Przejdź do treści

Ból głowy po alkoholu – jak sobie z nim radzić? Z czego wynika?

Na zdjęciu: Kobieta siedzi na kanapie, w rękach trzyma tabletkę na ból głowy po alkoholu i wodę w szklance; wszędzie ślady po imprezie, na stoliku przed nią pusta butelka wina
Ból głowy po alkoholu – jak sobie z nim radzić? Z czego wynika? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spędziłaś wieczór na mieście i wypiłaś kilka drinków? Niektórym osobom nie potrzeba wiele, aby następnego dnia cierpiały na ból głowy po alkoholu. Towarzyszy mu często osłabienie i oczywiście odwodnienie. Jak radzić sobie z omawianą przypadłością? Czy w takiej sytuacji warto brać tabletki? Odpowiadamy. 

Czym jest ból głowy po alkoholu? 

Ból głowy po alkoholu to jeden z symptomów picia napojów z procentami. Może pojawiać się w formie niewielkiego dyskomfortu, dotkliwego pulsowania, a czasem nawet bolesnego ucisku wokół czaszki. Idzie często w parze z innymi objawami, takimi jak ból głowy, wymioty, mdłości czy nawet biegunka. Nie zawsze się jednak pojawia i nie jest łatwo go przewidzieć. Na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z nim radzić, choć nie jest to łatwe.  

Na zdjęciu: Kobieta w czerwonym swetrze krzywi się z cierpienia. Odczuwa ból głowy na czubku, trzyma się tam, jakby to mogło pomóc.

Dlaczego po alkoholu boli głowa? 

U podłoża bólu głowy po alkoholu leży odwodnienie. Związane jest to z tym, że w wyniku spożywania trunków zahamowana zostaje produkcja hormonu, wazopresyny – wówczas wydala się z organizmu większa ilość wody, niż powinna. Powstałe odwodnienie przyczynia się z kolei do tego, że zmniejsza się objętość krwi, przez co mózg jest niedotleniony. 

W wyniku przemiany alkoholu dochodzi też do wydzielania się aldehydu octowego, który doprowadza do bólu głowy oraz pojawiania się mdłości czy wymiotów. Nie można zapomnieć również o tym, że wysokoprocentowe napoje oddziałują na stężenie serotoniny oraz innych neuroprzekaźników, co także przyczynia się do omawianego symptomu. W wyniku picia dużej ilości trunków dochodzi też do problemów z równowagą elektrolitową, co niezbyt korzystnie wpływa na działanie mózgu i stanowi kolejną przyczynę dolegliwości. 

Co na ból głowy po alkoholu sprawdzi się najlepiej? 

Jeśli chodzi o domowy sposób na ból głowy po alkoholu, dobrym rozwiązaniem będzie picie dużej ilości wody. Ciekawą opcją są również elektrolity dostarczające organizmowi niezbędnych minerałów, których ubyło na skutek moczopędnego działania napojów procentowych. Zdecydowanie najlepsze są produkty z glukozą, jako że spożywanie dużej ilości trunków przyczynia się często do minimalizowania jej stężenia we krwi. 

Warto też zadbać o swoją dietę i na śniadanie zjeść jajecznicę, w której znajduje się cysteina – ta z kolei przyspiesza eliminowanie szkodliwych związków z organizmu. Dobrze jest także zastosować imbir, np. w formie herbaty, bo ma on właściwości przeciwbólowe. Ważne też, aby po imprezie uzupełnić stężenie witaminy C w organizmie, bowiem znacznie zmniejsza ona efekty zatrucia wywołanego alkoholem. Dobrze jest też pamiętać o odpowiedniej ilości snu, który znacząco łagodzi objawy kaca. 

Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy.

Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy. Fot. Adobe Stock

Na zdjęciu: Kobieta opiera się o biurko i trzyma się za głowę. Ma zamknięte oczy, w drugiej dłoni trzyma okulary. Doskwiera jej jednostronny ból głowy i oka.

Jak zapobiegać bólowi głowy po alkoholu? 

Zastanawiasz się, jak zapobiegać występowaniem bólu głowy po alkoholu? Warto w tym miejscu wspomnieć o specjalnych suplementach, które bardzo ułatwiają funkcjonowanie po imprezie – zwykle takie środki należy jednak przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem danego wydarzenia, a następnie tuż po jego zakończeniu. Zawierają one np. niacynę, cynk, cysteinę, cholinę, potas czy sód. Zaleca się także suplementację witaminy B6. 

Tabletki na ból głowy po alkoholu 

Jakie tabletki sprawdzają się na ból głowy po alkoholu? Czasem pomagają środki bez recepty, np. zawierające ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Warto pamiętać, że środki z paracetamolem reagują niekiedy z obecnym w organizmie alkoholem i wywierają wówczas bardzo często negatywny wpływ na wątrobę, dlatego nie jest to wyjście rekomendowane przez lekarzy. 

Na zdjęciu: Grafika przedstawia kobietę, która trzyma się za tył głowy. Widoczny jest także jej kręgosłup, zaczerwieniony w okolicy szyjnej. To ból głowy od kręgosłupa szyjnego.

Ból głowy po małej ilości alkoholu 

Niektóre osoby zmagają się z bólem głowy nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z większej wrażliwości na składniki znajdujące się w trunkach. Częściej borykają się z omawianym symptomem również ludzie ze skłonnością do migren. Duże znaczenie mają tutaj także uwarunkowania genetyczne. 

Ból głowy po odstawieniu alkoholu 

Pacjenci uzależnieni od wysokoprocentowych napojów często borykają się z bólem głowy po odstawieniu alkoholu. Jest on w stanie trwać dłużej niż 3 doby (czasem nawet utrzymuje się do 2. tygodni, ale jego nasilenie maleje z czasem) i rozpocząć się kilka godzin po odstawieniu ostatniego kufla czy kieliszka. Należy na ów symptom bardzo uważać, ponieważ często jest on przyczyną powrotu do picia, a wynika m.in. z alkoholowej neuropatii czy rozwijającej się allodynii. 

Ból głowy zaraz po wypiciu alkoholu 

Odczuwasz ból głowy zaraz po wypiciu alkoholu? To się zdarza. W niektórych przypadkach pojawia się on jeszcze w trakcie imprezy – niezależnie od tego, czy jesteś na niej w towarzystwie, czy też sama ze sobą. Jest to efekt wspomnianego już na początku odwodnienia organizmu, który jest wrażliwy na działanie procentów. 

 

Bibliografia: 

  1. He Y. Kim P. Y., Allodynia, StatPearls 2023. 
  2. Sadowski A., Houck R. C., Alcoholic Neuropathy, StatPearls 2022. 
  3. Vigorito M., Chang S. L., Alcohol use and the pain system, Advances in Drug and Alcohol Research 2024, 4: 12005. 
  4. Zale E. L., Maisto S .A.,. Ditre J. W., Interrelations between Pain and Alcohol: An Integrative Review, Clinical Psychology Review 2015, 37, s. 57-71.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?