Przejdź do treści

Biotechnolożka o niebezpiecznej modzie na oczyszczanie jelit. „Przesiewajcie przez naukowe sito tego typu internetowe wymysły”

Kobieta przelewa do szklanki zblendowany napój
Sposobów na oczyszczanie jelit najlepiej szukać u specjalistów / Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jelita tak naprawdę potrzebują bardzo prostych rzeczy, a nie magicznych mikstur” – ostrzega Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog. 

„Powiedzieć, że to nie działa, to jak nie powiedzieć nic”

Co lubią nasze jelita? To najlepiej wiedzą eksperci. Niestety, w internetowej przestrzeni wiele osób samemu się nimi mianuje i radzi innym, jak oczyszczać jelita. To może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ten temat na tapet wzięła Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog.

Z czego ta moda może wynikać? Ekspertka przypuszcza, że takie sposoby po prostu świetnie się sprzedają. Każdy też czuje się „specjalistą” w temacie jelit.

„Niestety (sposoby – red.) nie mają na celu pomóc, a zasilić portfele pomysłodawców” – stwierdza.

Jakie sposoby ma na myśli? Ekspertka przywołuje dwa najpopularniejsze, które robią furorę w sieci. Mowa o:

5 lub 7-dniowych programach oczyszczania jelit, które polegają na piciu jedynie soku z selera albo soku z kiszonych ogórków. Powiedzieć, że to nie działa, to jak nie powiedzieć nic. Nie działać może zakopanie stóp w ziemi i czekanie, aż na głowie wyrosną liście. A to realnie SZKODZI” – komentuje.

Nie działa też „Internal Shower”, czyli prysznic dla jelit.

„Ma to niby na celu pozbycie się zaparć, ale… szczerze? Wypicie szklanki nasion chia z sokiem z cytryny i wodą nie brzmi zachęcająco. Poza tym pojawia się problem. Twoje jelita mogą różnie zareagować na różne rodzaje błonnika. Dlatego też istnieje niebezpieczeństwo, że ta mikstura na zaparcia spowoduje…zaparcia” – ostrzega ekspertka.

I zwraca się z ważnym apelem do internautów:

„Na koniec, proszę was, przesiewajcie przez naukowe sito tego typu internetowe wymysły. Jelita tak naprawdę potrzebują bardzo prostych rzeczy, a nie magicznych mikstur” – podsumowuje.

"Halo! Jelita? Dzwoni mózg". Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i im, i mózgowi

Dietetyczna biotechnolog

Za instagramowym profilem @dietetyczna_biotechnolog stoi Ewa Kowalska – biotechnolożka i ekspertka ds. żywienia. „Piszę o mikrobiocie jelitowej, diecie i zdrowiu. Propaguję naukę” – tak określa swoje działania w sieci.

Na profilu na Instagramie Kowalska w prosty sposób wyjaśnia naukowe zawiłości. Konto obserwuje już 13,6 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?