Ból pochwy po stosunku – z czego wynika i jak mu zapobiec?
Pochwa po stosunku, jak i w jego trakcie, może ulegać otarciom, które wywołują ból u partnerki. Najczęściej zbyt silne otarcia wynikają ze zbyt małej produkcji śluzu, który odpowiada za odpowiednie nawilżenie pochwy, a więc i ułatwienie stosunku.
Pochwa po stosunku – skąd bierze się ból?
Swędzenie pochwy po stosunku może wiązać się z zakażeniem bakterią, wirusem lub grzybem. Może być to również objaw podrażnienia pochwy, związany ze zbyt dużym otarciem jej podczas stosunku. Swędzenie pochwy po stosunku to jeden z najczęstszych objawów, na który skarżą się kobiety zgłaszające się do ginekologa. Podrażnienie pochwy często wiąże się jedynie z niewystarczającą ilością śluzu produkowaną przez organizm kobiety. Może być także wynikiem dużej aktywności seksualnej. W niektórych przypadkach jest to sygnał rozwijającej się w pochwie infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Nie zawsze jednak swędzenie lub ból pochwy po stosunku związane są z kontaktami seksualnymi.
Pochwa po stosunku może być dodatkowo podrażniona, natomiast podstawową przyczyną dolegliwości i dyskomfortu mogą okazać się:
- reakcje alergiczne,
- niewłaściwa depilacja,
- niewłaściwa higiena intymna,
- nieodpowiednia, podrażniająca ciało bielizna.
Ból pochwy po stosunku – co powinno wzbudzać obawy?
Pochwa po stosunku boli najczęściej w przypadku intensywnego życia seksualnego oraz dolegliwości, którą określa się mianem tzw. suchości pochwy. W takim przypadku rozwiązaniem jest stosowanie preparatów nawilżających. Warto jednak udać się do ginekologa, aby ustalić przyczynę ograniczonej produkcji śluzu. Mogą za nią odpowiadać m.in. zaburzenia hormonalne (szczególnie w okresie pre- i menopauzalnym). Po zastosowaniu odpowiedniej kuracji hormonalnej problem może zniknąć.
Biała wydzielina z pochwy po stosunku, szczególnie jeśli ma ona nieprzyjemny zapach, może świadczyć o rozwijającym się w pochwie zakażeniu drożdżakowym. Nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku to także objaw, który wskazuje na rozwijającą się infekcję, której bardzo często towarzyszy ból pochwy po stosunku, podczas oddawania moczu, a nawet siedzenia.
Bakteryjne zapalenie pochwy po stosunku objawia się również biało-szarą lub żółtą wydzieliną o bardzo nieprzyjemnym, wręcz rybim zapachu. Wyczuwalny jest on najsilniej właśnie po stosunku lub po zabiegach higieny intymnej. Dodatkowym objawem może być również spuchnięta pochwa po stosunku. Zapaleniu pochwy często towarzyszy bowiem niewielka opuchlizna samej pochwy lub sromu.
Krwawienie z pochwy po stosunku
Krew z pochwy po stosunku jest uzasadniona tylko w jednym przypadku. Jest nim oczywiście moment inicjacji seksualnej. W każdym innym momencie objaw ten powinien budzić niepokój. Na szczęście krew z pochwy po stosunku jest często jedynie objawem jej podrażnienia, wynikającego ze zbyt małej ilości nawilżającego śluzu. Otarcia po stosunku najczęściej powodują pieczenie lub świąd.
Krwawienie z pochwy po stosunku może jednak stanowić objaw poważnych stanów chorobowych, rozwijających się w organizmie kobiety. Mogą to być:
- nadżerki – w większości przypadków są to łagodne zmiany patologiczne, które powstają w wyniku nieleczonych stanów zapalnych sromu i pochwy. Na ich rozwój wpływają również: wysoka aktywność seksualna, duża liczba partnerów oraz poronienia;
- endometrioza – gruczolistość macicy, choroba o charakterze przewlekłym, którą powoduje nieprawidłowe umiejscowienie elementów błony śluzowej poza jamą macicy;
- zapalenie szyjki macicy – do którego przyczyniają się ropne upławy, bolesne stosunki oraz choroby weneryczne;
- zapalenie błony śluzowej macicy – pojawiające się często po zabiegach ginekologicznych (np. wkładka domaciczna);
- zapalenie pochwy – w poważnym stadium może prowadzić do krwawienia z pochwy po stosunku;
- atrofia błony śluzowej pochwy – pojawia się przede wszystkim u kobiet po menopauzie, objawia się m.in. suchością pochwy i bolesnymi stosunkami;
- zapalenie przydatków – przyczyniają się do niego nieleczone infekcje intymne, m.in. zakażenie drożdżakami;
- choroby przenoszone drogą płciową – rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste, opryszczka warg sromowych, chlamydioza, grzybica pochwy;
- polipy szyjki macicy, mięśniaki podśluzówkowe macicy – łagodne rozrosty nowotworowe związane z zaburzeniami hormonalnymi;
- nowotwory złośliwe – krew z pochwy po stosunku może wskazywać na raka szyjki macicy, pochwy lub sromu.
Jak uniknąć bólu pochwy po stosunku?
Pieczenie w pochwie po stosunku często wiąże się z infekcjami, które przenoszone są nie tylko drogą płciową podczas stosunku pochwowego. Bakterie i grzyby mogą być przenoszone również na dłoniach, podczas stosunku oralnego lub analnego. Użycie dwa razy tej samej prezerwatywy również zwiększa ryzyko podrażnienia pochwy po stosunku i rozwoju infekcji. Kluczem do ochrony przed takim ryzykiem jest odpowiednia higiena intymna oraz higiena i zachowanie pewnych jej zasad podczas stosunku, przed i po nim.
W przypadku problemów z suchością pochwy warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty nawilżające oraz skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia przyczyn problemu.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?