6 sposobów na zmęczone oczy
Z tym problemem borykałam się nie raz, więc wiem, że jest mocno uciążliwy i bez interwencji szybko nie mija. Wielogodzinna praca przed komputerem często gęsto odwdzięczała mi się przesuszonymi, piekącymi, czasem zaczerwienionymi oczami. Jeśli macie podobny problem, wypróbujcie te metody.
Okłady ziemniaczane
Poważnie! Na zmęczenie można zastosować plastry z ogórka: zmniejszą obrzęk i zaczerwienie wokół oczu. Jednak wiele osób cierpi z powodu cieni pod oczami. Z tym problemem zmierzą się okłady z plastrów surowego ziemniaka. To warzywo zawiera tzw. oksydazę polifenolową – enzym o właściwościach rozjaśniających skórę. Cienkie plastry włóżcie najpierw na chwilę do zimnej wody, potem połóżcie na oczy i pozostawcie przez 5 minut.
Okłady z herbaty
Pewnie część z was słyszała o nich już od swoich babć. Babcie mogły jednak nie wiedzieć, że to zasługa przeciwzapalnych katechin. Herbatę warto przede wszystkim pić, bo zawiera związki o właściwościach chroniących serce i przeciwnowotworowych.
Zimna łyżeczka
Prosty, darmowy sposób. Zimny metal obkurczy naczynia, zmniejszy obrzęk, ból i pieczenie. Dodatkowo można schłodzić łyżeczkę w zimnej wodzie, a później przyłożyć tam, gdzie trzeba. Zamiast sztućców, ściereczka zmoczona w zimnej wodzie też będzie dobrym sposobem.
Ogranicz sól
Jej nadmiar w diecie powoduje zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki. Worki pod oczami często są wynikiem zbyt dużej ilości spożywanego sodu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dziennie spożywać maksymalnie 5 g soli, czyli płaską łyżeczkę tej przyprawy.
Nie śpij, mrugaj!
Czytanie książki lub długotrwałe patrzenie na monitor komputera powodują u nas rzadsze mruganie. Zapominamy o tej ważnej czynności, która pomaga w rozprowadzaniu łez po całym oku. Podczas intensywnego koncentrowania wzroku np. na literach, spojówka szybciej wysycha. Pamiętajmy więc, aby mrugać, a czasem zamknąć oczy na dłuższą chwilę.
Łzy od farmaceuty
Najpopularniejszy sposób radzenia sobie z „suchym okiem” to wpuszczanie kropel nawilżających (tzw. „sztucznych łez”). Zapytajcie w aptece o dobre produkty. Tańsze krople na bazie ziół mogą nie być wystarczająco skuteczne.
Uwaga! Nie wszystkie metody zostały przetestowane przez autorkę. Ale z czystym sumieniem mogę polecić dobre krople nawilżające (działają!) i zimne okłady. Plastry z ziemniaka polecane są na cienie pod oczami, którymi szczęśliwie nie dysponuję, więc wypowiedzieć się w tej kwestii nie mogę. Herbata, z tego co słyszałam, także sprawdza się w roli kojącego środka na zmęczone oczy, ale bardziej z zewnątrz niż wewnątrz.
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Na czym polega zabieg Credego i po co się go wykonuje?
Oferują trwałą zmianę koloru oczu. Specjaliści ostrzegają: to może skończyć się utratą wzroku
Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?
się ten artykuł?