Bezpieczne wakacje. Zadbaj o siebie i swoich bliskich
Grillowanie na podwórku, zabawa w parku, pływanie łódką czy zabawy na świeżym powietrzu dopisujemy do listy letnich aktywności. Niezależnie od tego, jak planujesz spędzić ten okres, ważne jest, aby zachować czujność i chronić siebie oraz swoich najbliższych przed potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia.
Uważaj na ekstremalne temperatury
Nadmierna ekspozycja na słońce jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych oraz takich, które przyjmują różnego rodzaju leki osłabiające organizm. Należy zwracać uwagę na trzy najczęściej występujące objawy udaru słonecznego:
- kurcze cieplne mięśni,
- wyczerpanie cieplne,
- udar cieplny.
Kurcze cieplne mięśni
Kurcze cieplne mięśni występują w wyniku utraty zbyt dużej ilości wody oraz soli. Pierwsze skurcze pojawiają się w nogach, ramionach i żołądku. Nie ignoruj ich pod żadnym pozorem! Jest to jeden z pierwszych objawów udaru cieplnego.
Wyczerpanie cieplne
Wyczerpanie cieplne to utrata soli oraz wody, powoduje brak możliwości ochłodzenia się. Wiele objawów potrafi pojawić się jednocześnie. Są to ból i zawroty głowy, drażliwość, pragnienie czy podwyższona temperatura ciała. Skóra wydaje się chłodna i wilgotna, dodatkowo pojawia się bladość, cera szarzeje.
Udar cieplny
Udar cieplny ma miejsce, gdy organizm utracił nadmierną ilość wody oraz soli i staje się przytłoczony ciepłem. Stan ten charakteryzuje się omdleniami, utratą przytomności, niewyraźną mową, dezorientacją, zawrotami głowy, a nawet halucynacjami.
Pamiętaj, udar cieplny wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ może doprowadzić do niewydolności organów wewnętrznych i śmierci! Lód umieszczony w okolicach pachwin oraz pach może pomóc w schłodzeniu organizmu na czas transportu do najbliższego szpitala.
Proste sposoby na utrzymanie odpowiedniej temperatury organizmu
- Zawsze dbaj o nawodnienie. Niezależnie od poziomu aktywności pij dużo wody, ewentualnie sięgnij po napoje izotoniczne, które są przydatne w czasie upałów, bo w łatwy sposób uzupełniają sól i mikroelementy, które traci
- Stosuj kremy z filtrem, najlepiej z poziomem ochrony SPF 30, ponieważ chronią nie tylko przed promieniowaniem UVA, ale również UVB. Nakładaj krem na pół godziny przed wyjściem na słońce.
- Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt bez opieki w samochodzie, nawet jeżeli otworzysz okna.
- Gdy długi czas przebywasz na świeżym powietrzu w czasie upałów, rób krótkie przerwy, szczególnie gdy nie jesteś przyzwyczajona do wysiłku fizycznego.
- Unikaj, ostatecznie ogranicz spożycie napojów alkoholowych, ponieważ zaburzają termoregulację organizmu, jednocześnie pozbawiając go soli.
Bezpieczna zabawa nad wodą
Nie ma nic przyjemniejszego w upalny letni dzień niż zanurzyć się w wodzie. Nie ważne, czy jesteś na basenie, nad jeziorem, czy nad morzem, musisz pamiętać o kilku kluczowych zasadach bezpiecznych wakacji nad wodą:
- Kąp się tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.
- Nigdy, ale to przenigdy nie skacz do wody, której nie znasz. Dno może okazać się dużo bliżej, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.
- Jeżeli nie ma ratownika, warto wyznaczyć jedną dorosłą osobę do pilnowania pozostałych osób, które biorą kąpiel.
- Małe dzieci i osoby niedoświadczone powinny nosić kamizelki do pływania, ewentualnie rękawki, które pomogą im unosić się na wodzie.
- Sprawdzaj prognozę pogody. Szczególnie nad morzem warunki pogodowe mogą się zmienić błyskawicznie i stworzyć sytuację niebezpieczną dla twojego zdrowia i życia.
- Nie spożywaj alkoholu przed ani w trakcie pływania. Dotyczy to również pływania łodzią i wszystkich innych aktywności nad wodą.
Bardzo łatwo spędzić bezpiecznie wakacje. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek
Nie tylko słońce i woda niosą ze sobą zagrożenia w okresie wakacji. We wszystkim należy zachować umiar. Nie dotyczy to tylko przebywania na świeżym powietrzu, należy zwracać też uwagę na to, co jesz i w jakich ilościach spożywasz alkohol.
Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii, które łatwo mnożą się chociażby w mięsie, które czeka na swoją kolej przy grillu. Lepiej wybierać świeże produkty i przechowywać je odpowiednio, w niskiej temperaturze. Pamiętaj, aby przed jedzeniem umyć ręce i zadbaj o czystość miejsca, w którym spożywasz posiłek na zewnątrz.
Kolejnym problemem mogą okazać się owady, które uwielbiają ciepło i słońce. Pogryzienia dla jednych będą tylko niewielkim dyskomfortem, jednak dla alergików mogą stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Stosuj środki odstraszające komary, meszki czy osy, nawet jeżeli nie widać ich na pierwszy rzut oka. Kleszcze (choć to pajęczaki) też potrafią pojawić się dosłownie znikąd, a są nosicielami niebezpiecznej dla ludzi boreliozy.
Aby spędzić bezpieczne wakacje, pamiętaj o umiarze i zdrowym rozsądku. Ogranicz alkohol, nie przejadaj się, odpoczywaj w cieniu i pilnuj swoich bliskich nad wodą. Pamiętaj, wakacje to dobra zabawa, lecz bezpieczeństwo stanowi podstawę.
Bibliografia:
- https://health.clevelandclinic.org/dangers-of-too-much-alcohol-summer-heat [dostęp 24.09.2024].
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/10-zasad-bezpiecznych-wakacji [dostęp 24.09.2024].
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/vector-borne-diseases [dostęp 24.09.2024].
- https://www.wopr.pl/strona-gowna/600-ilo-utoni-w-latach-1998-2009-pod-wzgldem-trzewoci [dostęp 24.09.2024].
- Morris A., Patel G., Heat Stroke, StatPearls 2023.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Lawina zgłoszeń dotyczących szerszeni i os. Tak źle jeszcze nie było. „Wzrost nawet o 1000 proc.”
się ten artykuł?