Przejdź do treści

Jak myć ręce? To ważne, a wielu z nas wciąż robi to niepoprawnie

Jak myć ręce? To ważne, a wielu z nas wciąż robi to niepoprawnie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak myć ręce? Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego – wystarczy 30 sekund, woda i mydło. Okazuje się jednak, że wiele osób robi to niedokładnie, dlatego wyjaśniamy, jak myć ręce, by je rzeczywiście umyć.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Jak pokazują rozmaite badania, aż 80 proc. infekcji przenoszonych jest przez ręce. Na dłoniach przenosimy m.in.:

  • powodujące biegunki rotawirusy i norowirusy,
  • odpowiadające za zatrucia pokarmowe pałeczki Salmonella, Shigella, Escherichia coli,
  • gronkowca złocistego, który powoduje zakażenia skóry i zatrucia,
  • jaja tasiemca owsika i inne chorobotwórcze „małe potwory”.

Upały dodatkowo sprzyjają ich rozwojowi (zatrucie podczas upałów to naprawdę nic przyjemnego!). Przy okazji tak zwanym chorobom brudnych rąk, takich jak:

  • żółtaczka,
  • dur brzuszny,
  • zatrucia pokarmowe,
  • choroby pasożytnicze.

Problemem nie jest wyłącznie to, że rąk nie myjemy (choć statystyki wskazują, że z naszą dbałością o czystość bywa słabo), ale często myjemy je niedokładnie (np. nie zdejmujemy do mycia biżuterii lub myjemy ręce zaledwie kilka sekund – to za krótko). Szczególnie istotne jest prawidłowe mycie rąk w czasie upałów.

Jak myć ręce? Zimna woda wystarczy

Według doniesień ze świata naukowego (publikacja w Journal of Food Protection), nie ma większego znaczenia, czy myjemy ręce wodą zimną, letnią czy gorącą – w podobnym stopniu usuwa ona zarazki z naszych dłoni (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rekomenduje czyszczenie ich w wodzie o temp. przynajmniej 38 st. Celsjusza, ale okazuje się, że woda w temp. ok. 15 st. Celsujsza sprawdza się równie dobrze).

Jak długo myć ręce? Rekomendowany jest czas 20-30 sekund.

W usuwaniu bakterii sprawdzi się zwykłe mydło – nie musi być ono „antybakteryjne”. Uczestnikom w eksperymencie naniesiono na ręce bakterie E. coli, a doświadczenie powtarzano kilkukrotnie w ciągu sześciu miesięcy.

Badanie wnosi nowe spojrzenie na mycie rąk.  Ponadto rekomendacje dotyczące czasu mycia rąk (aktualnie powyżej 30. sekund) także zdaniem naukowców są zawyżone – wg najnowszych badań 10 sekund w zupełności wystarczy. Tak niewiele potrzeba, by usunąć prawie wszystkie drobnoustroje z rąk, a w znaczeniu globalnym w dużym stopniu zmniejszyć problem zdrowotny społeczeństwa.

Jak dokładnie umyć ręce?

Niby banał, a jednak większość z nas robi to niepoprawnie. Jak myć ręce? Dokładnie! Przed myciem należy zdjąć biżuterię: pierścionki, bransoletki i zegarek. Następnie zmoczyć dłonie wodą zimną lub ciepłą, nanieść mydło. Zwróćmy uwagę, by umyć nie tylko ręce w środku, ale i ich wierzchnią stronę, nadgarstki, przestrzenie między palcami, a także pod paznokciami.

Spłukując ręce, trzymajmy je do dołu, tak by woda z zarazkami dokładnie spłynęła. Wytrzyjmy dłonie czystym ręcznikiem. I już!

Kiedy myć ręce?

Centrum Prewencji Chorób (CDC) zaleca mycie rąk zawsze:

  • przed, w trakcie i po przygotowaniu jedzenia,
  • przed jedzeniem,
  • przed i po kontakcie z chorą osobą,
  • przed i po opatrywaniu skaleczenia lub rany,
  • po skorzystaniu z toalety,
  • po zmianie pieluchy lub podcieraniu dziecka,
  • po wydmuchaniu nosa, kasłaniu lub kichnięciu,
  • po kontakcie ze zwierzętami, karmieniu ich oraz sprzątaniu zwierzęcych odchodów,
  • po dotykaniu śmieci.

Oczywiście nie zawsze w tych sytuacjach mamy dostęp do wody i mydła. Warto mieć wtedy przy sobie środek antybakteryjny, zawierający co najmniej 60 proc. alkoholu – tego typu produkty dostępne są w większości drogerii. Uwaga: takie preparaty nie usuwają wszystkich rodzajów bakterii. Nie są również do końca skuteczne, jeśli ręce są widocznie brudne lub tłuste. Mogą też nie poradzić sobie z chemikaliami, jak pestycydy i metale ciężkie. Zawsze to jednak lepsze niż nic…

Przekazujmy też tę wiedzę dzieciom. Prosta czynność, jaką jest mycie rąk, powinna wchodzić nam w krew od najmłodszych lat. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z tekstu:  Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? 

mycie rąk

Mycie rąk a pandemia koronawirusa

Pandemia COVID-19 przypomniała o tym, jak mycie dłoni jest istotne. Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest prawidłowa higiena rąk. Najważniejsze organizacje w dziedzinie zdrowia (Światowa Organizacja Zdrowia – WHO, Główny Inspektorat Sanitarny – GIS) zalecają mycie rąk według w następujący sposób:

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni. 
  3. Spleć palce i namydl je. 
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian. 
  6. Namydl obydwa nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie jednorazowym ręcznikiem. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.