Chcesz skutecznie schudnąć? Oto najważniejsze czynniki, które wpływają na tempo chudnięcia
Chcę schudnąć! To jeden z najczęściej pojawiających się celów, gdy zaczyna się nowy rok, wiosna czy po prostu rozpoczynamy treningi. Tempo chudnięcia jest zależne od kilku czynników, między innymi: początkowej masy ciała, genetyki, ilości snu, trybu życia, aktywności fizycznej i trybu dnia.
Każdy chciałby tracić na wadze jak najszybciej, jednak tak samo jak nadmierne kilogramy nie pojawiły się w ciągu nocy, tak nie znikną równie szybko. Przyjmuje się, że najlepiej jest tracić około pół kilograma do 1 kg tygodniowo. Jest to zdrowe tempo, które sprawi, że oprócz tkanki tłuszczowej, nie znikną mięśnie. Każdy organizm jest jednak inny i na naszą utratę wagi wpływa cały szereg czynników. Oto one.
Obecna waga
Bardzo mocno determinuje ona naszą kondycję oraz przemianę materii. Zasada obowiązująca wszystkich jest jedna – aby tracić na wadze, dzienne spalanie kalorii musi być większe niż ich spożycie. Tak więc osoba ważąca 150 kilogramów i spalająca dziennie ok. 2800 kalorii może znaczniej ograniczyć ich podaż, aby szybciej chudnąć, niż osoba ważąca 75 kilogramów spalająca dziennie 1800 kalorii.
Historia utraty wagi
Jeśli w przeszłości znacznie schudliście, ponowny spadek kilogramów może okazać się trudniejszy do osiągnięcia lub nieco wolniejszy.
Tryb życia
Jeśli już teraz prowadzicie zdrowy tryb życia, wskazówka na wadze najprawdopodobniej nie będzie przesuwała się w dół w zawrotnym tempie. Jeżeli jednak zaczynacie od zera, macie duże możliwości – od poprawy nawyków żywieniowych, poziomu aktywności czy czynników takich jak poziom stresu czy sen, które także wpływają na wagę.
Stan gospodarki hormonalnej
Hormony są biologicznymi przekaźnikami, które sterują znaczną częścią procesów przebiegających w organizmie, w tym także utratą wagi. Osoby z zaburzonym wydzielaniem hormonów tarczycy czy kortyzolu mają skłonności do przybierania na wadze. Hormony odgrywają w tym procesie ważną rolę szczególnie u kobiet.
Sposób na aktywność fizyczną
Ćwiczenia aerobowe sprzyjają spalaniu kalorii oraz służą układowi krążenia, jednak nie zapominajcie o budowaniu masy mięśniowej lub chociaż o zachowaniu tej, którą już macie – ponieważ wraz ze spadkiem masy mięśniowej spowalnia metabolizm, a co za tym idzie – także proces chudnięcia.
Genetyka
Jest to czynnik, na który nie mamy zbyt dużego wpływu. Badania wykazały, że na wagę wpływa około 200 genów. Istnieją jednak testy, dzięki którym możemy dowiedzieć się o naszych predyspozycjach. Jest też łatwiejszy sposób – wystarczy przeanalizować, jak kwestie te wyglądały u poprzednich pokoleń oraz wyciągnąć z nich wnioski.
Sen
Nie jest sekretem, że zbyt mała ilość snu (poniżej 7 godzin) spowalnia przemianę materii. Warto także zwrócić uwagę na jego jakość – kiedy jest ona niska, efekt jest podobny.
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Lubiana i ceniona psycholożka Katarzyna Kucewicz schudła ponad 60 kg. „Umówiłam się ze sobą, że będę żyła zdrowo”
Kinga Zawodnik: „Sukienka tej grubaski powinna kosztować dwa razy więcej – takie uwagi słyszałam przed komunią”
„Ozempikowe dzieci”. Czy zastrzyki odchudzające napędzają płodność? Lekarze ostrzegają przed nieoczekiwanymi konsekwencjami
się ten artykuł?