Witamina B12 w zastrzykach – zalety, dawkowanie, efekty
Witamina B12 w zastrzykach to nowy, światowy trend w suplementacji. Wydaje ci się, że gwiazdy zawsze tryskają energią (bo już tak mają), a świetną linię zawdzięczają wyłącznie ostrej diecie i ćwiczeniom? Wiele jest trików, dzięki którym można sobie pomóc. Witamina B12 to ponoć jeden z nich. Jak działają zastrzyki z witaminy B12?
Witamina B12 w zastrzykach – działanie witaminy B12
Witamina B12 to jedna z najistotniejszych witamin z grupy B. Witamina B12 w zastrzykach czy tabletkach polecana jest przede wszystkim tym, którzy doświadczają niedoboru tego związku. A niedobór witaminy B12 nie należy do rzadkości. Objawy niedoboru witaminy B12 mogą być bardzo dotkliwe, co wynika z wszechstronnej roli tej witaminy w organizmie. Najważniejsze funkcje witaminy B12 (kobalaminy) to:
- udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych,
- wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego,
- wspomaganie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego,
- normalizowanie poziomu lipidów we krwi,
- uczestnictwo w przemianach metabolicznych.
Wskazania do podania witaminy B12 w zastrzykach
Zastrzyki B12 wskazane są przede wszystkim u osób z niedoborami tej witaminy. Objawy niedoboru witaminy B12 obejmują zarówno objawy typowe dla anemii, gdyż niski poziom B12 sprzyja rozwojowi anemii megaloblastycznej, jak i charakterystyczne objawy neurologiczne. Witamina B12 domięśniowo może być wskazana u osób, które zauważają u siebie takie objawy jak:
- bóle i zawroty głowy,
- osłabienie i senność,
- kołatanie serca,
- zaburzenia nastroju,
- stany depresyjne,
- stany lękowe,
- zaburzenia smaku,
- pieczenie w jamie ustnej,
- drgawki i drżenie mięśniowe,
- zaburzenia równowagi,
- kłopoty z pamięcią.
Zazwyczaj witamina B12 w zastrzykach stosowana jest u pacjentów, u których zdiagnozowano niedobór witaminy B12. Przyczyną niedoboru może być zbyt niska podaż witaminy wraz z dietą, zespół złego wchłaniania, a także niedobór czynnika wewnętrznego Castle’a, odpowiedzialnego za wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego. Wówczas zastrzyki z wit. B12 pozwalają uzupełnić pulę tego związku.
Niedobory witaminy B12 to nie jedyne wskazanie do iniekcji B12. Niektórzy stosują zastrzyki B12 na kręgosłup – maja one pomagać złagodzić objawy rwy kulszowej.
Witamina B12 – iniekcje czy suplementacja doustna?
Witaminę B12 można stosować w postaci doustnych preparatów lub zastrzyków. Suplementy z witaminą B12 dostępne są bez recepty, można je stosować ze wskazań lekarskich lub na własną rękę, np. w ramach profilaktyki niedoborów. Taka metoda suplementacji ma jednak ograniczona skuteczność u osób z zaburzeniami wchłaniania witaminy B12. Wówczas jedyną skuteczną formą podania witaminy B12 są zastrzyki. Witamina B12 podana domięśniowo przyswajana jest w dużym stopniu, zatem taka metoda jest bardziej efektywna niż doustne tabletki.
Witamina B12 w zastrzykach – cena, gdzie kupić, dawkowanie
Zastrzyki z witaminy B12 powinny być wykonywane ze wskazań lekarskich. W aptece można zakupić na receptę roztwór do iniekcji zawierający B12. Cena zastrzyków domięśniowych z witaminą B12 to kilka złotych. Dawkowanie ustala lekarz w oparciu o stopień niedoboru witaminy B12 oraz stan zdrowia.
Witamina B12 – zastrzyki uwielbiane przez celebrytów
Nowa miłość gwiazd? Witamina B12. Ale nie w tabletkach, tylko w zastrzykach. Witamina B12 pomaga przy anemii, to wiadomo. Ale witaminowy zastrzyk ponoć natychmiastowo dodaje energii, sprawia, że skóra i włosy wyglądają lepiej, redukuje stres, ale również (i może to jest najważniejsze dla gwiazd) – odchudza. Zastrzyki z witaminy B12 na odchudzanie są coraz bardziej popularne. Wielką fanką witaminowych zastrzyków jest Madonna. To ona zachęciła do nich Justina Timberlake’a. Justin Bieber może i jest młody, ale jak się wiedzie tak imprezowy styl życia, to energii może zabraknąć, dlatego jest wierny B12. Penelope Cruz twierdzi, że tylko dzięki witaminie B12 jest w stanie powstrzymać się od jedzenia słodyczy.
Nie do końca wiadomo, czy takie zastrzyki są rzeczywiście superzdrowe, bo moda trwa zbyt krótko, żeby można było ocenić jej konsekwencje. W każdym razie witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, więc trudno ją przedawkować.
Bibliografia:
Mziray M. i in., Witamina B12 – skutki niedoboru, zasadność terapii i suplementacji diety u osób w wieku podeszłym; Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3 (48), 2016
Polecamy
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
Ulubione witaminy Polaków to skarb dla zdrowia. Oto co się dzieje, gdy je stosujesz
„Slavic girl diet” święci triumfy za oceanem. Amerykanki uwierzyły, że piękno i zdrowie da im popularna w Polsce kasza
się ten artykuł?