Nietolerancja histaminy – znasz jej objawy?
Histamina to substancja, która wydzielana jest przez nasz organizm podczas reakcji alergicznej. Poza organizmem histaminę można znaleźć również w niektórych pokarmach i napojach. Jeśli po ich spożyciu pojawiają się objawy alergii, to oznacza jedno – nietolerancję histaminy.
Histamina – czyli co?
Słupki powodzenia alergologów pną się ciągle w górę, a nasze portfele chudną przy aptecznych okienkach. W rezultacie niekorzystnych zmian w naszym otoczeniu organizm stawia opór i przestaje tolerować niektóre czynniki. I mamy chociażby nietolerancję glutenu czy nietolerancję laktozy, o których wiadomo już wiele. Jednak rzadko wspominamy o nietolerancji histaminy. Jak pokazują statystyki, dotyka przynajmniej 1 na 100 osób (dane za: American Journal of Clinical Nutrition, 2007 r.). To sporo.
Histamina – coś wam to mówi? Możecie kojarzyć to określenie np. z nazwy leków przeciwhistaminowych, czyli blokujących reakcję alergiczną. I tak drogą dedukcji dochodzimy do sedna: histamina to substancja, która wydzielana jest przez nasz organizm właśnie podczas reakcji alergicznej. Ale można ją znaleźć również poza ludzkim organizmem – w niektórych pokarmach i napojach jest jej szczególnie dużo. Jeśli po zjedzeniu pojawiają się objawy alergii, to oznacza jedno – nietolerancję histaminy.
Uwaga, problem zwykle ujawnia się u osób w średnim wieku. Dlatego odpowiedź typu: „nie, nie, nigdy nie byłem na nic uczulony, to niemożliwe” nie ma tu racji bytu. Objawy nietolerancji mogą pojawić się późno i dawać o sobie co i rusz znać.
Co jest przyczyną nietolerancji histaminy? Histamina zawarta w pokarmie rozkładana jest pod wpływem produkowanego przez nasz organizm enzymu – diaminooksydazy (DAO). Osoby, które nie tolerują histaminy, zazwyczaj wytwarzają niewystarczającą ilość tego związku. W rezultacie w organizmie utrzymuje się zbyt wysoki poziom alergenu.
Wysokohistaminowe produkty mogą powodować
- mdłości
- swędzenie skóry
- bóle głowy
- problemy żołądkowo-jelitowe
- opuchliznę
- zaburzenia snu
- nieregularne cykle miesiączkowe
- pokrzywkę
- nadmierną potliwość
- nierównomierne bicie serca
- skurcze brzucha
Histamina w podwyższonych ilościach jest obecna w produktach pochodzących z fermentacji (np. sery, wino, szampan, piwo, kapusta kiszona, kefir), owocach suszonych i cytrusach, orzechach, produktach zawierających ocet (np. ogórki, ketchup, majonez), niektórych rybach (szczególnie w wędzonych) i skorupiakach. Niestety spore pokłady znajdują się również w czekoladzie, szpinaku, bakłażanie i pomidorach, a także awokado.
Tak, lista produktów z większą zawartością histaminy jest długa, a wymieniłam wyżej jedynie przykłady. Kluczem dla osób z nietolerancją histaminy jest słowo ŚWIEŻY. Jeśli zauważacie u siebie objawy alergii, wybierajcie: świeże ryby, owoce i warzywa (z wyjątkiem wymienionych wyżej), zioła, produkty bezglutenowe, mleka roślinne (kokosowe, migdałowe), świeże mięso (jak najmniej przetworzone). Te produkty z pewnością będą zawierały mniej histaminy.
Leczenie nietolerancji histaminy polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej, czyli stopniowo wykreślamy z jadłospisu produkty, które mogą nam szkodzić, i obserwujemy efekty. Jak każda substancja wywołująca alergię, i ta może stać się dla organizmu bardzo szkodliwa, dlatego nie bagatelizujmy dziwnych objawów. Bardzo ważne jest obserwowanie siebie i czujność!
Zobacz także
Alergia pokarmowa – po tym ją rozpoznasz. Jakie badania wykonać?
„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl
„Nie wymagajmy od bliskich, by całkowicie zmieniali swoje przyzwyczajenia specjalnie dla nas”. Jak przeżyć Wielkanoc stosując dietę eliminacyjną?
Polecamy
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Niektóre mogą zaskoczyć
się ten artykuł?