Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne – kiedy mogą nie zadziałać?

Tabletka
Tabletki antykoncepcyjne - kiedy mogą nie zadziałać?/ Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć pigułki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność, ich działanie mogą osłabić całkiem niewinne środki. Na przykład witamina C albo napar z pewnego zioła. Bierzesz tabletki antykoncepcyjne, a tu bęc! Niespodzianka… Nierealne? O tym powinniście wiedzieć!

Jeśli pigułki są używane tak jak należy, to ich skuteczność wynosi ok. 99,5 proc. Większość kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną wie (mam nadzieję), że może ona wchodzić w interakcję z antybiotykami i niektórymi lekami. Skuteczność mogą zmieniać np. tetracykliny i penicyliny.

Dlaczego antybiotyki wpływają na antykoncepcję?

Po kolei… Związki zbliżone do estrogenu, które są składnikiem tabletek antykoncepcyjnych, po trafieniu do naszego układu pokarmowego są poddawane działaniu różnych enzymów. Następnie łączą się z innymi składnikami w naszej wątrobie, a na końcu swojej drogi są jeszcze przerabiane przez bakterie znajdujące się w jelicie. Łatwo się domyślić, że antybiotyki, które niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie, wpływają na proces przetwarzania tabletek właśnie na tym ostatnim etapie. W rezultacie do naszego organizmu trafia mniejsza dawka hormonów.

Antykoncepcja a leki przeciwpadaczkowe

Oprócz antybiotyków, na antykoncepcję hormonalną potrafią niekorzystnie wpływać również leki przeciwpadaczkowe. Przyspieszają one działanie niektórych enzymów i sprawiają, że pigułka szybciej przechodzi przez nasz organizm, w związku z czym spada jej stężenie w organizmie.

Antykoncepcja a witamina C

Niewiele osób ma świadomość, że podobnie może działać zwykła, niewinna witamina C. Kwas askorbinowy, zażywany w dużych dawkach, powoduje zmiany we wchłanianiu etynyloestradiolu – pochodnej estrogenu, składnika wielu pigułek. W wyniku tego u kobiety mogą się zdarzyć nieregularne krwawienia, a tym samym wzrasta ryzyko niepożądanej ciąży.

Antykoncepcja a zioła

Skuteczność pigułek mogą obniżać nawet niektóre zioła. Najczęściej mówi się w tym kontekście o dziurawcu zwyczajnym, roślinie stosowanej jako łagodny środek przeciwdepresyjny. Dziurawiec zawiera tak zwane induktory enzymatyczne, które – jak sugeruje nazwa – pobudzają do działania niektóre enzymy. Podobny mechanizm jak w przypadku leków przeciw padaczce.

Na osłabienie skuteczności antykoncepcji wpływać mogą też środki przeczyszczające, sok z grejpfruta i sole żelaza.

Jeśli nie planujecie ciąży, a stosujecie środki, które wchodzą w interakcję z antykoncepcją, to koniecznie używajcie w tym czasie dodatkowego zabezpieczenia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?