5 jogicznych zasad zdrowego i długiego życia. Skorzystaj z porad Kasi Bem
Wybitny jogin i humanista Swami Sivananda pytał ludzi Zachodu: „Dlaczego dbacie o własne samochody bardziej niż o siebie samych? Dlaczego nie troszczycie się z taką samą uwagą o pojazd, jakim jest wasze ciało, i kierowcę, jakim jest wasz umysł?”. W odpowiedzi stworzył 5 zasad długiego i zdrowego życia.
Po wnikliwej obserwacji zachodniego stylu życia, w oparciu o starożytne nauki jogi, Swami Sivananda opracował 5 prostych zasad długiego i zdrowego życia, które stanowią jednocześnie fundamenty jogi Sivananda, nauczanej w wielu ośrodkach na całym świecie. Są to tą: właściwy relaks, właściwe ćwiczenia, właściwy oddech, właściwa dieta, pozytywne myślenie i medytacja.
Samochód potrzebuje 5 rzeczy, żeby jeździć – zwykł mawiać Swami Sivananda: oleju silnikowego i smarów, które utrzymują pojazd w dobrym stanie, sprawnego akumulatora, chłodnicy, dobrej jakości paliwa oraz świadomego kierowcy. W odniesieniu do człowieka olejem jest asana, dzięki której odżywiamy, rozciągamy oraz wzmacniamy nasze mięśnie, stawy, więzadła. Pranajama (ćwiczenia oddechowe) pomaga nam podłączyć się do akumulatora w splocie słonecznym, gdzie zgromadzona jest ogromna energia witalna. Dzięki technikom oddechowym energia ta jest uwalniana, regenerując ciało i umysł. Relaks działa jak chłodnica w aucie – nie doprowadza do „przegrzania”. Właściwa dieta jest jak paliwo dobrej jakości. Pozytywne myślenie i medytacja zwiększają świadomość i pozwalają pełniej przeżywać życie.
5 zasad długiego i zdrowego życia
Właściwy relaks
Usuwa napięcia z ciała i umysłu. Jest kluczem do zdrowia, witalności i spokoju. Odświeża jak mocny sen w nocy. Przekłada się na sposób działania, zwiększając efektywność i energię, oraz pomaga pozbyć się trosk, lęków i obaw.
Właściwe ćwiczenia
To asany (postawy jogi). Działają na wszystkie części ciała. Rozciągają i tonizują mięśnie i więzadła, utrzymują ruchomość stawów, uelastyczniają kręgosłup, masują organy wewnętrzne, poprawiają krążenie i trawienie. Rozbudzają na nowo świadomość ciała i panowanie nad nimi, wywierają głęboki wpływ na umysł i ducha: uspokajają, przywracają wiarę w siebie i radość życia.
Właściwe oddychanie
Głębokie, spokojne, miarowe i świadome zwiększa ilość tlenu we krwi, a więc i w mózgu. Pranajama (techniki oddechowe jogi) uczy, jak naładować energią ciało i panować na stanem umysłu, regulując przepływ prany (energii życiowej). Przywraca witalność, stabilizuje emocje i rozjaśnia umysł.
Właściwa dieta
Odpowiednio zbilansowana, oparta na pokarmach naturalnych, zapewnia lekkie ciało i spokojny umysł oraz zwiększa odporność. Najbardziej zalecana jest świeża, naturalna żywność oparta na owocach, ziarnach i warzywach. Potrawy sattviczne (czyste) to: przetwory zbożowe, chleb pełnoziarnisty, świeże warzywa i owoce oraz soki, mleko, masło, ser, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kiełki, miód i herbaty ziołowe.
Pozytywne myślenie i medytacja
Nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość. Pozytywne myślenie i afirmacje pomagają usuwać złe myśli, medytacja uspokaja umysł i umożliwia dotarcie do głębiej ukrytego ja. Według jogi źródło radości, spełnienia i błogostanu jest w nas samych. Medytacja pomaga dotrzeć do tego źródła.
Swami Sivananda, wybitny hinduski humanista i jogin, z wykształcenia lekarz medycyny, autor ponad 300 książek i artykułów, w których propagował nauki jogi. Założył Akademię Jogi oraz Divine Life Society, szerzącą ideały prawdy, braku przemocy, czystości i samorealizowania się. Na świecie istnieje obecnie kilkadziesiąt ośrodków przekazujących nauki Swamiego Sivanandy.
Zobacz także
„Joga dla dzieci pozwala rozwinąć poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Różni się od gimnastyki, biegania, jazdy na rowerze czy sztuk walki” – mówi instruktorka Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska
„Joga to nie wyścig. Chodzi tylko o to, żeby się czuć dobrze w swoim ciele, nauczyć się je szanować i akceptować” – mówi Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga
Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać
Polecamy
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
„Ćwiczenie uważności przypomina ostrzenie siekiery przez drwala – kilka chwil pracy pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić wiele czasu” – zauważają autorzy poradnika „Uważność. Trening mindfulness na co dzień”
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
się ten artykuł?