Przejdź do treści

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku

Na zdjęciu: Grafika przedstawia kobietę, która trzyma się za tył głowy. Widoczny jest także jej kręgosłup, zaczerwieniony w okolicy szyjnej. To ból głowy od kręgosłupa szyjnego.
Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego wynika z urazu, przeciążenia, zwyrodnienia lub infekcji toczącej się w kręgach szyjnych. Jego źródło tkwi zatem w układzie kostno-szkieletowym. Czasami można się go pozbyć za pomocą domowych sposób, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Etiologia bólu głowy od kręgosłupa szyjnego

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego wynika z patologii, która rozwinęła się w obrębie kręgów szyjnych, najczęściej od C1 do C3. Ma charakter wtórny i poddaje się leczeniu. Może być wynikiem urazu lub choroby zwyrodnieniowej, ale czasami wynika też z prozaicznych przyczyn, takich jak napięcie mięśniowe karku spowodowane spaniem na niewygodnej poduszce czy materacu.

A gdzie boli głowa od kręgosłupa szyjnego? Ból jest odczuwany zwykle po jednej stronie głowy i twarzy, czasami obejmuje też oczodół. Rozchodzi się zarówno na przednią, jak i tylną część czaszki. Towarzyszy mu charakterystyczne napięcie w karku i szyi oraz ból tych okolic.

Na zdjęciu: Kobieta schyla się, a świat wokół niej zaczyna wirować. Takie zawroty i ból głowy przy schylaniu mogą być objawem choroby.

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego. Objawy towarzyszące mogą być mylące

Bóle głowy od kręgosłupa często przypominają inne, migrenowe dolegliwości. Dlatego wiele osób mówi potocznie, że doskwiera im migrena szyjna, co jednak wprowadza w błąd ze względu na różną etiologię problemu. Przede wszystkim, migrena ma charakter pierwotny, co oznacza, że pacjent nie cierpi na chorobę, której efektem jest wspomniany ból. Z kolei w przypadku omawianej patologii zlokalizowanie źródła dolegliwości jest możliwe i całkiem proste.

W celu przedstawienia przykładowych objawów oraz wytłumaczenia najważniejszych różnic pomiędzy bólem głowy od kręgosłupa szyjnego a migreną, przygotowano poniższą tabelę. Dzięki niej łatwiej będzie ci odróżnić, jakie dokładnie symptomy odczuwasz.

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego Migrena
Charakter bólu Wtórny Pierwotny
Postać bólu Tępy Pulsujący
Charakterystyczne objawy towarzyszące Wiąże się ze sztywnością karku oraz bólem szyi. Niektóre ruchy głową nasilają dolegliwość. Atak poprzedza aura, charakteryzująca się m.in. błyskami, które pojawiają się w polu widzenia.
Podobne symptomy Ból wokół oczu, po jednej stornie twarzy i głowy, towarzyszące uczucie nudności, zawroty głowy, wymioty.
Ból głowy przed okresem często występuje razem z zawrotami. Dlaczego?; na zdjęciu kobieta leżąca w łóżku- Hello zdrowie

Postępowanie diagnostyczne w przypadku bólu głowy od kręgosłupa

Czy od kręgosłupa może boleć głowa? Już wiesz, że tak i to całkiem mocno. Jeżeli zastanawiasz się, do jakiego specjalisty udać się z taką przypadłością, w pierwszej kolejności skieruj się do lekarza POZ, który przeprowadzi z tobą wywiad, a następnie zleci dodatkowe badania, np.:

  • prześwietlenie kręgosłupa szyjnego,
  • tomografię kręgosłupa szyjnego,
  • morfologię krwi z rozmazem w celu wykluczenia plamicy małopłytkowej (choroba, której często towarzyszy migrena).

Możesz też otrzymać skierowanie do okulisty, ponieważ bóle głowy promieniujące w kierunku oczodołów, a także te związane z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała podczas korzystania z komputera (wyciąganie szyi, mrużenie powiek, garbienie się), świadczą niekiedy o problemach ze wzrokiem. W następnej kolejności konieczne mogą być wizyty u neurologa, ortopedy, fizjoterapeuty lub psychoterapeuty.

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Jak leczyć ból głowy od kręgosłupa szyjnego?

Leczenie bólu głowy od kręgosłupa opiera się na wyeliminowaniu przyczyny dolegliwości. Z racji faktu, iż może ich być całkiem sporo, wymagane jest indywidualne podejście do pacjenta poprzez dobranie najlepszych możliwych działań terapeutycznych, jak i profilaktycznych. Poniżej opiszemy kilka wybranych metod.

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego – ćwiczenia i fizjoterapia

Fizjoterapia oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie szyi czy pleców stanowią pierwszą linię walki z bólem głowy od kręgosłupa szyjnego. Podczas takiej terapii możliwe jest:

  • pozbycie się przeciążeń,
  • wzmocnienie i rozluźnienie mięśni, co pośrednio wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
  • polepszenie zakresów ruchu,
  • powstrzymanie lub spowolnienie postępujących procesów zwyrodnieniowych.

Fizjoterapeuta poprosi cię o wyniki badań, aby skutecznie zlokalizować źródło problemu i zaproponować ci najlepszy zestaw łączący ćwiczenia, terapię manualną oraz fizykoterapię, które z pewnością pomogą, a także nauczy cię, w jakieś pozycji powinnaś spać, czy jak należy korzystać z telefonu lub komputera, aby nie przeciążać szyi.

Farmakoterapia bólu głowy od kręgosłupa szyjnego

Ból głowy można łagodzić przy użyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są dostępne w aptekach bez recepty. Najlepiej sprawdzają się te zawierające paracetamol czy ibuprofen, ale pamiętaj, że nie są one wolne od skutków ubocznych i ich nadmierne spożycie może zagrażać twojemu zdrowiu. Specjalistyczne, silniejsze leki są dostępne jedynie po wystawieniu odpowiedniego dokumentu od lekarza.

Domowe sposoby na ból głowy od kręgosłupa szyjnego

Jeżeli chcesz zadbać o swój kręgosłup, przede wszystkim zainwestuj w wygodny materac i poduszkę ortopedyczną dostosowaną do stanu twoich kręgów szyjnych. Pamiętaj o odpowiedniej higienie snu, bowiem ciągłe niewysypianie się czy pobudki w nocy stresują organizm, nie pozwalają mu wypocząć, a to także nie wpływa dobrze na twoje mięśnie.

Poza tym zadbaj o swoje zdrowie psychiczne – naucz się technik relaksacyjnych, wprowadź do swojej codzienności aktywność fizyczną oraz ćwiczenia rozciągające lub jogę. Takie działania pozwolą ci utrzymać strach i zdenerwowanie w ryzach, co zawsze okazuje się zbawienne, gdy cierpisz na powtarzające się bóle głowy, również te od kręgosłupa.

 

Bibliografia:

  1. Fernandez-de-Las-Penas C., Cook C., Cleland J. A., Florencio L. L., The cervical spine in tension type headache, Musculoskeletal Science and Practice 2023, 66: 102780.
  2. Khaili Y. A., Ly N., Murphy P. B., Cervicogenic Headache, StatPearls 2022.
  3. Meyler Z., What Id Cervicogenic Headache?, SPINE-health 2018.
  4. Purdy A., Primary or Secondary Headache?, American Headache Society 2018.
  5. What id cervicogenic headache?, Types of Headache Disorders, American Migraine Foundation 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?