Rozważasz rzucenie palenia? Efekty i korzyści po zerwaniu z nałogiem
Szacuje się, że blisko osiem milionów Polaków codziennie pali papierosy. Nałóg ten dotyczy co trzeciej dorosłej osoby. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele szkód wyrządza dym tytoniowy w naszym organizmie. Zawiera on wiele substancji kancerogennych, które prowadzą do groźnych chorób nowotworowych. Sprawdź, jakie są korzyści z niepalenia.
Czy rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów?
Jeśli wahasz się, czy warto rzucić palenie, musisz uświadomić sobie, co znajduje się w dymie tytoniowym. Zidentyfikowano w nim ponad 5000 substancji chemicznych, w tym 100 związków o potwierdzonym działaniu rakotwórczym oraz 900 substancji potencjalnie kancerogennych. Wśród nich warto wymienić, chociażby benzopiren, kadm, uretan toluen i polon. Szacuje się, że palenie papierosów jest przyczyną:
- 80% zachorowań na nowotwór krtani i płuc;
- 50% nowotworów gardła;
- ponad 30% zachorowań na raka jamy ustnej i przełyku;
- 25% nowotworów wątroby.
Podstawową korzyścią z rzucenia palenia jest więc zaprzestanie ekspozycji na stężone i silne substancje bardzo szkodliwe dla człowieka. Pamiętaj, że osoby w Twoim otoczeniu stają się palaczami biernymi, ponieważ również wdychają wytwarzany przez Ciebie dym tytoniowy.
Rzucanie palenia dzień po dniu – efekty
Rzucenie palenia przynosi liczne korzyści dla organizmu, dlatego warto rozważyć rozpoczęcie walki z nałogiem jak najszybciej. Ministerstwo Zdrowia publikuje na swojej stronie informacje na temat tego, jak zmienia się organizm palacza w miarę upływu czasu po odstawieniu papierosów. Przyjrzyjmy się, co dzieje się w organizmie osoby, która rzuciła palenie:
- w ciągu 12 godzin zawartość tlenku węgla we krwi wraca do normy;
- po 24 godzinach spada ryzyko ostrego zawału serca;
- po 3 miesiącach zaczyna być odczuwalna poprawa kondycji fizycznej;
- po roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca spada o połowę;
- w ciągu 5 do 15 lat ryzyko udaru mózgu jest takie same jak u osób niepalących;
- po upływie 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie samo jak u osób niepalących.
Zwróć uwagę, że im dłużej unikasz kontaktu z nikotyną, tym więcej pozytywnych skutków odczujesz w przyszłości. Dlatego warto wspierać walkę z nałogiem, korzystając z pomocy psychologa lub stosując preparaty zawierające cytyzynę. Te środki działają skuteczniej niż nikotynowa terapia zastępcza i nie wymuszają dalszego kontaktu organizmu z nikotyną.
Pamiętaj, że nie tylko zwykłe papierosy niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia. Coraz częściej zwraca się uwagę na szkodliwość e-papierosów. Choć pozornie bezpieczne dla zdrowia, mogą zawierać w sobie niebezpieczne związki chemiczne. Niestety, brakuje dokładnych badań na temat wpływu długofalowego stosowania e-papierosów na zdrowie, ale European Respiratory Society i polskie Ministerstwo Zdrowia odradzają ich stosowanie.
Jak zmienia się cera po rzuceniu palenia?
W ciągu miesiąca do dwóch od rzucenia palenia Twoja skóra stanie się lepiej nawilżona i odzyska dawny blask. Wynika to częściowo z poprawy funkcjonowania układu krwionośnego, w tym naczyń włosowatych odpowiedzialnych za odżywienie skóry.
Warto pamiętać, że dym tytoniowy wpływa również na inne wytwory keratynowe, czyli włosy i paznokcie. Po odstawieniu papierosów włosy stają się mocniejsze i przestają wypadać, a paznokcie odzyskują sprężystość i wytrzymałość, nie pękają i tracą niezdrową, żółtawą barwę.
Skutki rzucenie palenia a kondycja fizyczna
Rezygnacja z papierosów korzystnie wpływa na wydolność fizyczną organizmu. Tlen może być znacznie sprawniej transportowany do komórek, co skutkuje zmniejszeniem obciążenia mięśnia sercowego. Już po kilku miesiącach od zerwania z nałogiem zauważysz poprawę podczas codziennych aktywności, takich jak prace w ogrodzie, wchodzenie po schodach czy szybki marsz.
Jak długo utrzymuje się efekt odstawienny po rezygnacji z papierosów?
W literaturze wskazuje się, że objawy abstynencji nikotynowej pojawiają się zazwyczaj w ciągu 4 do 24 godzin od zaprzestania palenia papierosów. Symptomy osiągają szczyt mniej więcej w trzecim dniu i przez kolejne 3-4 tygodnie fluktuują. Intensywność objawów odstawienia nikotyny zależy od długości i intensywności używania tego środka.
Bibliografia:
- McLaughlin I, Dani JA, De Biasi M. Nicotine withdrawal. Curr Top Behav Neurosci. 2015, 24: 99-123.
- Szpringer M. i in.; Uzależnienie od nikotyny i ocena skuteczności rzucania palenia u dorosłych; Environmental Medicine 2016, 19, 1: 43-50.
- https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie [dostęp 14.06.2024].
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Teraz radzę sobie o wiele lepiej”. Amanda Bynes po latach zmagań z problemami zdrowia psychicznego stara się wrócić do formy
„Wiek pierwszego kontaktu drastycznie się obniżył i dziś dotyczy nawet dzieci 7-, 8-letnich”. Z seksuolożką Aleksandrą Żyłkowską rozmawiamy o pornografii
Tom Holland żyje w trzeźwości od blisko trzech lat. Teraz stworzył… piwo bezalkoholowe
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
się ten artykuł?