Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?
Biseksualizm lub biseksualność to jedna z prawidłowych orientacji seksualnych człowieka. Biseksualność definiowana jest jako odczuwanie pociągu seksualnego lub/oraz romantycznego do płci własnej oraz przeciwnej.
Biseksualizm – historia badań ludzkiej seksualności
Wiadome jest, że biseksualność znana była przez cały okres ludzkiej historii, aczkolwiek różne kultury na różne sposoby pojmowały zagadnienia związane z seksualnością człowieka. W Indiach lub starożytnym Rzymie za homoseksualistów uznawano tylko tych mężczyzn, którzy w czasie stosunku seksualnego penetrowani byli przez partnerów. Ocenie podlegało więc nie odczuwanie pociągu do osób tej samej płci, a raczej rola płciowa, w którą wcielali się partnerzy – rola „kobieca” w trakcie stosunku była uznawana za poniżającą, w przeciwieństwie do roli „męskiej”. Kultury akceptujące zachowania biseksualne u mężczyzn zazwyczaj kierowały się etykietkami różniącymi się od współczesnej wiedzy na temat orientacji seksualnych. Z kolei homoseksualność i biseksualność u kobiet z uwagi na brak roli penetratywnej czasie stosunku zazwyczaj nie podlegały tego typu ocenie. Także z powodu tego, że większość źródeł historycznych zostało napisanych przez mężczyzn i traktuje o relacjach pomiędzy mężczyznami, biseksualność wśród kobiet jest dużo słabiej udokumentowanym zjawiskiem.
Naukowe podejście do seksualności spowodowało wielkie zmiany w postrzeganiu tej dziedziny życia człowieka. W 1948 naukowiec Alfred C. Kinsey opublikował badania, w których rozwijał swoją koncepcję kontinuum seksualnego. Według Kinseya, orientacja seksualna stanowiła raczej kontinuum rozciągające się od pełnej heteroseksualności do pełnej homoseksualności niż trychotomię dzielącą ludzi na hetero-, bi- i homoseksualnych. Kinsey dopuszczał wartości pośrednie, co oznaczało, że olbrzymia część społeczeństwa może być w pewnym, chociaż niewielkim stopniu biseksualna.
Przez XX i XXI społeczeństwo poczyniło postępy wobec uznawania potrzeb oraz praw osób biseksualnych. Biseksualiści brali udział w organizowaniu walki o prawa osób LGBT+, w tym w słynnych zamieszkach Stonewall. Flaga dumy osób biseksualnych składa się z dwóch szerokich pasków, różowego i granatowego, złączonych w środku cieńszym, fioletowym.
Zobacz także: Czym się różni biseksualizm od panseksualizmu?
Popularne mity dotyczące biseksualizmu
- Biseksualizm oznacza wyłącznie odczuwanie pociągu seksualnego do dwóch płci w równym stopniu. Nie wszyscy biseksualiści czując pociąg do obu płci w jednakowy sposób, zdarza się, że interesują się jedną z płci częściej lub bardziej intensywnie.
- Biseksualizm jest równoznaczny z rozwiązłością seksualną. Nie trzeba być seksualnie aktywnym czy uczestniczyć w konkretnych praktykach seksualnych, aby się identyfikować jako biseksualista lub biseksualistka.
- Każda kobieta jest trochę biseksualna. Chociaż według skali Kinseya seksualność to spektrum, nie każda kobieta będzie odczuwała pociąg erotyczny do obu płci. Istnieją kobiety zarówno wyłącznie heteroseksualne, jak i wyłącznie homoseksualne.
- Biseksualiści są niezdecydowani. Biseksualizm nie ma nic wspólnego ani z niezdecydowaniem, ani niedojrzałością. Biseksualiści są zazwyczaj równie pewni własnej orientacji co każda inna osoba.
- Biseksualista w heteroseksualnym/homoseksualnym związku przestaje być biseksualny. Orientacja seksualna jest definiowana jako trwały pociąg płciowy, nie aktualna sytuacja, w jakiej się znajdujemy.
Niektóre znane osoby biseksualne
- Brenda Howard – aktywistka, zwana Matką Dumy (Mother of Pride), koordynatorka pierwszego Marszu Równości w USA;
- Billie Joe Armstrong – amerykański muzyk, znany przede wszystkim z zespołu Green Day;
- Weronika Truszczyńska – polska youtuberka i vlogerka;
- Virginia Woolf – czołowa pisarka angielskiej literatury modernistycznej;
- Kristen Steward – amerykańska aktorka.
Zobacz także: Hasley: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu
Telefon zaufania dla osób LGBT+ oraz ich rodzin I bliskich
Jeśli potrzebujesz wsparcia lub rozmowy na tematy związane z orientacją seksualną czy problemami, jakich doświadczają osoby LGBT+ w Polsce, zadzwoń pod numer 22 628 52 22. Infolinia fundacji Lambda Warszawa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00.
Źródła:
- McConaghy. Heterosexuality/homosexuality: dichotomy or continuum. „Arch Sex Behav”. 16 (5), s. 411–424, Oct 1987.
Quentin Bell, Virginia Woolf. Biografia. Przełożyła Maja Lavergne. Warszawa 2004
History of Gay Rights Movement in U.S. [w:] D’Emilio, John. “After Stonewall.” Queer Cultures. Eds. Deborah Carlin and Jennifer DiGrazia. Upper Saddle River, NJ: Pearson, 2004
Engel-Bernatowicz A., Kamińska A., Coming out. Ujawnienie orientacji psychoseksualnej – zaproszenie do dialogu, Warszawa: Wydawnictwo anka zet studio, 2005
Zobacz także
Koronawirus a choroba Hashimoto. Czy osoby z chorą tarczycą są w grupie podwyższonego ryzyka?
Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia
Atopowa skóra i częsta dezynfekcja rąk. Poznaj metody na poprawę stanu podrażnionej skóry
Polecamy
Elliot Page: „Nie mogłem sobie wyobrazić siebie jako starzejącej się kobiety”
„W dzieciństwie kąpałam się w bieliźnie, bo nie potrafiłam obnażyć się sama przed sobą” – mówi Maja Heban, transpłciowa aktywistka
Dorota Kotas: Zapewniam, że o wiele trudniej jest być dziewczynką niż chłopcem. W dodatku dziewczynką z Aspergerem
Stres mniejszościowy powoduje, że osoby LGBTQ+ się izolują, ukrywają swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową – pisze psycholożka Anna Cyklińska
się ten artykuł?