Ból spojenia łonowego w ciąży dotyka wielu kobiet. Co powinnaś o nim wiedzieć? Wyjaśnia Monika Grzegorzewicz
– Ból spojenia łonowego w ciąży. Jeśli już go masz, to wiesz, o czym mówię… – pisze Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Specjalistka w swoim najnowszym poście opisała praktyczne wskazówki dla ciężarnych kobiet zmagających się z problemem bólu spojenia. Co warto wiedzieć?
Fizjoterapia Kobieca
Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, co możemy zrobić, jeśli jesteśmy w ciąży i zmagamy się z bólem spojenia łonowego.
Ból spojenia łonowego w ciąży – przyczyny
Jaka jest przyczyna bólu spojenia łonowego w ciąży?
– Więzadła miednicy stają się bardziej elastyczne i miękkie w czasie ciąży. Twoja miednica rozszerza się, aby pomieścić rosnące dziecko. W związku ze zmianami hormonalnymi i biomechanicznymi jesteś narażona na przeciążenia tego miejsca. Może to się objawić ostrym bólem w obrębie kości łonowych lub pachwin w trakcie przekręcania się na łóżku, wykonując krok, stojąc na jednej nodze, ubierając się lub wysiadając z samochodu – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz.
Ból spojenia łonowego w ciąży – wskazówki
Jak dodaje specjalistka, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc i zmniejszyć dolegliwości.
– Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dzięki odpowiedniej terapii manualnej, ale też aplikacji kinesiotaping może odciążyć okolice spojenia i wyrównać balans napięć więzadłowych w obrębie miednicy. Nauczy Cię także aktywować mięśnie dna miednicy, które pomogą stabilizować miednicę.
Pozostań symetryczna – w trakcie spania, połóż poduszkę między kolanami. Możesz też podłożyć coś pod brzuszek, by nie powodował pociągania tkanek w stronę podłoża. Trzymaj nogi razem podczas przekręcania się na łóżku, czy wsiadania, wysiadania z samochodu. ⠀
Unikaj stania na jednej nodze. Usiądź podczas ubierania się, zakładania skarpet i butów oraz golenia nóg.
Korzystając ze schodów, wchodź i schodź bokiem – wymienia Monika Grzegorzewicz.
Ekspertka dodaje, że istnieją także pasy ciążowe, które skompresują spojenie łonowe i zmniejszą dolegliwości bólowe.
RozwińDolegliwości w ciąży
Pod postem na profilu „Fizjoterapia Kobieca” pojawiło się wiele komentarzy. Okazuje się, że problem bólu spojenia łonowego dotyczy wielu kobiet.
„Miałam to na koniec ciąży i długo, długo po. Coś strasznego. Ból trudny do opisania. Pamiętam, że przez kilka pierwszych okresów po ciąży nie mogłam niemal chodzić z bólu. Lekarze mówili, że to musi przejść i przeszło, ale ile się nacierpiałam to moje. Myślę, że warto, by osoby potencjalnie zainteresowane wiedziały, że można sobie ulżyć w tym cierpieniu. Ja o tym nie wiedziałam”
„Jak ja dobrze znam to uczucie”
„9 miesięcy po, a ból dalej jest”
„Mi bóle zaczęły się w 5 m-cu a od 7-go ledwo chodziłam. Rozejście było wskazaniem do cc, i mimo, że minęły od tego czasu już prawie 4 m-ce, ja nadal czuję dyskomfort przy np. wejściu na podest”
Zmagasz się z bólem spojenia łonowego? Udaj się do osteopaty bądź fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Zobacz także
„Masaż w ciąży jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka, doskonale poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne” – mowi fizjoterapeutka Marlena Gadomska
„Nie jest prawdą, że dobry trening to taki, po którym człowiek nie może się ruszać na następny dzień”. Fizjoterapeutka tłumaczy, czym jest DOMS
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?