Przejdź do treści

Kara czy nagroda – co lepiej działa na palaczy i dlaczego?

Kara czy nagroda – co lepiej działa na palaczy?
Kara czy nagroda – co lepiej działa na palaczy? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niektórzy naukowcy uważają, że palacza trzeba przekupić. Ale nowe badanie z udziałem 2500 osób temu zaprzecza. Palacz musi pocierpieć, jeśli chce rzucić papierosy.

Marchewka na kiju?

Metody „marchewki na kiju” uczeni jesteśmy od małego. Jak zjesz zupę, dostaniesz coś słodkiego – mówią nam rodzice, zanim jeszcze dobrze sami zaczniemy mówić. System ocen w szkole, czerwone paski na świadectwach, stypendia na uczelniach, premie w pracy, to wszystko przecież nic innego jak typowa marchewka na kiju.

Według niektórych naukowców w rzucaniu palenia ten sposób jest również całkiem skuteczny. Nałogowca najlepiej przekupić – uważają eksperci z brytyjskiego Uniwersytetu w Stirling, którzy w zeszłym roku wzbudzili zainteresowanie mediów, nagradzając finansowo kobiety w ciąży za rzucenie palenia. Skutek był średni. Tylko w co piątym przypadku się udało. Niestety.

Największe jak dotychczas badanie szukające odpowiedzi na pytanie „co skuteczniej motywuje do rzucenia palenia: kara czy nagroda?” dowodzi, że trop Brytyjczyków mógł być mylący.

Jak poradzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami

Zaskakujące wyniki badania

W eksperymencie naukowców z Harvardu wzięło udział 2500 osób. Część badanych miała otrzymać nagrodę za osiągnięty efekt, a reszta drobną karę w razie porażki. Kara polegała na przekazaniu 150 dolarów do depozytu. Pieniądze nie wróciły do tych, którzy nadal palili po pół roku od rozpoczęcia eksperymentu. Najwytrwalszym zwrócono pieniądze, a do tego 650 dolarów premii. Druga opcja, z nagrodą, polegała na otrzymaniu 800 dolarów za zrezygnowanie z papierosów na okres sześciu miesięcy. Badani mogli sami wybrać metodę.

Wyniki zaskoczyły samych autorów. Okazało się, że większość zdecydowała się na opcję z nagrodą, co akurat nie dziwi, ale tylko niewielka część z nich przestała palić. A dokładniej 17 procent. Znacznie mniejsza grupa wybrała opcję z karą, ale za to więcej ludzi odniosło w tym przypadku sukces. Ponad 50 procent! Autorzy badania nie podpowiadają, jak w praktyce można by to odkrycie wykorzystać. Mnie tylko zastanawia, czy wydawanie co miesiąc kilkuset złotych na papierosy nie jest już wystarczającą karą…?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?