Cukrzyca w trybie świąt – jak to przetrwać? Mamy kilka wskazówek
Święta dla cukrzyka nie muszą być jednym wielkim wyrzeczeniem. Pod warunkiem, że trzyma się on paru zasad. Z tych wskazówek skorzystają również osoby zdrowe. Będzie nam wszystkim i zdrowiej i lżej!
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) stworzyło świąteczne wskazówki dla osób z cukrzycą. Po to, by święta nie były dla tej grupy osób utrapieniem i nie sprowadziły się wyłącznie do konieczności przybrania postawy obronnej przed kuszącymi zapachami i widokami świątecznych rarytasów.
Przypomnijmy tylko, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,17 mln osób, ale znacznie więcej ma niezdiagnozowaną chorobę. WHO szacuje, że liczba tych osób będzie rosła. Podstawą profilaktyki jest kontrola stężenia glukozy we krwi. A odpowiednie zasady żywienia to klucz do utrzymania swoich parametrów w ryzach. Czas świąteczny na pewno temu nie sprzyja. Zatem jakich zasad warto się trzymać?
Cukrzyca w święta. Opracuj wcześniej plan
- Jedz w sposób możliwie zbliżony do tego, który towarzyszy ci na co dzień, by utrzymać cukier na wodzy. Jeśli kolacja świąteczna odbywa się później niż twój zwykły posiłek, zjedz przekąskę w standardowym czasie, a późniejsze biesiadowanie staraj się ograniczyć.
- Nie gościsz innych, za to będziesz gościem u kogoś? Zaoferuj, że przyniesiesz ze sobą coś zdrowego.
- Jeśli pofolgowałaś i pozwoliłaś sobie na słodkie co nieco, ogranicz inne węglowodany, jak np. ziemniaki czy chleb.
- Nie pomijaj posiłków – nie tędy droga. Trudniej będzie opanować poziom cukru. A poza tym im będziesz głodniejsza, tym bardziej grozi ci przejedzenie.
- Jeśli złamałaś reguły, wróć do zdrowych zasad jak najszybciej, najlepiej od razu przy kolejnym posiłku.
Oszukaj szwedzki stół
- Włóż na mały talerz produkty, które lubisz najbardziej, i czym prędzej oddal się od bufetu.
- Zacznij od warzyw, by poskromić choć trochę apetyt.
- Jedz wolno! Mózg potrzebuje ok. 20 minut na to, by zakodować informację, że jesteś już najedzony.
- Unikaj lub ogranicz alkohol. Jeśli już zamierzasz wypić drinka czy lampkę wina, zrób to wraz z jedzeniem. Pamiętaj, alkohol nie tylko obniża poziom cukru, ale wchodzi też w interakcję z lekami.
- Stój na straży poziomu cukru. W okresie świąt badaj go częściej niż zwykle. Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś w tym czasie przyjmować leki w tych samych dawkach co zwykle, czy jednak należy coś zmodyfikować.
Z cukrzycą nie głoduj
- Nie traktuj jedzenia jak wroga. Pomijanie i unikanie posiłków to zła strategia. Wybierz dania, które naprawdę lubisz i których nie jesz w ciągu roku, poza świętami. Ważne, aby uwzględnić je w swoim planie żywieniowym danego dnia.
Pamiętaj o ruchu
- To twoja sekretna świąteczna broń. Nie tylko uchroni przed przejadaniem się, ale również pomoże opanować stres. Namów bliskich na spacer po obiedzie.
Wysypiaj się
- Brak odpowiedniej ilości snu, a jak wiadomo po przedłużających się rodzinnych pogawędkach to całkiem możliwy scenariusz, nie wpływa dobrze na poziom cukru, a także na jego kontrolę. Poza tym problemy ze snem sprzyjają niezdrowym nawykom żywieniowym: przejadaniu się, sięganiu po wysokotłuszczowe i słodkie produkty. Zarezerwuj 7-8 godzin na spokojny sen.
A przede wszystkim nie zapominaj, czemu służy świąteczny czas. To w szczególności celebrowanie i cieszenie się towarzystwem bliskich. Przeżywanie tego na pewno pomoże lepiej skupić uwagę nie na jedzeniu, a na tym, co tak naprawdę w tych dniach jest ważne. Pielęgnowanie dobrych relacji międzyludzkich ma naprawdę zbawienny wpływ na zdrowie!
Zobacz także
„Gdy nadchodzą święta, jesteśmy zazwyczaj tak zmęczeni i sfrustrowani, że przestają nas cieszyć” – mówi psycholożka
Co cukier robi z twoim mózgiem? Nie będziesz zadowolona
„Moja mama przez cały tydzień nosiła swoją pierwszą pomarańczę i codziennie ją wąchała”. Wojciech Przylipiak o prezentach i świętowaniu w PRL-u
Polecamy
Masz insulinooporność i obawiasz się potraw świątecznych? Sprawdź, jak postępować
Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
„Chcę, żeby moje dzieci ze świąt pamiętały to, że jestem z nimi, a nie tylko to, że jestem w kuchni”. Tiktokerka swoim nagraniem podbija internet
Uważaj na ozdoby z masy cukrowej. „One wszystkie mogą wywoływać rzuty alergii” – ostrzega pediatrka
się ten artykuł?