Uważaj przy odchudzaniu. „Chuda” niekoniecznie znaczy „zdrowa”
Lat i wakacje w pełni, a to czas gdy trwa wyścig po zgrabne nogi, pośladki i płaski brzuch. O ile robimy to rozsądnie i zdrowo, to brawo! Ale jeśli naszym celem jest chudość za wszelką cenę, to nie jest zdrowe. Dobrze wiedzieć, że niedowaga może być gorsza od otyłości.
Do niedawna sądzono, że bardzo szczupli ludzie cieszą się większą sprawnością intelektualną w podeszłym wieku, zaś otyli częściej cierpią z powodu demencji. Nieprawda. Tę hipotezę obalono ostatnio w ważnym naukowym piśmie „The Lancet„. Okazało się, że tak zwane otępienie starcze grozi przede wszystkim osobom bardzo chudym, których BMI (ang. Body Mass Index, wskaźnik masy ciała) utrzymuje się poniżej 20. W porównaniu ze zdrowymi osobami, prawdopodobieństwo, że rozwinie się u nich demencja było o 34 proc. większe! Za to u osób otyłych o 29 proc. mniejsze.
Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia niedowaga występuje, gdy BMI spada poniżej 18,5. Obliczamy go, dzieląc wagę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. Na przykład osoba ważąca 70 kg i mierząca 1,7 metra ma BMI równy 24. To oznacza, że mieści się w normie (BMI 18,5-24,99), choć zbliża się do nadwagi (BMI 25-29,99). Wskaźnik otyłości przekracza 30 BMI.
Lekarze alarmują, że niedowaga może powodować całą listę schorzeń i problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest niepłodność. Bardzo chude kobiety borykają się zaburzeniami miesiączkowania, a przez to mają trudności z zajściem w ciążę. Częściej grożą im również poronienia. Oprócz tego u chudzielców pojawiają się niedobory minerałów: wapnia, bez którego kości stają się kruche; żelaza potrzebnego do zachowania siły i witalności oraz odpowiedniego ciśnienia krwi czy witamin wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Częste przeziębienia, podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne także mogą mieć związek ze zbyt niską wagą.
Jeśli przez spory kawał życia wystają nam żebra, a nogi przypominają patyki, to wcale nie ma się co cieszyć, że to i tak lepiej niż być „grubasem”. Trzeba powiedzieć sobie jasno: niedowaga może mieć groźniejsze konsekwencje. Wiele wskazuje na to, że częściej niż otyłość prowadzi do przedwczesnej śmierci – tak przynajmniej dowiodło duże kanadyjskie badanie, analizujące 51 naukowych publikacji na ten temat.
Z innych prac uczonych wynikało, że podczas operacji chirurgicznych i prostych zabiegów u osób chudych częściej dochodzi do komplikacji. To może być wynikiem osłabienia organizmu oraz podatności na zakażenia. Krótko mówiąc, popadanie w samozachwyt nad swoją chudością okazuje się zupełnie nieuzasadnione.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Paszport do długowieczności” – nowy trend w podróżowaniu. „Wakacje w 2025 roku będą czymś więcej niż tylko relaksem”
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Dryfowała na dmuchanym materacu w kierunku Szwecji. Była już 400 m od brzegu
się ten artykuł?