Ból brzucha w ciąży – stan normalny czy patologiczny?
Ból brzucha w ciąży jest na ogół związany ze zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety i rozwijaniem się dziecka. Nie jest to powód do niepokoju. Jednakże jeśli ból staje się nie do zniesienia lub towarzyszy mu wysoka gorączka, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.
Ból brzucha w ciąży, szczególnie w pierwszych tygodniach, związany jest z dynamicznymi zmianami hormonalnymi. Organizm kobiety przechodzi wówczas swoistą rewolucję pod obstrzałem zmian hormonalnych. Delikatne bóle brzucha w ciąży powiązane są z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Po około 4 tygodniach od zajścia w ciążę pojawiają się worek owodniowy oraz łożysko. Wszystkim tym etapom może, chociaż nie musi, towarzyszyć ból brzucha podobny do tego zwiastującego okres.
Przyczyny bólu brzucha w 1 trymestrze ciąży
Ból w dole brzucha w ciąży w 1 trymestrze ma związek z napływem większej ilości krwi do dróg rodnych. Ciężarne często mówią, że występuje ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem. Wówczas szczególnie wrażliwe stają się podbrzusze i jama brzuszna. Tkanki miękkie, z których zbudowana jest macica, ulegają rozciągnięciu, co objawia się bólem w pachwinach. Kłujący ból brzucha w ciąży lepiej skonsultować z ginekologiem, ponieważ na tym etapie ciąży dochodzi do największej liczby poronień.
Przyczyny bólu brzucha w 2 trymestrze ciąży
Bóle brzucha w ciąży w 2 trymestrze na ogół nie zwiastują poważnych zagrożeń. Dziecko nabiera masy i rośnie, a zatem jeszcze bardziej rozciąga macicę. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży w okolicy pępka jest wynikiem naciskania macicy na moczowód. Dolegliwości nasilają się w pozycji siedzącej, a ulgę może przynieść położenie się na przeciwległym do bólu boku. Bóle brzucha we wczesnej ciąży mogą być też związane z pierwszymi ruchami płodu, który właśnie podczas 2 trymestru nabiera siły i zaczyna wykazywać aktywność – często zmienia pozycję i „kopie”. Bardzo ważne jest, aby przy bólach brzucha nie stosować w ciąży żadnych leków przeciwbólowych, gdyż może to wpłynąć na rozwój układu nerwowego dziecka. Wszystkie formy leczenie trzeba konsultować z lekarzem. Ból brzucha w 4 miesiącu ciąży promieniujący do krzyża może być sygnałem alarmowym, wskazującym na kolkę nerkową, mogącą powodować zastój moczu.
Przyczyny bólu brzucha w 3 trymestrze ciąży
Trzeci trymestr to już ostatnia prosta dla matki i dziecka. Bóle brzucha w 3 trymestrze ciąży nie należą do rzadkości, a ich przyczyną jest ucisk macicy na organy wewnętrzne. Silny ból brzucha w ciąży często wynika również z problemów z trawieniem, gdyż jelita czy wątroba są silnie uciskane przez macicę i przez to ich praca ulega dysfunkcji. Ból brzucha w ciąży z lewej strony, głównie pod podżebrzem, wskazywać może też na zaparcia, gdyż praca jelit jest znacznie spowolniona. Jeśli towarzyszą mu nudności oraz wymioty, konieczna jest wizyta lekarska. Aby tego uniknąć, kobietom spodziewającym się dziecka zaleca się stosowanie odpowiedniej diety – opartej na unikaniu pokarmów ciężkostrawnych i mogących wywołać wzdęcia.
Ból brzucha w 9 miesiącu ciąży może zwiastować skurcze Braxtona-Hicksa. Na początku występują nieregularnie i nie są bolesne. Uczucie rozpychania i twardnienia brzucha przygotowuje kobietę do silnych skurczów porodowych. Ból mięśni brzucha w ciąży w ostatniej jej fazie pojawiać się może kilkanaście razy dziennie i przyczyniać się do problemów z codziennym poruszaniem się. Im bliżej końcówki porodu, tym bóle brzucha silniejsze. Na około 2 tygodnie przed terminem porodu rozpoczynają się skurcze przepowiadające. Nie są one synonimem skurczów porodowych, ponieważ rozwarciu nie ulega szyjka macicy.
Co na ból brzucha w ciąży?
Silny ból brzucha w ciąży jest objawem uciążliwym, jednakże należy być wyjątkowo ostrożnym ze stosowaniem farmaceutyków. Nie zaleca się przyjmowania leków na własną rękę bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Złym pomysłem są także ciepłe kąpiele oraz używanie termoforu, ponieważ może się to zakończyć krwotokiem. Kłujący ból brzucha w ciąży w połączeniu z gorączką oraz osłabieniem wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Ponadto powinno się być szczególnie ostrożnym przy stosowaniu domowych metod uśmierzania bólu, nawet tych z pozoru łagodnych, gdyż mogą zagrozić zdrowiu lub życiu dziecka.
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?