Wakacyjna apteczka – co oprócz leków i opatrunków powinno się w niej znaleźć?
Wiadomo – leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, plastry to podstawa w wyjazdowej apteczce. Jednak możesz też być gotowa naprawdę na wszystko, dlatego na tym twój „pierwszopomocowy” ekwipunek kończyć się nie powinien. Warto na wakacjach mieć w zanadrzu kilka niewielkich rzeczy o wielkich możliwościach. Zobacz, co powinno znaleźć się w wyjazdowej apteczce.
Każdy, kto jeździ na biwaki, zapuszcza się w leśną dzicz, zalicza survivale lub… po prostu zabiera na wyjazd wszędobylskiego i ciekawskiego malucha, wie, że trzeba być trochę jak MacGyver. Jeśli więc nie jedziesz na urlop do babci, która ma już wszystko w swoim kredensie, to spakuj ze sobą rzeczy mogące się przydać podczas wakacyjnych wypadków i przypadków, i tych mniejszych, i tych większych. Oto one:
Sterylna igła
Kupisz ją w aptece za parę groszy, a żadne drzazgi, zadry i zadziory nie będą ci straszne. Do odkażania przyda się woda utleniona, np. w żelu.
Agrafka
Przytrzyma opatrunek, bandaż, chustę, pomoże w małych naprawach, ale też zastąpi guzik od spodni, gdy będzie taka potrzeba. Oby tylko nie odpadł z przejedzenia…
Sterylny gazik
Najlepszy do opatrywania mniejszych ran, przemywania oczu i wykonywania niewielkich opatrunków.
Pęsetka
Niezbędne akcesorium do wyrwania niechcianego włoska… Też. Ale przede wszystkim do usunięcia kleszcza. Dlatego pęsetki nie może zabraknąć w wakacyjnej apteczce.
Nożyczki z tępym końcem
Często o nich zapominamy, a mogą być niezbędne w wielu sytuacjach – nie tylko do pocięcia plastra, ale także wtedy, gdy trzeba komuś pomóc w poważniejszych okolicznościach niż rozbite kolano, np. do przecięcia pasów samochodowych i ubrań.
Rękawiczki jednorazowe
Bardzo ważne podczas udzielania pomocy osobie rannej. Dzięki nim zapobiegniesz bezpośredniemu kontaktowi m.in. z krwią i unikniesz ewentualnego zakażenia. W dobie pandemii są już absolutnie niezbędne.
Spray chłodzący
Idealny do uśmierzenia bólu spowodowanego urazami, otarciami, upadkami, skręceniami i zwichnięciami stawów. Sprytnym pomysłem jest np. jednorazowy kompres Ultra Ice dostępny w aptekach. Przełamujesz woreczek i w ciągu sekundy masz gotowy lodowaty kompres.
Gumka recepturka
Niby drobiazg, a jednak może wiele: zwiąże, ściśnie, zabezpieczy, kiedy trzeba. A jeśli już o zabezpieczaniu mowa, to i „gumka nierecepturka” podczas wakacyjnych wojaży może się przydać… I to nie tylko w oczywistym celu zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa ma naprawdę szerokie zastosowanie! Na survivalach może pełnić funkcję zbiornika na wodę, na spływie kajakowym – pokrowca na drobne rzeczy, które chcesz zabezpieczyć przed zmoknięciem. Możesz jej także użyć zamiast gumowej rękawiczki przy udzielaniu pierwszej pomocy.
Sól fizjologiczna
Przyda się na wszelkie kłopoty z oczami: do przemywania, nawilżania i gdy coś ci wpadnie do oka.
Żel antybakteryjny
Gdy akurat nie masz dostępu do wody i mydła, będzie bardzo praktyczny. Wprawdzie taki żel nie usuwa wszystkich bakterii, ale zawsze jest lepszy niż nic. A latem choroby brudnych rąk czają się za każdym rogiem. O koronawirusie już nawet nie wspominamy.
Jednorazowe nakładki na WC
Minimalizują ryzyko złapania niechcianej infekcji. Zapakowane mają niewielkie rozmiary, więc spokojnie wszędzie je zmieścisz. Można je spuszczać w toalecie. Ten gadżet sprawdzi się na pewno lepiej niż nieudolnie obkładanie deski papierem toaletowym.
Latarka
Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę… To ci nie zagrozi, gdy trzeba będzie działać pod osłoną nocy. Byleby zgodnie z prawem…
Coś odblaskowego
Czekają cię nocne powroty? Nie zapomnij o odblaskach. To już nie tylko wybór, ale też obowiązek. W Polsce każdy pieszy poruszający się po terenie niezabudowanym po zmroku musi mieć na sobie element odblaskowy. Kamizelkę kupisz np. na stacji benzynowej. Odblaski możesz też nabyć w sklepach sportowych, papierniczych, z odzieżą BHP oraz w supermarketach.
Ściąga z pierwszej pomocy
Nikt nie wybiera się na urlop z myślą, że będzie uczestniczył w wypadku. Ale niestety to może spotkać każdego. Wiedza o tym, jak pomóc osobie poszkodowanej, może się przydać nie tylko na urlopie. Wydrukuj sobie zasady udzielania pierwszej pomocy na niewielkiej karteczce, wciśnij do portfela i noś przy sobie. Gdy dopada nas stres, nawet własne imię może ulecieć z głowy, dlatego taka ściąga z pierwszej pomocy to rzecz wartościowa.
Koc termiczny
Tzw. folia życia przydaje się nie tylko podczas ochrony przed zimnem, ale również w przypadku udaru cieplnego lub słonecznego. Koca używamy na dwa sposoby: stroną srebrną do ciała poszkodowanego – by go ogrzać, lub stroną srebrną na zewnątrz – by wychłodzić, ochronić przed ciepłem i wydalić jego nadmiar oraz zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z organizmu (podpowiedź: strona srebrna odbija promienie słoneczne).
Prawdopodobnie to nie wszystko, co w razie kłopotów może ci się przydać na wakacyjnym urlopie. Niemniej mamy nadzieję, że wielu z tych rzeczy nie będziesz musiała używać w ogóle…
Polecamy
„Paszport do długowieczności” – nowy trend w podróżowaniu. „Wakacje w 2025 roku będą czymś więcej niż tylko relaksem”
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
„Elektryczny bandaż” przyspieszy gojenie ran. Do aktywacji potrzebuje tylko kropli wody
się ten artykuł?