Bóle wzrostowe, czyli częsty objaw okresu intensywnego wzrostu
Bóle wzrostowe zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju, o ile nie towarzyszą im pewne objawy. Zwykle dokuczają dzieciom w nocy lub późnym popołudniem. Są to dolegliwości nawracające, ale nie da się przewidzieć, kiedy się pojawią następnym razem. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Czym właściwie są i co na nie pomaga?
Czym są bóle wzrostowe?
Bóle wzrostowe pojawiają się u dzieci w okresie intensywnego wzrostu, a więc zwykle między 3. a 12. rokiem życia. Określane są często one jako palące, kłujące lub pulsujące i zazwyczaj utrzymują się przez kilkanaście minut (czasem do dziesięciu do trzydziestu minut, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin).
Najczęściej obejmują one łydki, golenie, obszary za udami oraz miejsca za kolanami. Warto dodać, że czasem odczuwalne są także bóle wzrostowe w stopach. Jak często występują takie dolegliwości? Według niektórych badań dotyczą one 25. proc. dzieci, w innych natomiast aż 40 proc.
Bóle wzrostowe – objawy pojawiają się w różnym wieku
Bóle wzrostowe u dzieci dają o sobie znać w postaci bólów kończyn dolnych. Pojawiają się obustronnie. Odczuwane są często po różnych, intensywnych aktywnościach, a także wieczorem i późnym popołudniem. Bywają na tyle silne, że przerywają sen, a dziecko zaczyna płakać. Na szczęście mijają po zastosowaniu środków przeciwbólowych.
Jak często się pojawiają? Jak się okazuje, od 6. do 24. razy w miesiącu. Bóle wzrostowe u 4-latka, 3-latka itd. obserwuje się zwykle co kilka dni, ale zdarza się także, że występują raz na parę miesięcy. Ciekawostką jest to, że czasem bóle wzrostowe diagnozuje się u 2-latków czy 16-latków. Zawsze powinny one jednak ustąpić przed ukończeniem 18. roku życia.
Przyczyny bólów wzrostowych u dzieci
Nie zidentyfikowano dokładnej przyczyny bólów wzrostowych. Wiadomo jedynie, że często występują one u członków tej samej rodziny, a więc mogą być dziedziczne. Według jednej z teorii, są one efektem przeforsowania mięśni, do którego dochodzi podczas aktywności fizycznych. Inna mówi natomiast, że chodzi o niedobór witaminy D3. Kolejną możliwą przyczyną jest niższy próg bólu u dziecka.
Część naukowców twierdzi, że jest jeszcze inaczej. Ich zdaniem chodzi o płytki wzrostowe zlokalizowane przy końcach kości, do których ściśnięcia dochodzi podczas biegania lub chodzenia, a to z kolei sprawia, że spowolniony zostaje proces wzrostu. Kiedy dziecko śpi, płytki nie ulegają uciskowi i wtedy mogą bezproblemowo się rozwijać. Wzrost kości następuje wówczas szybciej, co z kolei może prowadzić do pojawienia się bólu. Ciekawostką jest również to, że bóle wzrostowe występują przede wszystkim u tych dzieci, które otrzymały mniej punktów w skali Apgar.
Co na bóle wzrostowe u dzieci sprawdzi się najlepiej?
Jak pomóc dzieciom w przypadku bólów wzrostowych? Jeśli dolegliwości są bardzo dotkliwe, możesz podać leki z ibuprofenem lub paracetamolem. Badania dowiodły, że pomaga na nie również suplementacja witaminą D (znajdziesz ją również w mleku i rybach). Dobrym rozwiązaniem będzie maść na bóle wzrostowe u dzieci. Innym sposobem, który warto wypróbować, jest masaż nóg – powinien być długi oraz prowadzony w subtelny sposób. Często sprawdzają się też ciepłe okłady oraz ćwiczenia rozciągające.
Na wszelki wypadek warto o bólach wzrostowych porozmawiać z lekarzem, który najpewniej zleci badania wykluczające inne przyczyny omawianych przez nas dolegliwości. Jest to o tyle istotne, że ból nóg jest też objawem poważnych chorób, np. białaczki. Najłatwiej sprawdzić, czy chodzi o bóle wzrostowe, sprawdzając stężenie fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Jeśli to one są przyczyną, wynik będzie wynosił ponad 110 jednostek umownych, plasując się na nieco podwyższonym poziomie.
Jakie objawy towarzyszące bólom wzrostowym powinny cię zaniepokoić?
Z pewnością nie wolno ignorować bólu kończyn, zwłaszcza jeżeli wraz z nim pojawiają się takie symptomy jak:
- wybroczyny,
- opuchlizna,
- zaczerwienienie,
- sztywność,
- gorączka,
- obniżenie łaknienia,
- nieustępowanie bólu po podaniu leku,
- spadek masy ciała,
- nadmierna potliwość w nocy,
- utykanie,
- nasilanie bólu podczas masażu.
Inne choroby, które mogą doprowadzić do bólów kończyn, to np.:
- złuszczenie głowy kości udowej,
- choroba reumatyczna,
- choroba Perthesa,
- przemijające odczynowe zapalenie maziówki.
Zaniepokoić cię powinny bóle asymetryczne, które pojawiają się zawsze na tym samym obszarze. A czy istnieją bóle wzrostowe pleców u nastolatków? Jak się okazuje, nie. Jeżeli dziecko często odczuwa dolegliwości bólowe w tej partii ciała, również może to być niepokojący symptom. Nie istnieje też coś takiego, jak bóle wzrostowe w jednej nodze – te zawsze pojawiają się w obu. Wszystkie te dolegliwości mogą być symptomami innych schorzeń.
Bibliografia:
- Goodyear-Smith F., Arroll B., Growing pains, The BMJ 2006, 333(7566), s. 456-457.
- Lehman P. J., Carl R. L., Growing Pains, Sports Health 2017, 9(2), s. 132-138.
- Pavone V., Vescio A., Valenti F., Sapienza M., Sessa G., Testa G., Growing pains: What do we know about etiology? A systematic review, World Journal of Orthopedics, 2019, 18, 10(4): 192-205.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Zarabiali na noworodkach. 12 dzieci zmarło. Te, które przeżyły, mają poważne problemy zdrowotne
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?