5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki
Wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Mleczaki to w pewnym sensie zęby „treningowe”, ale konsekwencje zaniedbań w ich pielęgnacji odbiją się na zębach stałych. Powodów, dla których warto troszczyć się o zęby mleczne, jest wiele. Oto 5 najważniejszych.
W zębach mlecznych próchnica rozwija się bardzo szybko
Mleczaki mają nie tylko mniejsze i cieńsze korzenie niż zęby stałe (co sprawia, że ich wypadanie jest w zasadzie bezbolesne), są też słabiej zmineralizowane – a to już problem. Słabsza mineralizacja równa się większej podatności na próchnicę.
Chory ząb mleczny zaraża zdrowe zęby
W okresie wymiany uzębienia jest taki czas (niebagatelny, bo trwający kilka lat), gdy w buzi dziecka znajdują się i zęby mleczne, i stałe. Ponieważ próchnica mleczaków rozwija się błyskawicznie, szybko przenosi się na sąsiadujące zęby, także dopiero wyrzynające się. Może więc zdarzyć się tak, że zanim stały ząb ostatecznie wyrżnie się z dziąsła, będzie już przeżarty chorobą.
Usuwanie zębów mlecznych może przyczyniać się do wad zgryzu
Najlepiej, gdy wymiana zębów odbywa się w sposób naturalny – wychodzący z dziąsła ząb stały wypycha ząb mleczny. Czasem, gdy mleczak ani drgnie, a w kolejce czeka już kolejny ząb, niezbędna jest ingerencja stomatologa. Przedwczesne pozbywanie się zębów mlecznych, spowodowane ich próchnicą, może być powodem późniejszych wad zgryzu.
Zaniedbania w pielęgnacji mleczaków utrwalają złe nawyki na przyszłość
Gdy chore zęby mleczne usuwa się, zamiast leczyć, zęby stałe często rosną nie tam, gdzie powinny. To problem nie tylko estetyczny. Braki w uzębieniu, a potem krzywy zgryz, u maluchów wiążą się też z wadami wymowy, a zmiana utrwalonych nawyków to ciężka praca z logopedą. Kilkulatek, który nie został nauczony dbania o zęby mleczne (chociażby prawidłowego ich mycia), nie będzie umiał też zadbać o zęby stałe i prawdopodobnie będzie bał się dentysty.
Pielęgnując mleczaki, dbamy o stałe zęby, zanim będą widoczne
Zęby stałe wcale nie pojawiają się dopiero wtedy, gdy pora zacząć gubić te mleczne. Zawiązki zębów stałych powstają już w życiu płodowym dziecka – w drugim rzędzie, za mleczakami, czekają spokojnie na odpowiedni moment, aby zając ich miejsce. Dlatego każde zaniedbanie mleczaków może odbić się również na kondycji zębów stałych, nawet tych, które jeszcze się nie wyrżnęły.
Polecamy
„Ona się dusi!”. Policjant stoczył heroiczną walkę o życie niemowlęcia, które zadławiło się w restauracji
Trzyletnia dziewczynka ważąca 8 kg trafiła na OIOM. „Nie dostawała jeść ze względów ideologicznych”
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
się ten artykuł?