Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze
Kiedy poparzymy się czymś gorącym, często oprócz zaczerwienienia, na skórze pojawia się też pęcherz. Zastanawiamy się wtedy, czym smarować oparzone miejsce, żeby szybko je wyleczyć. Czasem nachodzi nas ochota, żeby przebić nieestetyczny bąbel. Sprawdź, co zrobić po oparzeniu, by nie pogorszyć sprawy.
Co to jest oparzenie?
Oparzenie to uszkodzenie skóry lub błony śluzowej. Pęcherze po oparzeniu mogą pojawiać się w wyniku kontaktu z wrzątkiem, gorącym olejem lub w trakcie długiego przebywania na słońcu bez ochrony w postaci kremów z filtrem. Uważajmy też na dyptam – krzew, który w słoneczne dni wydziela substancje fotouczulające. Oparzenie dyptamem powoduje świąd skóry, obrzęki i pęcherze, a leczenie poparzenia jest trudne i czasochłonne.
Równie niebezpieczne jest oparzenie barszczem Sosnowskiego – parzącą rośliną, której sok wywołuje reakcje fotouczuleniowe. Po kontakcie skóry z rośliną pod wpływem światła słonecznego pojawiają się oparzenia II i III stopnia wraz z pęcherzami.
Oparzenie pierwszego stopnia wywołuje rumień, lekki obrzęk i ból, natomiast nie prowadzi do powstania pęcherzy. Jeśli na skórze pojawi się bąbel świadczy to o oparzeniu II stopnia. Tworzące się pęcherze wypełnione są treścią, która może się sączyć po ich pęknięciu.
Oparzenia – pierwsza pomoc
Jeśli dojdzie do oparzenia, należy reagować jak najszybciej. Gdy wrzątek wyleje nam się nie tylko na odsłoniętą skórę, ale i ubranie, musimy szybko ściągnąć odzież. Z dłoni ściągamy też biżuterię -pierścionki, bransoletki czy zegarek. Oparzone miejsce schładzamy letnią (ale nie lodowatą!) wodą przez około 30 minut. Zbyt zimna woda może zwiększyć uszkodzenia skóry wywołane poparzeniem.
Co zrobić po oparzeniu słonecznym? Przede wszystkim usiąść w cieniu i zacząć się nawadniać – najlepiej niegazowaną wodą mineralną. Zaczerwienione i piekące miejsca należy schładzać wodą przez 15-20 minut. Do bolących miejsc można przykładać gazę namoczoną w chłodnej wodzie.
Pęcherze po oparzeniu – jak leczyć
Na oparzenie najlepiej zastosować chłodzące preparaty z pantenolem lub kompresy, które wkładamy do zamrażalnika, a potem przykładamy na skórę. Chłodzące właściwości ma także mentol, jednak gdy na skórze pojawiły się bąble lub rana, mentol może działać drażniąco.
Na oparzenia skóry u dziecka można stosować żel hydrokoloidowy, który redukuje utratę wody przez naskórek oraz wspomaga proces gojenia się rany. Oparzeń skóry u dzieci nie należy smarować żadnymi domowymi środkami, ponieważ może dojść do infekcji. Leczenie oparzeń u dzieci wygląda podobnie jak u osób dorosłych, pod warunkiem że są one łagodne. W innym przypadku powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza lub wezwać pogotowie.
Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego polega na umyciu poparzonej skóry wodą z mydłem oraz ochronie skóry przed słońcem przez co najmniej 2 doby. Na pęcherze można stosować kremy kortykosteroidowe. Pojawienie się niepokojących objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
Czym smarować oparzenie?
Możemy skorzystać z pianek, kremów i aerozoli na oparzenia. Oparzenia słoneczne również najlepiej smarować preparatami dostępnymi w aptece. Środki na oparzenia zawierają substancje takie jak:
- alantoina oraz witaminy E i F, które łagodzą podrażnioną skórę i nawilżają ją,
- kwas borny, który znajdziemy w maści nagietkowej,
- kłącze pięciornika, sulfobituminian amonu, tlenek cynku i tetraboran sodu – substancje obecne w lekach o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i wysuszającym,
- balsam peruwiański o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych.
Domowym sposobem na drobne rany jest miód. Ma właściwości antyseptyczne, łagodzące i regenerujące. Na blizny po oparzeniu można stosować presoterapię (metoda uciskowego leczenia blizn), laseroterapię lub krioterapię. Wspomagająco blizny można smarować maściami zawierającymi wyciągi z cebuli i rumianku, alantoinę, dwutlenek krzemu oraz laktoferynę. Prawidłowo leczone oparzenie, powinno prowadzić do zniknięcia pęcherzy w ciągu dwóch tygodni.
Pęcherze po oparzeniu – czego nie robić?
Na świeżo oparzone miejsca nie nakładajmy tłustych środków takich jak masło czy olej. Tłuszcz powoduje zatrzymanie ciepła, a chodzi nam przecież o efekt odwrotny. Kolejny często popełniany błąd to przebijanie pęcherzy pooparzeniowych. Te bąble powstają przecież w jakimś celu. Pod warstwą martwego naskórka zbiera się płyn, w którym zachodzą procesy naprawcze, przeciwzapalne itp. Pęcherze chronią przed dostaniem się chorobotwórczych mikroorganizmów do rany. Kiedy jednak pęcherz sam pęknie, to miejsce najlepiej co jakiś czas zdezynfekować. Jeśli jednak coś wygląda niepokojąco, najlepiej udać się do lekarza.
Bibliografia:
[1] Elżbieta Janiszewska, “Pierwsza pomoc – oparzenia”, [Online]. Available: http://ptpaiio-lodz.one.pl/wp-content/uploads/2015/11/Oparzenia.pdf. [Accessed: 07-Aug-2020].
[2] Eliza Lamer-Zarawska, “Fitoterapia w chorobach alergicznych,” Panacea, pp. 8–10, 2006.
[3] A. Karowicz – Bilińska i wsp., “Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania”, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochr. Zdrowia, vol. 6, no. 3, 2017.
[4] “Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)”, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. [Online]. Available: http://www.psserzeszow.pl/pages/pliki/barszcz.pdf. [Accessed: 07-Aug-2020].
Polecamy
Piorun uderzył w grupę turystów w górach. Trzynaście osób trafiło do szpitali z oparzeniami
Kolejne poparzone dzieci na SORze. Szpital apeluje do rodziców
Jakie są najbardziej niebezpieczne przedmioty w domu? Pediatrka wymienia listę, którą powinien znać każdy rodzic
Stopnie oparzenia – pierwsza pomoc w przypadku oparzeń
się ten artykuł?