Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny i objawy. Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego
Odcinek piersiowy jest najdłuższą i najmniej ruchliwą częścią grzbietu, ponieważ łączy się z żebrami i mostkiem. Dlatego siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa i brak aktywności fizycznej przekładają się na ból kręgosłupa piersiowego u coraz młodszych osób.
Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów, do których przyczepione jest tyle samo par żeber łączących się od przodu z mostkiem, co znacznie ogranicza ruchomość tej części grzbietu. Jego zadaniem jest podtrzymywanie klatki piersiowej i stabilizowanie pionowej postawy ciała. Dolegliwości związane z tą częścią pleców są nieprzyjemne, ponieważ mogą promieniować do rąk i w okolicę serca. Zdecydowaną ulgę zapewniają rehabilitacja i ćwiczenia na bóle kręgosłupa piersiowego.
Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny
Za ból odcinka piersiowego kręgosłupa najczęściej odpowiadają długotrwałe, wzmożone napięcie mięśni pleców oraz przeciążenie lub zwyrodnienie krążków międzykręgowych związane z naturalnym procesem starzenia się. Krążek międzykręgowy (potocznie dysk) to galaretowata struktura umieszczona pomiędzy kręgami, która ma zapewnić im ruchomość (obracanie, zginanie i prostowanie) i amortyzację. W jego skład wchodzą elastyna i kolagen, dzięki czemu jest jędrny i giętki. Wraz z wiekiem lub w wyniku działania czynników zewnętrznych dochodzi do utraty elastyczności, co powoduje pęknięcie dysku i jego wysuwanie się poza kręgosłup. W konsekwencji nerwy rdzeniowe są przez niego drażnione lub uciskane. Objawia się to silnym bólem kręgosłupa piersiowego.
Za ból kręgosłupa piersiowego odpowiadają:
- praca, która wymaga pozostawania przez długi czas w jednej pozycji z ciałem pochylonym do przodu;
- brak aktywności fizycznej;
- zgarbiona postawa;
- nadwaga lub otyłość;
- uprawianie sportów obciążających kręgosłup;
- noszenie ciężkiego plecaka;
- wady postawy;
- obfity biust;
- ciąża i związany z nią przyrost masy ciała;
- neuralgia;
- osteoporoza;
- zwyrodnienia związane z wiekiem;
- urazy.
Ból kręgosłupa piersiowego – objawy
Ból kręgosłupa piersiowego pojawia się nagle lub narasta stopniowo wraz z postępującym uszkodzeniem krążków międzykręgowych i uciskiem na nerwy. Może mieć różne natężenie i charakter oraz być umiejscowiony punktowo lub rozlany na całą klatkę piersiową. Osoba chora ma wrażenie, że plecy stały się sztywne, co znacznie ogranicza lub uniemożliwia codzienną aktywność, poruszanie rękami, głową i przemieszczanie się.
Objawy bólu kręgosłupa piersiowego dotyczą nie tylko grzbietu, ale mogą promieniować i dawać nieprzyjemne uczucie dyskomfortu w innych częściach ciała. Najczęściej jest to drętwienie, mrowienie kończyn górnych, co ma ścisły związek z drażnieniem i uciskiem nerwów. Niekiedy pojawia się także silne kłucie pod żebrami, a nawet problem z nabraniem głębokiego wdechu.
Równoczesny ból kręgosłupa szyjnego i piersiowego występuje często i jest spowodowany uszkodzeniem kilku dysków naraz lub postawą ciała, która wymaga długotrwałego pochylenia do przodu, co angażuje wszystkie mięśnie górnej części grzbietu. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących przy komputerze lub taśmie produkcyjnej.
Zobacz także
Ból kręgosłupa piersiowego – pieczenie
Niekiedy ból kręgosłupa w odcinku piersiowym promieniuje na przód klatki piersiowej, co daje nieprzyjemne dolegliwości, mylnie odbierane jako problemy z sercem. Należą do nich: ból o charakterze rwącym, pieczenie, kłucie oraz uczucie duszności. Przyczyną jest neuralgia, czyli nerwoból, który nie jest groźny i zazwyczaj mija samoistnie po kilku sekundach lub minutach. Należy zachować spokój, przyjąć środki przeciwbólowe i odpocząć. Jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż kilkanaście minut, przypominają gniecenie za mostkiem, towarzyszą im niepokój, poty i osłabienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.
Ból kręgosłupa piersiowego – leczenie
Leczenie bólu odcinka piersiowego kręgosłupa powinno być poprzedzone zebraniem szczegółowego wywiadu i wykonaniem obrazowych badań diagnostycznych: zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Ich celem jest poznanie przyczyny dolegliwości, określenie stopnia zwyrodnienia lub uszkodzenia dysku, dzięki czemu lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Terapia polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz na rehabilitacji obejmującej ćwiczenia ruchowe i zabiegi fizykalne.
Ból kręgosłupa piersiowego – ćwiczenia
Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego mają na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, zwiększenie ruchomości grzbietu, a także rozluźnienie i zredukowanie napięcia. Rehabilitacja obejmuje także naukę prawidłowej postawy ciała, ponieważ garbienie się sprzyja dolegliwościom bólowym w odcinku piersiowym. Najbardziej efektywna jest metoda McKenzie, która wykorzystuje ruch w różnych płaszczyznach, co redukuje ból i zapobiega jego nawrotom. Szczególnie zalecane są pływanie, joga oraz gimnastyka w domu z wykorzystaniem dużej gumowej piłki. Nie wszystkie ćwiczenia ruchowe mogą być wykonywane w każdym stadium choroby, dlatego najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą.
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?