5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca
Choroby układu krążenia to najgroźniejszy wróg mieszkańców naszej planety. Najczęściej to właśnie „sercowe” problemy uszczuplają populację, dlatego, jeśli mowa o zdrowiu, to szczególnie powinnyśmy dbać o serce właśnie. Zasada 5-10-8 jest niezastąpiona.
Zasada jest prosta, łatwo ją zapamiętać i skutecznie chroni nasze serce i naczynia przed problemami. Od tego powinniśmy zacząć w ogóle zmianę naszego stylu życia na zdrowszą – radzą specjaliści z Mayo Clinic, którzy wydali książkę-poradnik o tym, jak zapobiegać chorobom układu krążenia (Mayo Clinic Healthy Heart for Life!). Zalecają, by nowe reguły wprowadzić przynajmniej na 2 tygodnie, a dopiero potem włączać kolejne elementy zdrowego stylu życia.
5
5 – tyle porcji owoców i warzyw powinniśmy serwować sobie każdego dnia
Porcja, czyli mniej więcej tyle, ile zmieści nam się na ręku. Jedno ze szwedzkich badań, dowiodło, że kobiety, które jedzą przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie mają najwyższy poziom antyoksydantów – w rezultacie zmniejszają ryzyko zawału o 20 procent. Nektarynki, śliwki i brzoskwinie zawierają wiele składników (związków fenolowych), które chronią przed tzw. zespołem metabolicznym sprzyjającym cukrzycy i miażdżycy (badania Texas AgriLife Research). Najlepiej jeść różne owoce i warzywa, aby dostarczyć różnorodnych składników. Zarówno świeże, jak i mrożone czy suszone owoce i warzywa pomogą nam osiągnąć cel (dane za: American Heart Association). Jednak wcześniej sprawdźmy na etykiecie, czy nie zawierają zbyt dużo sodu i cukru.
10
10 – zarezerwujmy co najmniej 10 minut na aktywność fizyczną codziennie
Gdy uprawiamy sport między 60 a 90 minut tygodniowo, możemy zredukować ryzyko choroby serca o ponad 50 procent! I pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by zacząć. Nawet jeśli mamy 60 czy 80 lat – ruch poprawia stan naszego zdrowia i serca.
8
8 godzin snu – tyle potrzebujemy, by się zregenerować
Żyjemy w pośpiechu, pracujemy do późna, wstajemy wcześnie, a w ciągu dnia najchętniej podłączylibyśmy się do kroplówki z kofeiną. Niestety, to bardzo niekorzystnie wpływa na stan naszego układu krążenia. Jeśli często zarywamy nocki, to podwajamy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jedne z badań dowiodły, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin, częściej doświadczają nieprawidłowej glikemii na czczo (IFG), czyli stanu, w którym stężenie glukozy we krwi przed pierwszym posiłkiem wynosi między 100 a 125 mg/dl – to ma niekorzystny wpływ na serce (badania z Annals of Epidemiology).
Każda z tych prostych zasad zrobi dobrze nie tylko naszemu sercu, ale zadziała kompleksowo na cały organizm. Dlatego zanim przejdziemy do wyższych stopni wtajemniczenia, zacznijmy od tych podstaw! To już jest coś.
Zobacz także
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Proste badania krwi pomogą przewidzieć ryzyko zawału. Nawet 30 lat wcześniej
się ten artykuł?