam. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech, bo myślą, że staram się być zabawna. Myślą, że to specjalne, zachowanie dla jaj. Zawsze niesamowicie mnie urażało” – powiedziała.
Zespół Tourette’a – co to jest?
Zespół Tourette’a obejmuje średnio 5 na 10 000 osób. Zgodnie z danymi statystycznymi choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Nie do końca wiadomo, co jest tego przyczyną. Syndrom Tourette’a pojawia się częściej w rodzinach, w których diagnozowane były przypadki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz innych zaburzeń ruchowych, w tym m.in. nadpobudliwości.
Tiki towarzyszące chorobie Tourette’a najczęściej przybierają postać mimowolnych ruchów oraz powtarzania słów, często wulgarnych lub obscenicznych. Towarzyszyć im mogą mrugania powiekami, chrząknięcia lub pociągania nosem.
Polecamy
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?