Bliscy Bruce’a Willisa o jego chorobie: „Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę”
Bruce Willis jest poważnie chory. Teraz jego rodzina ujawniła druzgoczącą diagnozę. „Mamy nadzieję, że wraz z pogorszeniem stanu Bruce’a uwaga mediów zostanie skupiona na przyjrzeniu się tej chorobie, która wymaga znacznie większej wiedzy i badań” – napisali bliscy aktora w specjalnym oświadczeniu.
„To okrutna choroba”
Wiosną ubiegłego roku bliscy Bruce’a Willisa, jednego z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, poinformowali, że kończy on swoją karierę. Przyczyną miała być afazja. Teraz rodzina gwiazdy doczekała się bardziej konkretnej diagnozy. W oficjalnym oświadczeniu na Instagramie podała ona, że Williis cierpi na otępienie czołowo-skroniowe (choroba znana w skrócie jako FTD ang. Frontotemporal dementia)
„Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę” – napisali bliscy aktora.
Chorobę tę określili mianem okrutnej. Bliscy są świadomi, że niewiele osób może mieć wiedzę na jej temat.
„FTD to okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało i może dotknąć każdego. Dla osób poniżej 60. roku życia jest ona najczęstszą formą demencji, a uzyskanie diagnozy może zająć lata. Dlatego też FTD jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechnione niż nam się wydaje”- napisali.
Rodzina aktora poinformowała, że „obecnie nie ma metod leczenia tej choroby, ale wyrażają nadzieję, że to się może zmienić w przyszłości”.
Rozwiń„Mamy nadzieję, że wraz z pogorszeniem stanu Bruce’a uwaga mediów zostanie skupiona na przyjrzeniu się tej chorobie, która wymaga znacznie większej wiedzy i badań” – napisali bliscy gwiazdy.
Otępienie czołowo-skroniowe – co to za choroba?
Otępienie to szerokie pojęcie, obejmujące m.in. chorobę Alzheimera, otępienie z ciałami Lewy’ego, czołowo-skroniowe czy też naczyniopochodne.
Cierpiący na otępienie stopniowo doświadczają pogorszenia funkcji pamięci, spowolnienia myślenia oraz zaburzenia zachowania. Otępienie w młodym wieku zazwyczaj jest skutkiem wady genetycznej. Objawy np. choroby Alzheimera mogą pojawić się już u ludzi 30-letnich, a schorzenie ma znacznie cięższy przebieg niż w przypadku zachorowania po 60. roku życia. Otępienie dziedziczone jest w sposób autosomalny dominujący i odpowiedzialne są za niego geny APP, PSEN 1 i PSEN 2.
Otępienie czołowo-skroniowe przebiega wraz z zanikiem tkanki nerwowej w okolicy płatów czołowych i części płatów skroniowych. W obrębie tego rodzaju otępienia opisuje się występowanie wariantu behawioralnego, semantycznego oraz afazji. Patomechanizmem otępienia czołowo-skroniowego jest proces zaniku, czyli neurodegeneracji komórek nerwowych, prawdopodobnie na skutek gromadzenia się w ich wnętrzu nieprawidłowo zbudowanego białka. W chorym zachodzą zmiany w zachowaniu, relacjach społecznych i osobowości.
Choroba ta pojawia się najczęściej u pacjentów w okolicach 65. roku życia.
Zobacz także
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Demencja dotyczy tylko seniorów? Zadbaj o swój mózg już teraz. Sprawdź, co radzi lekarka Magdalena Jutrzenka
„Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na alzheimera
Polecamy
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
„Siedem operacji biodra, tę znoszę najgorzej”. Maja Hyży walczy z bólem
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
się ten artykuł?