Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności? To mogą być objawy nietolerancji laktozy
Po zjedzeniu posiłku z nabiałem boli cię brzuch, masz wzdęcia i uczucie pełności? To może być nietolerancja laktozy. Jak ją zdiagnozować? O problemie pisze Aleksandra Zaczkiewicz, dietetyczka z poradni dietetycznej „Razem po zdrowie”.
Nietolerancja laktozy – co warto o niej wiedzieć?
„Laktoza to cukier mleczny, który w organizmie rozkładany jest za pomocą enzymu zwanego laktazą. Niedobór tego enzymu odpowiedzialny jest za nietolerancję laktozy” – wyjaśnia w swoim poście na Instagramie dietetyczna Aleksandra Zaczkiewicz.
I dodaje, że nietolerancja laktozy to nie alergia na białka mleka krowiego. Najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy, co odróżnią ją jednocześnie od alergii na białka mleka krowiego, są: ból brzucha, przelewanie w jelitach, wzdęcia, uczucie pełności, mdłości, biegunka.
„Występowanie objawów nietolerancji laktozy zależy od ilości zjedzonych w ciągu dnia produktów zawierających laktozę. Badaniem potwierdzającym nietolerancję laktozy jest wodorowy test oddechowy lub badania genetyczne” – tłumaczy ekspertka.
Nietolerancja laktozy w głównej mierze jest przypadłością nabytą, czyli pojawia się wraz z biegiem lat, bez względu na to, czy jadłeś nabiał wcześniej, czy nie.
Rozwiń„Nabiał kozi i owczy nie jest zamiennikiem mleka krowiego, pomimo, że zawierają mniej laktozy, ale ilość nadal jest wystarczająca, aby wywołać objawy nietolerancji” – wyjaśnia dietetyczka.
Aleksandra Zaczkiewicz – kim jest?
Aleksandra Zaczkiewicz jest dyplomowanym dietetykiem i właścicielką „Razem Po Zdrowie” – Poradni Dietetycznej i Sklepu ze Zdrową Żywnością. Swoją działalność prowadzi na terenie Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa oraz on-line.
Ekspertka stale poszerza swoją wiedzę, biorąc udział w licznych konferencjach naukowych oraz w szkoleniach organizowanych przez najważniejsze instytucje w Polsce, zajmujące się dietetyką oraz medycyną.
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Alergia pokarmowa – po tym ją rozpoznasz. Jakie badania wykonać?
Ból po lewej stronie brzucha – o czym może świadczyć?
się ten artykuł?