Przejdź do treści

Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać?

Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać?
Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać? Brooke Cagle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból jądra zwykle jest rezultatem choroby. Może także występować po stosunku lub wręcz przeciwnie, w przypadku jego braku. Co więcej, bywa on przewlekły, choć czasem pojawia się nagle i trwa tylko przez krótki czas. Na co może wskazywać omawiany przez nas objaw? Czy jego charakter ma znaczenie diagnostyczne? 

Ból jąder – przyczyny 

Ból jąder może mieć wiele przyczyn. Oto te najczęstsze: 

  • zapalenie najądrza, 
  • zapalenie jądra, 
  • kamica nerkowa, 
  • uwięźnięcie przepukliny pachwinowej, 
  • żylaki powrózka nasiennego, 
  • skręt jądra, 
  • choroby dyskowe kręgosłupa, 
  • torbiele nasienne, 
  • wodniak jądra, 
  • urazy i uderzenia (wywołujące np. krwiaka jądra), 
  • idiopatyczny obrzęk moszny. 

Ból jądra promieniujący do podbrzusza 

Promieniujący do podbrzusza ból jądra może oznaczać zapalenie najądrza. Innym razem wskazuje na kamicę nerkowąwówczas jest on bardzo silny, pojawia się falami i ma charakter kolkowy. W niektórych przypadkach za omawianą dolegliwość odpowiedzialne są żylaki powrózka nasiennego, a także skręt jądra. Opisywany typ bólu jąder może powodować też uwięźnięcie przepukliny pachwinowej, w wyniku czego dochodzi do 

  • uczucia mdłości oraz wymiotów, 
  • problemów z wypuszczaniem gazów, 
  • zaburzeń oddawania stolca.  

Ból jąder przy dotyku 

Bolące jądra przy dotyku mogą być wynikiem zapalenia jądra lub najądrza. Zwykle ta dolegliwość pojawia się po jednej stronie i idzie w parze z obrzękiem połowy moszny i jej zaczerwienieniem oraz powiększeniem, a często też z bólem cewki moczowej. Czasem omawiany przez nas objaw promieniuje również do podbrzusza. 

Ból jąder po stosunku 

Odczuwasz ból jąder po stosunku? Winne mogą być żylaki powrózka nasiennego, które przyczyniają się do występowania tego objawu podczas wzwodu. Wówczas ów symptom promieniuje do moszny. Co więcej, czasem narasta on w ciągu dnia i w pewnym stopniu ustępuje po uniesieniu jądra. Z kolei podczas uprawiania sportu, chory może mieć także uczucie ciężkości w mosznie.

Ból jąder z powodu braku stosunku 

Ból jąder może pojawić się również w wyniku braku stosunku. Dzieje się tak wtedy, gdy występuje erekcja, ale nie dochodzi do rozładowania seksualnego, a ejakulat pozostaje w organizmie mężczyzny. Wówczas w mosznie odczuwalny bywa dyskomfort. Nie trzeba się jednak tym objawem przejmować, jest on bowiem oznaką zdrowia. 

 

 

Ból męskich narządów rozrodczych u dziecka 

Jeśli zauważysz nagły, silny ból jądra u dziecka lub nastolatka, może to oznaczać skręt przyczepki jądra lub najądrza. Omawiana przypadłość polega na zmianie pozycji jądra, co doprowadza do nieodpowiedniego ukrwienia, a czasem nawet skutkuje martwicą tkanek. Do tego dochodzą często wymioty i mdłości, pacjenci są często również osłabieni. Sama moszna jest obrzęknięta i zaczerwieniona 

Warto zaznaczyć, że główny objaw często promieniuje do podbrzusza, dlatego maluch może powiedzieć ci jedynie o dolegliwościach w tym obrębie, wstydząc się opisać te występujących niżej. Przyczyną bólu jądra u dziecka może być także idiopatyczny obrzęk moszny. Wówczas pojawia się zaczerwienienie i obrzęk – na początku na kroczu, później w okolicach pachwiny, a następnie na worku mosznowym. 

Para leżąca pod kołdrą

Ból jądra od kręgosłupa 

Czy ból jąder może być od kręgosłupa? Okazuje się, że tak. Tego typu dolegliwość bywa efektem chorób dyskowych, ponieważ przeciążone mięśnie są w tym przypadku unerwione z identycznego segmentu rdzeniowego, co męskie narządy rozrodcze.  

Ból męskich narządów rozrodczych a torbiele 

Przyczyną omawianej przez nas dolegliwości mogą być torbiele, które przyjmują różne postacie, np. żylaków powrózka nasiennego, torbieli nasiennej czy też wodniaka jądra. A czy torbiel na jądrze boli? W pierwszym przypadku – tak. Objaw pojawia się w trakcie wzwodu i promieniuje do pachwiny. Pacjent może też odczuwać ciężkość moszny. Z kolei torbiel nasienna i wodniak rzadko wywołują podobne symptomy. 

Domowe sposoby na ból jąder 

W przypadku bólu jądra pomocne mogą okazać się zimne okłady – wystarczy w tym celu kostki lodu owinąć ręcznikiem i przyłożyć je do omawianych organów. Podobny efekt osiągniesz, decydując się na prysznic chłodną wodą. Doprowadza się w ten sposób do zwężenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się stan zapalny, co przynosi to ulgę. Warto wypróbować w takich okolicznościach również leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dodajmy, że dobrym sposobem na złagodzenie omawianej dolegliwości jest odpoczynek w łóżku.  

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442014/ [dostęp 23.04.24]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448199/ [dostęp 23.04.24]. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559125/ [dostęp 23.04.24]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.